Eikö Nordea lähetä enää lainkaan tiliotetta postitse kun edellinen on jostain marraskuun puolivälistä? Ennen on tullut säännöllisesti kerran kuukaudessa. Tulostinta ei ole. Pitääkö se tiliote pyytää erikseen ja maksaako se jotain? On se vaan tylsää kun rahaa ei tule sossusta jos ei tiliotteita toimita, ja yhtäkkiä lakkasi tiliote tulemasta.
Kai siitä on tiedotettu mutta ei niitä kaikkia kirjeitä tule niin tarkkaan luettua. Ei nyt ole tullut mieleenkään että pitäis ruveta tiliotteita anelemaan pankista. Eikä ole rahaa ostaa tulostintakaan, vai antaako sossu rahat tulostimeen jotta saa tiliotteet tulostettua?
Nordealta ei enää tiliotetta postisssa?
11
5639
Vastaukset
- Tiliote
Tai siis edellinen tiliote joulukuun puolivälistä.
- 446
mulle ei ole ikinä tullut postissa tiliote....kun kielsin lähettämästä jo 15v. sitten. Kylällä kun on kakaroita jotka repi silloin toisten posteja laatikoista.Enkä muuten ole edes tarvinnut koskaan sitä paperista. Automaatilthan saa sen tapahtuma lapun jos haluu ja netistähän näkee mitä on itse tehnyt.Jos jonnekin virastoon tarvii jostain syystä niin sitten pyytää pankista.Esim, perukirjoituskeen.
- lkmblmölk
sossusta löytyy varmasti tulostin jolla saat ne tiliotteet nettipankistasi tulostettua. en usko että sossu mitään tulostimia sinulle sen takia alkaa kustantamaan että saat tiliotteet tulostettua kotona. kannattaa varmaan jatkossa lukea ne pankin lähettämät kirjeet, mutta aika moni sossun asiakashan jättää laskutkin avaamatta kun ovat nyt mitä ovat...
- mullet
Mulle tulee Nordeasta tiliote edelleen, viimeksi muutama päivä sitten tuli tammikuun tiliote postissa. Tietysti se pari euroa maksaa, mutta on halvempi kuin tulostin musteineen.
- Tiliote
Siis mikä on pari euroa? Kysyin puhelimella asiakaspalvelusta ja sanottiin että maksaa 5 euroa kuukaudessa jos haluaa saada jatkossa paperisen tiliotteen Nordeasta:/
5 euroa on aikas paljon. Muutaman kuukauden tiliotteen hinnalla ostaa jo tulostimen.
Pyysitkö heitä lähettämään soittamalla asiakaspalvelunumeroon?
Nettipankkiin tulleessa kirjeessä käskettiin soittamaan helmikuun loppuun mennessä jos haluaa jatkossakin paperiversion ja tuo 5 euron hinta tyrmistytti. Onkohan hinta laitettu tahallaan niin korkeaksi ettei kukaan halua enää paperiversiota. Jos tosiaan sinulla maksaa vain 2 euroa niin miksi asiakaspalvelussa kerrottiin että maksaa 5 euroa? - mullet
Kyllä tiliote on lähetetty ihan pyytämättä, kuten on ammoin sovittu. Maksaa minkä maksaa, minulle on ihan sama, onko se 2 vai 5 euroa kuukaudessa. En ole sossun asiakas eikä elämä onneksi ole muutamasta eurosta kiinni.
Mihin sitten oikeastaan tarvitsen koko tiliotetta? Enpä juuri mihinkään, kunhan katselen ja kerään niitä. - heippaaaaaa
voi helvetti tätä. että sossusta vielä tulostin jotta saa tiliotteet ulos. pitäiskö ihan oikeesti sun hakea töitä...
- osuuspankissa
OP:lta ei ole tullut enää vuosikausiin paperista tiliotetta, maksaa pari euroa kuussa muistaakseni tuon toimittaminen.
- Nordea5euroaPerKK
Nordea ilmoitti ennen joulua että on erikseen kerottava pankillejos haluaa säilyttää paperiset tiliotteet. Tuo viesti oli luettavissa nettipankin ilmoituksesta. Taisipa kirjekin tulla kotiin. Itse kävin pankissa tekemässä tuon muutosilmoituksen. Niin kettuja ovat että laittavat oikein ilmoittamaan jos haluaa pitävänsä normaalit pankkipalvelut.
- SossullePataan
Ei ole tullut aikoihin Nordealta paperista tiliotetta. Mutta siellä nettipankissa linkissä "Tiliotteet" on sellainen kohta josta voi valita että haluaako tilotteen sähköisenä vai paperisena tai voi valita myös molemmat. Sähköinen tiliote on kätevä kun sen voi laittaa sossuun sähköpostin liitetiedostona. Jos sossu alkaa ämpyillä niin sossulle voi antaa valita se että ostavatko tulostimen vai hyväksyvät sähköpostilla lähetetyt tiliotteet, tosin lain mukaan ei edes tuota valintaa tarvitse antaa vaan sähköiset tilitotteet on hyväksyttävä.
Sähölaskukin on tullut sähköpostilla jo valovuosia, eikä sossu enää ämpyile ollenkaan kun olen sen "kouluttanut" hyväksymään sähköiset liitteet. Tosin yksittäiset änkyrätantat saattavat joskus vaatia esim. alkuperäisiä lääkekuitteja mutta eivät niitä saa, sen sijaan joutuvat vastaamaan kanteluun siitä miksi ovat niiiin änkyröitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662288Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381883Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣241578Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711550Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.881296Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841204Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1111125Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241120- 77949
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9942