Englannista tuominen

ber

Olisimme ostamassa berninpaimenkoiran pentua englannista. Paljonkohan rahti maksaa? Meille ilmoitettiin että se maksaisi 320e. Tuovatko he koiran oikeasti kotiin? Entä onko tuo hinta kallis? Onko koiran tuonti englannista turvallista?
Kiitos jos vastaatte!

17

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5plus10

      Onko koira itsessään ilmainen? Ja vain kuljetus maksaa tuon 320€? Jos vastasit molempiin kysymyksiin kyllä, niin kehotan unohtamaan. Koiraa ei tule vaikka maksaisit kymmeneen kertaan tuon kuljetusmaksun. Yksinkertaisesta syystä että sitä ei ole.

      Laitapa sille myyjälle testimielessä tällainen viesti: "Ystävättäreni mies, joka on korkea-arvoinen poliisiupseeri Helsingissä, on tulossa Lontoossa kuukauden kuluttua pidettävään vuosittaiseen EU:n poliisikonfferenssiin ja hän lupasi jo alustavasti tuoda koiran samalla matkalla. Laittakaa koira matkakuntoon siihen mennessä". Tämän viestin saatuaan yhteydenpitonne loppuu ja henkilö katoaa mystisesti.

    • seonhuijaus

      Tuo on todennäköisesti huijaus. Pyytävät ensin rahat, jotta saavat lähetettyä. Koiraa ei koskaan kuulu. Koiraa ei ole olemassakaan.
      Ole Suomen rotujärjestöön yhteydessä, ja anna heidän auttaa tuonnissa.

    • alku

      Tuo koiran tuonti maksaisi vain sen 320e ja muuten tulisi ilmaiseksi. Koiran myyjä lähetti pennusta kaksi kuvaa, omat yhteystiedot, kuvan koiran passin etu kannesta ja rekisteröintirokotuksen viimeisestä sivusta kuvan.

      • isoisoäiti

        Jos miellyit koiraan niin johan tuolla rahalla lennät sen itse hakemassa. Otat vaan lentoyhtiöltä selvää minkä kokoisen koiran saat tuoda matkustamossa.


      • Nimimerkitön1

        Jeps! Kun kooklaa niin löytää tiedon että noin 120€:n hintaan lentää Elisapetin maahan ja tulee vielä takaisinkin. Ja myyjä(eiku huijari)... krhm siis myyjä(eiku huijari) tuo sen varmaan heathrowille suomalaista laadukasta presidentti-kahvia vastaan.


    • Niih? Englannista kun ei rotukoiria niin vaan ostella kun suomessa. Englannista jos ostat ekan rotukoiran suomeen, niin kasvattajat usein vaatii suosituksia vuosia rodun parissa olevilta ihmisiltä. Elikkäs en suosittele ostamaan koiraa joko kyseessä on huijaus tai pentutehdas.

      • isoisoäiti

        Niih? Olen sieltä muutaman koiran tuonut, huijatuksi en ole tullut koskaan. Toisaalta kyllä sitten tiedän mitä haluan ja mistä kennelistä.
        Siellä kun on tuo rekisteröintikin erilainen kuin meillä, kotikoiriksi meneviä ei rekisteröidä, sirutuspakkoakin vasta harkitaan olisiko aiheellista olla pakollinen, nyt ei ole. Rotujen terveystarkastuksetkin ovat meihin nähden lapsen kengissä.
        Kaikkea ei ihan vaan periaatteesta pidä luulla huijaukseksi, asioista voi ottaa selvääkin.


      • Harvoin englannista tuodulla rotukoirallakaan on kolmea kivestä. Eräs toi englannista uroksen millä oli kaksi kivestä, mutta kas kummaa tuli kolmas kives, lääkäriin koiran kanssa , missä lekuri totesi koiralle oli laitettu pallo toiseksi kiveksesi, kun kasvattaja kuvitteli toinen kives ei laskeudu normaalisti. Joka maassa löytyy pentutehtailua ja huijareita, niin täältä meillä suomessakin.


      • isoisoäiti

        Noin hyvää vitsiä en olekkaan aikoihin kuullut.

        Huijatuksi joutumiseen suurin syy on oma tyhmyys.


      • isoisoäiti kirjoitti:

        Noin hyvää vitsiä en olekkaan aikoihin kuullut.

        Huijatuksi joutumiseen suurin syy on oma tyhmyys.

        Toisille sekarotuiset koiratkin on vitsejä ja niitä pilkataan, toisille ne on yhtä rakkaita kun paperiset rotu koiratkin.

        Kerroin vain varoittavan esimerkin todellisesta elämästä, eikä se ollut edes vitsi, ei ainakaan koiran omistaja vitsinä sitä pitänyt, kun luuli koirallansa on joku kasvain tullut.

        Jos sulla oli hauskaa ihmisen vastoinkäymisen kustannuksella niin sille en voi kun vaan puistella päätäni, millainen ihminen voi vitsinä pitää kun koiranomistajaa huijataan? Sitä saa jokainen miettiä tai kommentoida, itse en pidä ainakaan sitä vitsinä ja itse hyväksyn koirat vaikka niillä ei olisi papereitakaan.


    • Ilmaisia lounaita ei ole, koiramaailmassakaan. Tuo pentu on niin halpa, että epäilyksen niskavillat pörhistyvät. Vielä, jos ilmoitus oli jossain yleisellä ilmoituspalstalla, sillä kunnolla kasvatetuille koirille löytyy kyllä ostajat ihan kasvattajan omasta maasta ja vastaavasti meiltä omia kasvattajia.

      Noissa halvoissa ulkomaantuonneissa liikkuu sen verran huijareita, että kehottaisin kyllä hakemaan sen pennun itse. Lennot eivät nykyään paljon maksa ja samalla saa loman. Pennun tuonti itse saattaa olla myös halvempaa kuin rahtaus, vaikka pentu joutuisi ruumaan. Kolmellasataa ei saa Suomesta enää edes seropia, rotukoirien hintojen perässä on kaikkien muidenkin mustien hinnat nousseet pilviin eikä läheskään kaikkia hoideta sillä standardilla, jolla hinnan voisi oikeuttaa (läpivalaistut vanhemmat sukulaisineen, madotukset, sirutukset jne.). Jos rupeaa ilmestymään kaikenmaailman tullimaksuja ja muita "yllättäviä kuluja", juokse ja lujaa.

      Nää huijausilmoitukset ovat olleet juuri laatua "Ilmainen pentu, maksa vain toimituskulut", ja sitten lypsetään kaiken maailman lisäkustannuksia. Yhtäkkiä pitää maksaa jostain leimasta, eläinlääkäristä, passista, hoitajasta, ylimääräisestä kuljetuksesta sun muusta. Pentua ei koskaan tule eikä rahoja palauteta. Pentujen kuvia löytää netistä ostajaehdokkaille lähetettäväksi tai voi kuvata naapurin uuden koiranpennun, samoin dokumentteja voi väärentää tai lähettää yhden koiran tiedot monelle ostajaehdokkaalle.

      Tutustu myös Eviran maahantuontimääräyksiin! Ne muuttuivat juuri.

      Mieti myös, minkä tasoisen pennun tuolla rahalla saa. Suomessa rekisteröityjen rotukoirien hinnat liikkuvat 800-1500 euron kieppeillä, sitten on vielä tuosta kalliimpia ja halvempia rotuja. Ite kiroan hintatasoa, houkuttelee kaikenmaailman onnenonkijoita apajille, vaikka toisaalta ei kenenkään tarvisi antaa huolella kasvatettuja pentuja ilmaiseksi pois. Berninpaimenkoirilla esiintyy suurille koirille tyypillisiä luustovikoja, sekä liian suoria kintereitä. Varmaan muutakin terveysongelmaa, mutta en tiedä, mitä. Kun ottaa koiraa vain lemmikiksi, ajattelee, ettei sen koiran tarvi olla kovin ihmeellinen. Mutta pentutehtailijat, huijarit ja huonot kasvattajat vaanivat juuri tällaista kokematonta pennun ottajaa, joka ei osaa tehdä taustatutkimusta ja vaatia laatua.

      Keski-Euroopassa on kuulemma sitäkin liikkeellä, että Itä-Euroopasta tuodaan sinne massoittain pentutehtailtuja koiria. Ne eivät maksa siellä idässä paljon mitään, mutta lännessä ne voidaan myydä tietämättömille tai välinpitämättömille sadoilla euroilla eläinkauppojen tai ilmoitusten kautta. Näitä koiria ei milloinkaan pidä ostaa, sillä se tukee puhdasta eläinrääkkäystä ja lisäksi voi tulla vaikka mitä terveysongelmaa, joka moninkertaistaa "halvan" pennun hinnan. Tänne Suomeenkin noita tuodaan.

      • isoisoäiti

        En oikein jaksa ymmärtää miksi ollaan niin halukkaita tuomitsemaan kaikki halvan koiran myyjät huijareiksi.

        Itse ainakin myyn esm. kivesvajaan pennun kaikkine alennuksineen jotka annan vaikka sattuisikin kives laskeutumaan, en asiaan puutu muuta kuin olemalla iloinen. Voi johtua siitäkin että poikaa en koskaan kotiin jätä.Mutta niin kallista pentua ei osta kukaan jolle on pallo kivekseksi laitettu. On muuten lääkärille niin iso virhe että saisi virkansa perään kysellä.
        Kintereestä sanotaan joko matala tai korkea.
        Idästä tuodulla pennulla saattaa olla kuolema tuliaisena.


      • sinisilmäinenkö

        Koska näitä keltainenpörssi-huijareita aina joku uskoo. "Pennut hyväksyttäväksi uros ja naaras nyt saatavilla. Pennut rokotetaan ja mikrosirulla kentälle. Pennut erittäin hyvä merkki yhtiön tai työhön. Älä epäröi ottaa yhteyttä, niin kerromme lisää." Aina joku taulapää menee näihin. Selaapa hetki tuota keltaista pörssiä huviksesi, reilusti yli puolet on pelkkiä huijauksia. En väitä että ap olisi sieltä pennun bongannut, mutta kun kuulostaa juuri niin huijaukselta. Samanlaiselta, mitä nämäkin ovat. Pentu luvataan lähettää, kunhan maksu suoritetaan ensin.


      • patajakattila
        isoisoäiti kirjoitti:

        En oikein jaksa ymmärtää miksi ollaan niin halukkaita tuomitsemaan kaikki halvan koiran myyjät huijareiksi.

        Itse ainakin myyn esm. kivesvajaan pennun kaikkine alennuksineen jotka annan vaikka sattuisikin kives laskeutumaan, en asiaan puutu muuta kuin olemalla iloinen. Voi johtua siitäkin että poikaa en koskaan kotiin jätä.Mutta niin kallista pentua ei osta kukaan jolle on pallo kivekseksi laitettu. On muuten lääkärille niin iso virhe että saisi virkansa perään kysellä.
        Kintereestä sanotaan joko matala tai korkea.
        Idästä tuodulla pennulla saattaa olla kuolema tuliaisena.

        kaikenlaisia tuomioita ihmiset tekee rescuetkin on kaikki mielenvikaisia ja tautisia. Kuulostaako tutulta


    • pilvinpimein

      Vieläkö löytyy ihmisiä jotka menevät tähän retkuun? Koiraa ei ole eikä tule. Kuvia kyllä löytyy netistä kopioitaviksi ja lähetettäviksi.
      Näitä samanlaisia huijauksia on vaikka kuinka paljon jo ollut.
      Älä osta koiraa näkemättä, tapaamatta omistajaa. Ilmainen rotukoira on huijaus. Sinulta viedään rahaa ja koiraa et saa.

    • alkuperäinen

      Koira tuli ihan turvallisesti perille ja maksoin vain kuljetuksen. Koira on myös ihan terve.

      • kcnfkjgfköfljgf

        No nyt kyllä valeen pistit, miksi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      48
      3682
    2. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3585
    3. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      398
      3361
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      79
      3174
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2969
    6. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2458
    7. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2255
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      97
      2132
    9. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1989
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1979
    Aihe