KitKatia sai odottaa loppukesään mutta Lollipop tuli nopeasti tähän malliin. Tosin ei vielä löytänyt OTA:na
http://www.sammobile.com/2015/02/06/android-5-0-lollipop-rolls-out-to-the-samsung-galaxy-s4-lte-a-gt-i9506/?utm_source=feedly&utm_reader=feedly&utm_medium=rss&utm_campaign=android-5-0-lollipop-rolls-out-to-the-samsung-galaxy-s4-lte-a-gt-i9506
http://www.sammobile.com/2015/02/06/android-5-0-lollipop-rolls-out-to-the-samsung-galaxy-s4-lte-a-gt-i9506/?utm_source=feedly&utm_reader=feedly&utm_medium=rss&utm_campaign=android-5-0-lollipop-rolls-out-to-the-samsung-galaxy-s4-lte-a-gt-i9506
Vastaukset 67
Vanhimmat
Ootko saanu sen jotain muuta kautta? Onko bugeja? Lataan heti vaikka kiesin kautta jos latasit sen sieltä.
Ei ollut vielä tuollon tullut mutta OTA:na lataan aina. Tällä hetkellä lataa päivityspakettia 863mt. Kerron myöhemmin olenko huomannut bugeja tms.
Kies kannattaa unohtaa ja myös epäviralliset lähteet.
Kysyin vaan että saiko hän sen otana vai kiesin kautta.. Epäviralliset lähteet kierrän kaukaa. Ja kies löytyy läppärillä mut sen kanssa menee hermot
Kaikki päivitykset tulee otana. Kies on tavallaan jäänne.
Onko totta, että Samsungissakin lähte tuo mahdollisuus laittaa puhelin äänettömälle 5.0:n myötä? Luin vain jostain, että S5:ssä tosiaan käy näin. Luulin, että tuo perseily koskee vain vanilla androideja ja nexusta.
Missään Androidissa ei ole lähtenyt.
Nyt on Android 5.0.1 Lollipop S4:ssa. En ole huomannut bugeja ja hyvältä näyttää. Iso päivitys ulkonäöllisesti ainaki.
Näin juuri kävi että on vain äänet päällä ja pelkkä värinä vaihtoehtoina. Kokonaan äänetön ja värinätön poistettu. Se on huono asia. Muistaakseni Nexuksessa oli sama.
Kyllä sen saa äänettömälle ainakin Nexus malleissa.
Tietysti saa äänettömälle mutta saako myös värinän pois samalla. S4:en KitKatissa oli vielä vaihtoehtona se että kun painoi alasvetovalikossa -ääni- kohtaa kerran niin meni äänettömälle ja värinälle ja kun painoi kahdesti niin meni äänettömälle ja värinättömälle. Nyt tämä valinta on poistettu Lollipopin myötä
Vitun pälli, tietysti saa äänettömälle ja värinättömälle. Mutta sitten ei ainakaan Nexuksessa myöskään merkki-led vilku tulleiden viestien merkiksi. Eli puhelin on täysin vitun mykkä paska. Tai sitten toinen vaihtoehto on veivata äänet pois, jolloin värinä jää päälle.
Tiesit vitun apina ihan hyvin, mitä tarkoitan.
Eli saako Sampoissa puhelimen äänettömälle ja värinättömälle, vai tuleeko niistäkin yhtä mykkiä paskoja kuin Nexuksesta?
Noniin tulihan se sieltä. Ensin väitettiin ettei saa. Koittakaas päättää saako vai eikö saa.
http://www.puhelinvertailu.com/keskustelu/threads/lollipop-äänetön-tila.754170/?utm_source=puhelinvertailuv5&utm_medium=latestposts&utm_campaign=pvkeskustelu
Jaa ei minulla värise/ääntele ollenkaan tämä Nexus 9 tabletti kun säädän kaikki äänet nolla asentoon. Kyse lienee siitä että äänetön vaihtoehtoa ei ole helppo laittaa päälle tässä 5 versiossa. Ennen sen sai laitettua ylävalikosta tai virtapainiketta painamalla.
Tabletissa ja puhelimessa ei käyttäydy samalla tavalla nuo äänet:
http://www.androidpolice.com/2014/11/14/lollipop-feature-lowlight-google-has-removed-silent-mode-but-only-from-phones/
Lollipoppia pukkaa s4 4g lle.. Lataan sen illalla kun on laturi lähellä. Varmuuskopiointi en tartte koska kaikki pitäisi olla Google tilillä
Mielestäni lollipop on huono. Ensinnäkään en pidä halvasta ulkonäöstä, Ei saa äänettömälle vain värinälle, hidastui puhelin todella paljon ja jatkuvasti sovellukset lopettavat toimintansa ja missä on mun googlen hakupalkki! S4
Pari päivää nyt puhelimessa lollipop 5.0.1 ja olen ollut tyytyväinen.Akun kesto parantunut verrattuna bugiseen kitkatiin.Ja puhelin "nopeutunut" käytössä.Kaikin puolin tyytyväinen lollipopiin. -Galaxy S4 4g -
Googlen hakupalkki löytyy widgeteistä mutta mitä sillä tekee. Hakuunhan pääsee S4:ssa suoraan kotinäppäimen vasemmalla puolella olevasta valinnat näppäimestä
Saa äänettömälle.
sulla on ollut monta päivää aikaa hoksata mitä tällä tarkotetaan
mutta ei niin ei
Teilläkin on ollut aikaa mutta ei.
kaikki muut on ymmärtäneet paitsi sinä
Tietysti saa äänettömälle alasvetovalikosta mutta värinä jää Lollipop päivityksen jälkeen aina silti päälle toisin kuin ennen. Ennen oli 3 vaihtoehtoa ja nyt 2 kuten on selvästi sanottu.
Itse en tykkää tästä Lollipopista yhtään >:/ on nopeampi toki, mutta muuten ei mitään positiivista sanottavaa. Tuo äänettömän tilan poistuminen on ihan hanurista varsinkin näin kolmivuorotyöläiselle, kun pitää laittaa lentotila päälle päivällä nukkuessa, ettei herää puhelimen värinään jos joku soittaa...... ARGH!!!
Siinähän pitäisi olla se estotila tai hiljennystila joka blokkaa kaikki muut soittajat paitsi sinne laitetut. Se myös hiljentää viestiäänet ja poistaa värinän.
No, sitten kun OPO:si saa joskus Lollipopin niin tiedät mitä tässä haetaan takaa.
Tiedän jo nyt.
Kun värinän voimakkuus on 0, niin puhelin on äänettömällä. Ei värise, eikä soi. Värinä päälle nostamalla värinän voimakkuutta. Yksinkertaista. Värinä päälle puhelimessa vaikka voimakkuus 0, niin toimii herätyskellokin, siis puhelimen oma. Edelleen yksinkertaista. Tutustukaa ihmiset päivityksen mukanaan tuomiin muutoksiin, ennenkuin kyselette ja haukutte. T. Tyytyväinen Lollipoppiin
Ennen vaan ei tarvinut mennä asetuksiin että saa värinän pois joten vastauksesi ei ratkaise mitään ja oli kaikkien tiedossa
Ei nykyäänkään tarvitse.
Selitäppä miten niin ei tarvi?
Laittaa normaalisti äänettömälle.
Värinä ei lähde noin pois vaan jää päälle. Katso aikasemmat viestit kun et ole asiaa oikein ymmärtänyt.
Ei kannymanilla edes ole s4 eikä taida olla muutakaan puhelinta jossa on lollipop
Uskomatonta ettei tuo pässi tajua
On Nexus 9 ja testattu Nexus 5 ja 6.
http://www.techtimes.com/articles/20369/20141118/android-5-0-lollipop-bug-or-feature-no-more-silent-mode-for-your-smartphone.htm
Ei kannyman tiedä edes mikä on A-sarja....
Ei se jää päälle. Juuri tuli testattua Nexus 6 mallilla.
No jää päälle ainaki S4:ssa lollipop päivityksen jälkeen ja monissa muissa puhelimissa ylempien linkkien mukaan. S4:ssa on siis poistettu alasvetovalikon äänetön vaihtoehto ja vaihtoehtoina on vain värinä ja ääni.
Voi olla että siinä Nexus 6:ssa asia on jo korjatty päivityksessä.
Tuolla asiasta lisää. Note Edgessä asia korjattu. http://mobiili.fi/2015/02/18/note-edgen-lollipop-paivitys-eroaa-muista-mukana-paljon-kaivattu-aaneton-tila/
Ei ole tullut tätä 5.1 päivitystä vielä mihinkään Android malliin.
En ole niin väittänytkään vaan että joku pienempi korjauspäivitys on voinu tulla
Vasta 5.1 päivityksessä
http://mobilesyrup.com/2014/12/18/rumour-android-5-1-coming-q1-2015-with-silent-mode-improved-battery-management/
Toimii silti ilman tuota päivitystä. Tosin ei niin fiksusti kuin ennen.
Se ei korjannut tätä ongelmaa.
Note Edgessä saatu onneksi jo takaisin. Toivottavasti tulee s4:eenki päivityksessä.
http://www.sammobile.com/2015/02/17/android-lollipop-based-touchwiz-on-the-samsung-galaxy-note-edge-includes-mute-mode/
Olisi kiva saada 5.0 versio galaxy s4 lle
Vielä tarkemmin malli on s4 4g
Se on ilmestynyt jo muutama viikko sitten.
Miksi näyttöön tulee joskus viesti "suositellut sovellukset suljettu". Mitä tämä oikein tarkoittaa? Viesti Alkoi ilmestyä näyttöön lollipopin asennuksen jälkeen. Lisäksi pientä lagia ilmenee joskus. Akku tiedoissa näytön virran kulutuksen osuus on pienentynyt todella paljon ja nyt siellä ykkösenä on muita sovelluksia. Ennen näyttö vei eniten virtaa.
Sama viesti ilmestyy.. kiva
Minulle tämä Lollipop tuli viime yönä. Puhelimen SAA äänettömälle. Menin ääniasetuksiin, jossa laitoin värinän nollaan. Nyt jos laitan värinän alasvetovalikosta päälle niin ei kuulu värinät.
Ulkonäkö muuttui tummasta vaaleaksi. Näppäimet pieneni entisestään. Kansiokuvakkeet näyttää hirveiltä, mutta eiköhän tähän totuta ajan myötä ja onneksi google playsta saa uuden teeman kansioille ja kunnon näppäimistön (ehdotuksia?). Mielestäni puhelin hidastui päivityksen myötä.
Ennen ei tarvinu mennä asetuksiin ja suurin osa käyttäjistä haluaa pitää värinän päällä muulloin
Tuleeko tätä lollipopia ollenkaan vanhemmalle SGS4:lle? Eli siis gt-i9505...
miulla on tuo S4 4G ja tein eilen illalla ohjelmistopäivityksen 5.0.1 ja täytyy sanoa että en ole kokonaan tyytyväinen :(.häiritsee itteäni aivan tosi paljon että sieltä tosiaan hävisi se vaihtoehto että saisit puhelimen laitettua äänettömälle kun vedät ilmoituspalkin alas eli ei ole kuin ääni ja värinä vaihtoehto siinä ja sama kun painat virta nappulaa niin sielläkään ei ole sitä vaihtoehtoa enää ollenkaan mikä oli aikasemmassa versiossa.se oli yksinkertainen ja nopea tapa laittaa puhelimesta äänet pois kun sitä tarvitsi laittaa ilman sitä värinää.ja huomasin tuossa hetki sitten että miullakin puhelin ilmoitti tuosta suositellut sovellukset suljettu kun laitoin handsfreen puhelun aikana.mietin tässä itsekin että mitäköhän se mahtaa tarkoittaa?
S5:een tulee korjaava päivitys, joka palauttaa äänetön tilan. Eiköhän se S4:lle tule myös piakkoin.
taskumuro.com/samsungilta-aaneton-tilan-palauttava-lollipop-paivitys-galaxy-s5lle
joo tuota laitoin itseasiassa reklamaatiota samsungille asiasta ja tänään olivat vastanneet ja lupasivat että se äänetön tila palautetaan :).kiitos kuitenkin että jaksoit laittaa tuon linkin että pääsi sen lukemaan :)
Älkää ladatko vielä Lollipoppia, estäkää päivitys!!!
http://mobiili.fi/2015/02/23/lollipop-saapui-suomalaisille-galaxy-s4-4g-puhelimille/
uutinen..
s4 4g 5.0.1 myötä puhelin rupes sekoileen latauksessa sekä monet puhelimen omat sovellukset lakkasi toimimasta.
Suurien päivityksien jälkeen suosittelen tekemään tehdasasetusten palautuksen.
"Mikäli olette saanut ongelmia isomman päivityksen, kuten Android KitKat tai Android Lollipop, jälkeen alkaneiden ongelmien kanssa Samsung suosittelee tehdasasetusten palautusta. Ensiksi suosittelemme kuitenkin tekemään varmuuskopiot tärkeistä tiedoista.”
tuossa oli pätkä siitä viestistä minkä sain samsungilta kun laitoin sinne viestiä.kannattaa kokeilla tuota jos se edes vähän auttaisi noihin puhelimen sekoiluihin.
S4 4g malli lollipop5.0 ja äänetöntilakin toimii jo jonkin aikaa sitten tullut päivitys. samasta napista äänet värinä ja äänetön. koko puhelin pelaa niinkun pitääkin.
Onkohan tulossa s4 minille tuo lollipop ku ei kännykkä löydä uusia päivityksiä...
Siinä on 4.4 versio eli Kitkat. Uudempaa ei virallisesti saa.