Hei olisin tiedustellut että onko täällä kellään kokemusta samanlaisesta elikkä meidän Rotikka tyttö on 10v 4kk ja sillä vasemmassa kyljessä iso patti joka ei millään tavalla oireile tai vaivaa mutta ihemmettelin kolmisen viikkoa kun tyttö nukkuu vaan eikä leikkiminen kiinnostanut ja ulkona kävi vain pakolliset askereet tekemässä kunnes viime viikonloppuna oltin anopila kylässä keski-suomessa autossa on tottunut kyllä matkustamaan mutta vanhukselle se on aina rankkaa ja tietysti oli inoissaan paikasta käytiin sitten nukkumaan siellä ja aamulla havahduin siihen että koira sätkii lattialla ja vaahtoa tulee suusta herätin mieheni sitten ja odottimme vain että kohtaus menee ohi ja hetken koira oli sokea ja hädissään mutta sitten rauhoittui ja kävi takaisin nukkumaan se päivä meni ilman kohtauksia kunnes seuraavana päivänä se sai taas kohtauksen mutta tämä kohtaus oli lyhyempi ja rajumpi ja oli taas hetken sokea ja hädissään ne kohtaukset olivat siinä seuraavana päivänä palattiin kotiin ja siitä on nyt viikko ja kohtauksia ei ole tullut ja koirakin on virkeä ja leikkii taas ihmettelemme mieheni kanssa että mitä näissä kohtauksissa oli oikein kyse?
Rotikka Tytön Oudot Kohtaukset
6
121
Vastaukset
- eiapua
Miten ois lääkäriin meno?
- rusettirinta
Ihan selvä epilepsia kohtaus. Kohtauksen jälkeen koira voi olla aggre, koska pelästyy tuntemuksiaan. Kohtauksen voi aiheuttaa myös maksan/munuaisten sairaus tai myrkyn syöminen. Vie rottistyttösi verikokeeseen. Epilepsiaa on vaikea todeta, mutta lääkitys siihen on olemassa. Tsemppiä!
- Eläinlääkäriin
Jestas sentään. Kannattaisko joskus pistäytyä ihan eläinlääkärissä, sen sijaan että kyselee tällaisista asioista nettipalstoilla.
- tuulimyllymaa
Mä myös ihmettelen että näitä asioita, joista selvästi pitää kysyä lääkäristä, kysellään täällä. Siis ainahan täällä voi kysyä, kun jokin huolestuttaa. Mutta kyllä pitää lemmikin omistajan tajuta, mikä on se asia johon lääkäri voi antaa apua ja vastauksia.
- Jukkisveli
Ihan alkuun, kyseessä ei ole välttämättä epilepsia-kohtaus, epileptinen kohtaus kylläkin. Epileptinen kohtaus voi johtua monesta syystä, ja siksi onkin syytä mennä lääkäriin tutkimuksiin. Epilepsia täytyy ensin todeta/diagnosoida, ennen kuin voidaan puhua epilepsiasta. Ottakaa hyvät ihmiset selvää näiden erosta. Toivottavasti olette käyneet jo lääkärissä!
- rusettirinta
Jukkisveli " epilepsia-kohtaus, epileptinen kohtaus ". Selventäisitkö, mitä eroa mielestäsi näillä on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998