Onnistuuko jotenkin: Jos jännite on yli 12V (auto on käynnissä ja akku latautuu) niin virta kulkee, mutta heti kun voltit ovat 12V tai alle, niin virta katkeaa. (eli varmistetaan, ettei akku tyhjene)
Jänniteen nuuskija?
tyhmäkööö
8126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllähän tuo varmaankin onnistuu, mutta mitä jos akun jännite laskeekin vaan pakkasen takia alle 12V? Startatessa useinkin menee alle 12V.
Ajonestolaite suunnitteilla?
Homma voidaan toteuttaa esim. Window discriminator-kytkennällä:
http://www.tradeofic.com/Circuit/2595-TEMPERATURE_METER.html Tuo esim. on läpötilalle, mutta sama voidaan toteuttaa jännitteelle. http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/infineon/1-tca965b.pdf
Tai Led bar display driver:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3915.pdf
Tai komparaattorilla.
Tuossa valmis mikropiiri, missä on sisäinen jännitereferenssi:
http://www.silabs.com/Support Documents/TechnicalDocs/TS9001.pdf
TCA965:a ei taida enää saada mistään?
Joo meikä tekee noi aina silleen et vaikkapa bc547- transistorin kannalle halutun arvon zeneri ja transistorilla ohjataan relettä.
Jos hystereesi halutaan nollaan niin darlington kytkentä. Hystereesiä voi kasvattaa laittamalla kelan rinnalle vastuskuormaa.
Jos ohjausjännitteen hienosäätö ei meinaa onnistua eri zenereitä yhdistelemällä kannan alasvetovastuksen arvoa muuttamalla voi hienosäätää laukaisujännitteen, tai sitten kannalle ihan jännitteenjakokytkentä
Miksei sitä vaan voi ottaa generaattorin D navasta ja ohjata tavallisella releellä jos tarkoitus on saada virta kulkemaan kun generaattori lataa. kyllä kaikesta saa näköjään ihan saatanan vaikeaa jos haluaa.
Kuinka saat auton käyntiin jos virta katkaistu releellä?
Kääntämällä virta avaimesta. Mitä koko kytkennällä on tekemistä auton käynnistyksen kanssa jos tarkoituksena on saada virta kulkemaan kun moottori käy ja generaattori lataa. Jos laitetaan vaikka jokin suuritehoinen sähkölaite mikä ei saa toimia ilman että moottori käynnissä.
Airamin (Evercool EC-991) akkuvahdin poiskytkentäjänite on teknisten tietojen mukaan 11,4 V ja takaisinkytkentäjännite 12,6 V. Virrankesto on 10 A.
http://www.mattikaki.fi/laitetestit/akkuvahti.htm