Kaverin yariksessa oli pelkääjänpuolen takaoven lukko rikki eli ei aukaissut sitä. Autoon otettiin kun osti auton uutena siihen keskuslukituksen joka ei ollut vakiona vielä vm 03. Tuli sitten vakioksi kun tuli se kasvojenkohennus. Mutta eikun Auto-Jaloselle valittamaan tästä toimimattomasta lukosta no varattiin aika kaveri meni sinne sitten sovittuna päivänä siellä tämä "huoltoneuvoja" sanoikin ettei mene takuuseen kun on alihankkian asentama tämä keskuslukitus ja siinä on vain vuoden takuu. Kaveri lähti sieltä sitten vittuutuneena ja meni Auto-Aritaan jossa tämä lukko sitten korjattiin takuuseen ilman mitään selittelyitä. Auto-Jalosella on siis noussut kusipäähän vai eikö siellä myydä autoja tarpeeksi kun pitää rahastaa takuu asioista?
Itselläni on uusi varis ja kävin kesällä valittamassa kun käsijarru ei pitänyt kahvan sai nostaa ihan tappiin saakka jolloi alkoi vasta pitämään. Kysyin eikö tuota käsijarrun kahvaa pysty säätämään niin että sitä ei tarvitse aina vetää loppuun saakka. Vastaus oli Jalosella että kun on levyt takana niin se on ominaisuus että kahva nousee ihan ylös. Kas kun mun toisessa autossa Honda Civic jossa myös levyt takana ei tarvitse kuin nostaa pikkusen kahvaa niin jo pitää kässäri. Minun rahoja ei Jalonen saa ennemmin ajan Espoosta Tikkurilan Aritalle huolattamaan autoni siellä sentään osataan hommat.
Jalosella ylimielinen asenne
11
2541
Vastaukset
- Pekka
Jos varuste on merkitty huoltokirjaan oston yhteydessä, niin sillä pitäisi ymmärtääkseni olla sama takuu mitä autolla. Voin olla toki väärässäkin, mutta näin kuitenkin muistelen.
Jos ongelmia ilmenee liikeiden kanssa, niin kannattaa ottaa yhteyttä maahantuojaan. He kyllä ohjeistavat kauppiaita tarpeen mukaan.- Jaska
On tosiaan hyvä keino ottaa yhteyttä maahantuojaan.
Aikanaan oli vaikeuksia Opel-piirimyyjän ja huollon kanssa.
Varaosia ei saanut takuuautoon yms.
Kun otin sitten viimeisenä keinona yhteyttä maahantuojaan asia hoidettiin kiitettävällä tavalla ja nopeasti. - ON !!!!
Eli Jalosella ei pelkästään ole mennyt kusi hattuun, vaan siellä puhtaasti kusetetaan asiakasta.
Taitaa sielläkin asiakas olla Mulkku !!!! - ...
Itselläni ainakin on huoltovihkoon merkitty varusteet, kuten sisätilanlämmitin, jossa siinäkin on siis auton 3 v takuu kun on ostettaessa laitettu varuste.
käsijarrukahva ei saa nousta ylös?
- Yarppa
Mutta ei mulla vaan pitää vetää ihan ylös vasta sitten kässäri pitää.Minusta tuo ihan ylös vetäminen ei ole normaalia
- Ei enää Toyotaa-Lohjalta
Tuntuu olevan noussu kusi päähän koko Toyotalla. Palvelu yhtä ylpeää kuin aina Volvo-liikkeissä on ollut.
Lohjan-Toyota on varmaan kaikista paskin liike.
Maahantuojalle kun valittaa, niin suhtautuvat asiakkaaseen ylimielisesti.
Ikävää tällainen ylpistyminen. Siinä äkkiä suosittu merkki menettää asiakkaita, etenkin kun toisilla on tyylinä samaan aikaan parantaa palvelujaan.- hj60
kyllä on kamala lukia nuata muiren autojen
karesmiälellä tähän palstahan postittamia muka
Toyotan käyttäjien kokemuksia. Tosiasiahan vaan nyt on jotta Toyota on ainut automerkki jonka luotettavuustilasto on muilla tavoitteena. Ei kannata yrittää enimmin mollata, kattelkaa vaikka
saksalaisten tilastoa, Sakut ei perinteisesti hevillä tunnusta että Mersu ja Bmw on vain keskinkertaisesti tehtyjä! Volkkarin ja Audin tilastoja ei kai kannata edes tähän keskusteluun ottaa mukaan kun kumminkin puhutaan ns. Laatuautoista - hessu
Kyllä mä olen Lohjan Toyotan kanssa pärjännyt,
korjaamopäällikkö-Timo on ihan asiallinen kaveri ja on hoitanut hyvin minunkin takuuhommat.
... Vai onko sulla ollut ongelmia vaihtoautopuolen kanssa ? - Arttu
Laatu on kyllä siitä ikävä ominaisuus, että sitä arvostaa vasta kun se puuttuu. Itselläni on 20 v kokemus euroista (saksalaista ja ranskalaista). Nyt on alla ensimmäinen japanilainen (Toyota). Täytyy myöntää, että pitkästä aikaa on jonkinlainen mielenrauha, kun on olo ettei tässä odotella taas jotain uutta vikaa.
Ei kai se Toyotakaan ole täysin viaton, mutta kun itse maksaa auton ja sen korjaukset, niin kaikki ylimääräinen korjaus alkaa tosissaan harmittaa. Tilastot kyllä tukevat Toyotan laatukuvaa ja omat kokemukset vuoden ajalta ovat hyvät.
Korjaamojen asenne on kyllä häiritsevä. Kai se likaisten autojen korjaaminen ei ole hauskaa hommaa, mutta asiakkaalle auto on niin kallis hankinta ja korjuuttaminen iso menoerä, että siinä ei oikein viitsi enää kuunnella v..ttuilua kuinka kaikki on pohjimmiltaan asiakkaan oma vika, autossa ei oikeasti ole vikaa jne. Varsinkin, kun autokorjaamot ovat kai ainut liiketoiminnan ala Suomessa, missä järjestelmällinen petos on maantapa. (Jos jossain muussa liikkeessä laskutetaan palvelusta, josta järjestelmällisesti iso osa jätetään tekemättä, niin siinä olisi jo poliisin paikka.)
Omalta kohdaltani viimeisin automerkin vaihto johtui osittain siitä, että pääkaupunkiseudulla kyseisen merkin huolto on 1) asennevammainen 2) aikoja saa tyypillisesti 1-2 kuukauden päähän ja 3) useammin kuin kerran on annettu valohoitoa ("no pojat vähän puhdistivat, ei siellä mitään oikeasti löytynyt") ja sitten on taas tilattu seuraavalla viikolla uusi aika, kun ongelma on uusiutunut. Yleisesti ottaen tuntuu siltä, että merkkiliikeet eivät halua laajentaa huoltopuolta, mistä johtuen jo määräaikaishuollot ovat ihan tukossa.
- Pasi
Jalosella on kaikki takuuasiat niin pirun vaikeita. Ei meinaa saada edes uutta lasinp. moottoria 2kk vanhaan Toyotaan kun pyyhkii 5 pyyhk minuutissa.
Olen kuullut samaa myös muilta Jalosen toiminnasta.
Älkää ihmeess viekö autoja sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017433
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805018- 794849
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522679
- 402576
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840