Monivitamiini kapselissa on k2 vitamiinia Vitamin K (as Menaquinone and
Phytonadione) 80 mcg
Onko riittävä päiväannos?
K2 vitamiinista kysymys
13
1739
Vastaukset
- TheBone
Määrän lisäksi on hyvä kiinnittää huomiota siihen onko kyse synteettisestä K2-vitamiinista vai luonnollisesta. En tiedä kumpaa tuo edustaa.
Nyt lukemani perusteella luonnollinen MenaQ7 on hyvä vaihtoehto.
"K2-vitamiinin saannin tulisi olla vähintään 50 mikrogramma päivässä. Nämä määrät, 250 mikrogrammaa K1-vitamiinin osalta ja 50 mikrogrammaa K2-vitamiinia K2-vitamiinin osalta, ovat samoja, joita myös K-vitamiinitutkijat Cees Vermeer ja Karly Hamulyák ovat suositelleet ravinnosta saatavaksi määräksi (Vermeer 2004). Määrät ovat realistisia, sillä ne vastaavat hollantilaisten keskimääräistä saantia."
"Käytännössä tässä suositeltuun K1-vitamiinin saantiin päästään sillä, että syödään päivittäin annos parsakaalia, lehtikaalia tai pinaattia. Näistä saamme samalla muitakin terveydelle tärkeitä ravintoaineita ja fytokemikaaleja, kuten esimerkiksi silmiä suojaavia karotenoideja ja syöpää ehkäisevää sulforafaania. Näitä ruokia suosiessamme tulemme myös syöneeksi enemmän ristikukkaisia vihanneksia ja tummanvihreitä lehtivihanneksia, joiden runsaampi käyttö on yhdistetty tutkimuksissa esimerkiksi pienempään aivohalvausten, sydäntaudin ja syöpäriskiin."
"K2-vitamiinin parhaita lähteitä ovat tietyt kypsytetyt juustot, kuten Edam ja norjalainen Jarlsberg-juusto. Ylivoimaisesti paras K2-vitamiinin lähde on kuitenkin japanilainen soijapapuruoka natto, mutta sen syöminen vaatii ennakkoluulottomuutta ja lisäksi sitä saa toistaiseksi Suomessa vain yhdestä japanilaisesta kaupasta (Tokyokan Helsingissä)."
- http://www.pronutritionist.net/k-vitamiini-–-unohdettu-ravintoaine-osteoporoosin-ehkaisyssa-ja-hoidossa-vieraskirjoitus/
- ->
"Synteettinen K-vitamiini"
"Lääkkeissä ja joissakin ravintolisissä käytetään synteettistä K-vitamiinia, menadionia. Menadionia sanotaan myös K₃-vitamiiniksi. Se on vesiliukoinen ja voi olla myrkyllinen suurina määrinä, päinvastoin kuin luonnolliset K-vitamiinit."
"K₂-vitamiinia on useaa eri muotoa"
"K₂-vitamiinilla on monta muotoa ja eri muodot kulkeutuvat kehossa eri tavalla. Oletetaan, että K₂-vitamiini ja sen pitkät sivuketjut (MK-7, MK-8 ja MK-9) imeytyvät hyvin. Ne ovat elimistössä K₁-vitamiinia kauemmin ja ovat siksi kehon käytettävissä silloin, kun niitä tarvitaan."
- http://www.vitaelab.fi/Terveystietoa/K-vitamiini
"Luusto lujaksi elämäntavoilla"
- http://ruohikolla.blogspot.fi/2011/09/myonteisia-arvioita-luusto-lujaksi.html
"K-vitamiini – unohdettu ravintoaine osteoporoosin ehkäisyssä ja hoidossa"
- http://ruohikolla.blogspot.fi/2011/09/k-vitamiinin-unohdettu-ravintoaineo.html
"Maidon rikastaminen kalsiumilla — onko siinä järkeä?"
- http://ruohikolla.blogspot.fi/search/label/Osteoporoosi
"Vitamin K2 promotes healthy bones"
"In this study, both calcium, magnesium, zinc and vitamin D were shown to be important for bone health. However, natural vitamin K2 from natto was identified as the key ingredient for preserving bone health."
"MenaQ7 is a well-documented, safe and effective natural vitamin K2 as MK-7, derived from the Japanese food natto (fermented soybeans)."
- http://www.menaq7.com/?page=bone-health- Anonyymi
Tieteellisesti suuntautuneessa blogissa on jo peräti yksi lause aiheesta:
https://blogs.helsinki.fi/hnfb124-2017/tag/fermentointi/
🧀Esimerkiksi juuston hapatuksessa syntyvien K2-vitamiinien hyödyllisiä vaikutuksia sydänterveydelle on tutkittu.🧀 - Anonyymi
"MenaQ7 is a well-documented, safe and effective natural vitamin K2 as MK-7, derived from the Japanese food natto (fermented soybeans)."
Täältä on hankala saada tuota nattoa eikä sitä moni ehkä haluaisikaan syödä, se on vähän oudon tuntuista meikäläisiin tapoihin nähden. Fermentoimalla valmistetaan muitakin ruokatuotteita, mutta niiden K2-pitoisuuksista ei ole tietoa. Tässä uudehko fermentoitu tuote:
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000008262293.html
Olisi kiinnostavaa tietää tuon ja juustojen ym vitamiinipitoisuuksista.
- luustonterveys
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Varmista, että K2-ravintolisäsi on MenaQ7-valmistetta, joka on luonnollista ja siten parhain imeytyvyydeltään. - nainen51
Tuoteselosteessa lukee vain tämä: Vitamin K (as Menaquinone and
Phytonadione) 80 mcg - Qalewi
ONKO SUOMALAISILLA HAURAAMMAT LUUT KUIN MUILLA?
http://seura.fi/terveys/10-kysymysta/luunmurtumat-yleisia-pohjoismaissa-onko-suomalaisilla-hauraammat-luut-muilla/?shared=309257-cbe4d75b-500
Voisiko olla kyse K2-vitamiinin turhan pienestä määrästä ravinnossa?
Edamjuustosssa sanotaan olevan K2:ta, mutta määristä ei ole tarkempia tietoja. - copypaste
Verisuoni- ja luustonterveyden kannalta tärkeimmät ravinteet ovat kaikki antioksidantit (marjat, kasvikset, juurekset, vihannekset, hedelmät), C-vitamiini, D-vitamiini, magnesium, kalan Omega-3 -rasvahapot (EPA ja DHA) ja K2-vitamiini, joten varmista näiden riittävä saanti ruuasta ja lisäravinteista.
Luuston voi pitää kunnossa huolehtimalla siitä, että saa riittävästi proteiinia, C-vitamiinia, D-vitamiinia, magnesiumia sekä K2-vitamiinia. Liikunta ennaltaehkäisee luukatoa oikean ravitsemuksen kanssa sekä auttaa myös luustoa tukevan lihaksiston ylläpidossa. Luukudos uusiutuu jatkuvasti luun hajoamisen ja luun muodostumisen vuorotellessa.
Suomessa terveellinen ja monipuolinen ravinto ei riitä pitämään yllä tervettä luustoa, nivelsiteitä, välilevyjä ja niveliä. Lisäravinteena tarvitaan:
C-vitamiinia 400 mg/vrk
D-vitamiinia 50-100 µg/vrk
K2-vitamiinia 50-100 µg/vrk
Magnesium (sitraattia) 200-400 mg/vrk
Nämä lisäravinteet maksavat kuukaudessa n. 5€, joten ei ole rahasta kiinni oman luustonsa hyvinvoinnista huolehtiminen. Edullisimmin lisäravinteita myydään Citymarketissa, iHerbissä sekä suomalaisissa verkkokaupoissa. Minua kiinnostaa mikä on se monivitamiini valmiste nimeltään joka sisältää K-2 vitamiinia?
Sellaista tässä etsin, ja tuli vastaani tämä keskustelu.
yst. t.
Jari- RAL
Yleensä sitä myydään erikseen tai sitten yhdistettynä D vitamiiniin.
Muutamalla valmistajalla on monivitamiinin mukanakin.
Esim:
http://www.bullram.fi/kauppa/david-monivitamiini/
http://terveelama.fi/portfolio-view/terveelama-monivitamiini/ - bullk2
Bullram taitaa olla konkassa, kun ei saa yhteyttä enää mitään kautta ja nettisivutkaan ei enää toimi ?
- fineli
Syö parsakaalia, siitä saat runsaasti K2-vitamiinia, jota elimistö valmistaa kyllä itsekin, että ruoasta saatu riittää kyllä, jos pitää huolen, että oikein syö.
Katso www.fineli.fi mistä saat enisten k-vitamiinia.
Kaikki muutkin vitamiinit ja ravintoaineet löytyy sieltä erilaissa hauilla.- tarkennusta
Vihreissä kasviksissa on K1-vitamiinia, josta pienen osan elimistö voi muuttaa K2-muotoon.
Mm. linkin sivulla on ilmeisesti melko asiallista infoa, vaikka sivu onkin hieman mainosluonteinen:
http://lisaravinnetieto.com/k-vitamiini/
"Ihmisille tärkeimmät k-vitamiinien luokat ovat k1- ja k2-vitamiinit, joista ensimmäistä löytyy lähinnä kasviksista ja jälkimmäistä eläinperäisistä ruuista.
Ihmisen keho pystyy muodostamaan k1-vitamiinista k2-vitamiinia, mutta tämän muunnosprosessin teho on hyvin rajallinen.
K1-vitamiini ei vaikuttaisi tehoavat sydänsairauksia vastaan, joskaan sitäkään ei olla vielä tutkittu todella tarkasti."
- k222
Mikä olisi paras K2-vitamiini valmiste, onko heittää ehdotuksia?
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan844282Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan303211- 1702590
- 141976
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281482Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631376Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131150- 741009
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää38960Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13862