Hei, onko Haniassa käyneitä?Mietimme lomaa sinne ensi elokuussa,mikä olisi paras paikka?Onko Platanias ja hotelli Elisso hyvä, vai liian rauhallista tai Malemessa hotelli Imperial?Tai onko muita mahdollisia hotelleja Haniassa tai yleensä Kreikassa.Olisin kiitollinen kaikista vinkeistä.Sellainen paikka missä olisi hyvä ranta, nähtävyyksiä, ostosmahdolisuuksia ja hyviä retkikohteita.
Hania
Kikka
125888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
viime kesänä olin kreetalla, plataniaksessa. se on kyllä ihan kiva paikka, mutta kannattaa ennemmin mennä haniaan siellä kun kaikki menotkin on. matkaa plataniaksesta sinne tulee aika paljon ja bussia joutuu käyttämään jos haluaa haniaan. haniassa saa yhdistettyä ainakin rannan, osan nähtävyyksistä ja ostosmahdollisuudet (muualla on aika vähän kauppoja). kannattaa ottaa hotelli läheltä rantaa myöskin. voin suositella mukava paikka on, elokuu on sitten tosi lämmintä aikaa.. hintataso tosin on aika korkea.
Haniaa jos menee,tai yleensä sinne lähistölle(platanias,agia marina jne)kannattaa käydä Limnoupoliksen vesipuistossa.on monenlaista mäkeä,allasta,ravintolaa ja kuppilaa.Siellä menee päivä rattoisasti.löytyy nettisivut paikasta.
Kun nyt kuulostit kovasti tiedonjanoiselta niin kannattaa käydä lueskelemassa myös kreikka.net keskustelupalsta.
Joo olihan toi platanias ihan kiva paikka. Siellä
ei kuitenkaan ollut paljon discoja, mut pubeja oli suuressa määrin. Hanian kaupungista en juuri pitänyt. taksi plataniaksesta haniaa n.9 euroo ja kesto 10 min. suosittelen ennemmin plataniasta.
olimme hotelli elissossa, ja pidimme paikasta. henkilökunta oli ystävällistä, ehkä liiankin...
mutta uima-allasalua oli tosi hyvä ja hotellin pienestä baarista sai pikkusyötävää (salaattia, ranskiksia, burgereita jne.).
huoneet oli mielestäni isot, ja siivous oli huolellista.
kaikista huoneista oli näkymä uima-altaalle.
siellä oli myös paljon lapsiperheitä
ja henkilökunta järjesti muutaman kerran viikossa iltaohjelmaa.
kannattaa kokeilla!!!
Maleme on jo melko kaukana Haniasta ja rantakin lienee huonompaa kuin Ptataniaksesta Haniaan saakka (hyvää hiekkarantaa).
Platanias tai Agia Marina voisi olla ihan kohtuullinen paikka, jos et ole ennen käynyt. Ilman muuta kannattaa vuokrata ilmastoitu auto tai skootteri/moottoripyörä (tätä suosittelen ehdottomasti kahdelle hengelle). Kaksipyöräisellä ei kauaa Plataniaksesta tai Malemesta Haniaan päräytä. Ja sillä tekee mukavasti päiväretken vaikka Paleohoraan taikka Rethimnoniin.
Tosin asfaltti tulee tulikuumaksi ja liukkaaksi auringon paahteessa, viime reissulla Haniassa jäi mieleen ensimmäinen asfaltti-ihottumani Haniassa risteykseen jarrutellessa ... Onneksi vain lähes kävelyvauhdista.
platanias Caldera Bay
hyvä iso huoneistohotelli
hania Nea Horan rannalla
Christina 2 huoneistohotelli
hyvä ranta lähellä haniaa
haniaan 1,5 km
Mahtava sijainti rannalla, hyvät altaat myös ja uusi huoneistohotelli, jossa ilmastointi toimi =)
Maleme on aika syrjässä, olimme maleme meressa,
meillä on pieniä lapsia niin tykkäsimme rauhallisesta
paikasta.Kävimme taksilla Haniassa ja Plataniaksessa ostoksilla kerran.Vesipuisto hyvä.
Nektar beach hotelli myös perheille suosittu ja hyvä sijainti.En menisi itse Haniaan.
Agia Apostolissa olemme myös olleet, ei valittamista, lyhyt matka joka suuntaan.
Olen käynyt Kreetalla 7 kertaa ja voin sanoa,että kannattaa kokeilla=)Itse olen nuori ja kokeillut kaikki baarit Plataniaksessa,mutta olen myös ollut liikenteessä lapsiperheen kanssa ja sekin reissu onnistui mainiosti.Kaikille löytyy jotain.Jos lasten kanssa lähtee liikenteeseen,kannattaa ehkä ennemmin mennä Agia Marinan puolelle,koska ranta on sillä kohtaa turvallisempi.Ruoka on taivaallista.Huonoa ravintolaa en vielä ole löytänyt.Toki hintataso on suht korkea esim.Bulgariaan verrattuna,mutta paikalliset ruoat ovat edullisia ja todella hyviä.Monet hotellitkin on nähty ja kaikki olleet ihan ok,riippuu tietenkin siitä mitä haluaa.Voin auttaa valinnassa,jos kerrot mitä hotellilta toivoisit.Suosittelen käymään.Ainoa miinus jonka olen huomannut on se,että sinne haluaa aina uudelleen ja uudelleen...
Olen ollut Plataniaksessa 4 kertaa ja tuskin olisin sinne mennyt uudestaan, ellei paikka olisi hyvä. 3 kertaa olimme Casa Mariassa (entinen Aurinkomatkojen hotelli Elissoa vastapäätä) ja nyt viime kesänä Elissossa. Ei Elissostakaan ole pahaa sanottavaa, vaikka ehkä Casa Mariassa oli enemmän perhehotellin tunnelmaa, kun isäntäperhe aina hääräsi paikalla. Unohtamatta vanhaa Jorgosta, joka nykyään on baarimikkona Hanian Venetsialaisen sataman kulmassa olevassa baarissa. Kuitenkin Elisso oli ihan siisti paikka ja palvelu oli kaikin puolin ystävällistä.
Sijainniltaan ja tyyliltään Casa Maria ja Elisso on molemmat meidän makuumme, viihtyisiä pikkuhotelleja rauhallisella paikalla eikä saksalaisia ole liian lähellä. Plataniaksen kylä pyörii aika paljon yhden turistikadun ympärillä, mutta yläkylässä on jäljellä jotain alkuperäistä kreikkalaista tunnelmaa ja sen ravintoloista on aivan mahtavat näköalat merelle auringonlaskun aikaan.
Me olemme olleet aina lapsiporukan kanssa, viimeksi 2 aikuista 4 tenavaa. Meille siis Platanias sopii erinomaisesti. Jos kaipaa humppaa, Hania saattaa olla parempi kohde.
Anoppi kertoi, että Elisso oli hyvä hotelli ja tykkäsivät olla Plataniaksessa. Sanoi, ettei kannata ottaa mitään opasmatkaa Hanian kaupunkiin. On kuulemma sellanen kaupunki, että itsekin pärjää hyvin.
Keväällä tosi kaunis paikka.
Itse ollaan menossa toukokuussa sinne ja hotelliin Santa Marina Plaza Plataniaksessa.
Itse odotan innolla rantoja ja paikallista kulttuuria. Ollaan ajateltu vuokrata auto ja katsella sen avulla vähän muitakin maisemia siellä.
Kävimme vuosia vuosia sitten plataniaksessa ja jasmine village hotellissa... oli loistava ja kuulemma nykyään parantunut vaan.. näyttää olevan finnmatkoilla nykyään..
Vinkkejä löydät ainakin www.matkatarinat.comista, jossa on jo muutama kirjoitus kreetasta.