Moro kaikki työn raskaat raatajat!
Elikkäs. Mulla on 2009 Daf cf85 460hv 6x2 vaihtolava kuokki.. Kyseisessä kuormurissa on nyt alkanut esintymään tällainen vika, kuin auto ei starttaa aina.. välillä meinaanaa käynistyä, mutta ei kuitenkaan käynisty, vaikka kuinka kauan starttaa. Mutta välillä sitten käynistyy ihan kuin olis palmun alla. käynnistys ongelma esintyy, vaikka auto on lämmin, kylmä tai oli sitten lämmin- tai kylmä sää. Eli ei ole mitään tietyä hetkeä, kun ei lähe käyntiin.. Jopa voi tulla vika, vaikka olisin 3,5h ajanut putkeen ja sit mennyt kahville 15min. Myös samaan aikaan tämän vian kanssa on ilmentynyt robottilaatikossa ongelmia. kyseinen Laatitkko ei suostu vaihtamaan vaihteita automaatisesti kunnolla, jos kaasupoljin on ihan pohjassa. Tällöin se vaan pätkii ja kierosluku pomppii edes takaisin.. Mutta jos päästän kaasusta, niin vaihde menee oikeen kaunisti paikoille.. Tätä kyseistä vikaa ei ilmene, jos ajan puolella kaasulla tai käytän käsivaihteita.
kyseistä autoa on jokorjattu useampaa kertaan merkki korjaamolla ja monta osaa on jo vaihdettu, mutta mitään ei ole tapahtunut ja vikaa ei ole parantunut.
Onko porukalla jotain ajatuksia mikä vois olla vikana ja onko kummattikin viat johonkin samaan vikaa liittyviä???
muuttaman lisätiedon viel viasta.. Kyseinen kuokki ei lähden -0'c edes ilman lohkolämppäriä. kuokkiin on tehty kerosiinihuuhtelu polttoainelinjaa, täydellinen isohuolto jossa on kaikki litkut ja suodattimet vaihdettiin. Myös takaisku ventiilit on vaihdettu ja pumput testattu..
Nyt on ainoa vika mikä on nyt löytynyt toisen liikkeen tietokoneella on, että kampiakselin asentotunnisti antaa omituisia arvoja. voikko tämä vaikuttaa kumpaakin ongelmaan??
kaikki apu ja idea ovat tervetulleita.
Kuorma-auto ei käynnisty aina!
5
2341
Vastaukset
- mekanikko
Kylmään koneeseen testeri kiinni ja työnsä osaava korjaaja arvoja katsomaan. Eiköhän siinä kerralla selviä molemmat viat.
Kyllä noita anturivikoja on ollu, kampiakselin asentotunnistin vertaa omia tietoja nokka-akselin kanssa ja lisäksi vielä mukana muitakin mittaustietoja jotka esimerkiksi antaa oiketa polttoaine määriä koneelle eri tehoalueilla.
Mene sinne korjaamoon missä löysivät anturivian ja vaihdata se, uusi testaus koneella kertoo lisää.
Anturivian voi myös antaa huono johto joka on hiertynyt lähes poikki tai toiseen johtoon, nämä viat on yleistynyt viimmevuosina paljon, näitä johto-ongelia tietsikka ei näytä auton ollessa paikallaan vaan satunnaisesti ajossa.- Janisspekke
noniin.. nyt on pari anturi tilattu saksanmaalta ja maanantaina ollaan viisampia siitä oliko vaihdelaatikko ja käynistys ongelma näiden syytä!
- Rmechanic
No jos kampi-akselin anturi antaa huonoa/väärää singnaalia niin se on juurikin syypää molempiin vikoihin.
- Janisspekke
Nyt on pari anturi vaihdettu pirssiin ja nyt kuokki käynistyy 9 kertaa 10:stä starttauksesta ihan ok. välillä ei ihan lähde, mutta kun yrittää uusiksi, niin herää käyntiin. ohjen kirjan perusteella kyseisessä kuokissa pitäisi olla 2X225ah akut, mutta nyt siellä on 2x180ah akut. voisiko tällä olla niin sanottuun huonoon kylmäkäynnistykseen vaikutusta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216705Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562303- 1471867
- 851261
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa981055- 72980
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.89953Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10843- 32840
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon147767