Olen ostamassa kaksi koiraa ja ajattelin collieita.
Haluaisin kaksi urosta mutta en ole varma tulevatko ne keskenään toimeen.
Kysyisinkin viisaammiltani kannattaisiko ottaa kaksi urosta vai uroksen ja nartun.
colie/lassie
9
145
Vastaukset
- 2koiraa
tuota....
miksi otat heti 2koiraa, jos olet epävarma kuinka tulevat toimeen keskenään.
Varsinkin jos sinulla ei ole aikaisemmin ollut koiraa niin suosittelen ottamaan ensin vain yhden, ja parin kolmen vuoden jälkeen hommaat sitten sen toisen jos olet saanut ensimmäisen koulutettua hyvin.
Eri sukupuolisten kanssa on tietysti se riski että tulee pentuja. Samaa sukupuolta olevien kanssa olis helpompi jos koirilla on ikäeroa niin ei niin helposti tule valtataisteluja. Mutta ennenkaikkea laumanjohtaja eli sinä pitää selvästi olla ja koirilla rajat jos omistaa useamman koiran. Toisin kuin monen muun ryhmissä elävän lemmikkieläinlajin kohdalla, koiria ei suositella ottamaan kahta pentua yhtä aikaa. Koiran kasvatus on sen verran haastavaa ja aikaavievää. Kumpaakin pentua pitäisi ehtiä ulkoiluttaa ja kouluttaa erikseen, jotta ne eivät liittoudu liiaksi yhteen, ja lisäksi on kaksin verroin tuhoja ja siivottavaa. Kaksi keskikokoisen rodun pentua yhtä aikaa on siis kokeneen koiraihmisen heiniä.
Collie on aika sosiaalinen rotu ja sopivalla ikäerolla uroksetkin voivat varmaan tulisivat keskenään toimeen. Tarvittaessa voi toisen tai molemmat leikkauttaa. Uros ja narttu on tietysti varmin valinta, mutta toinen täytyy leikkauttaa tai varautua viemään toinen hoitoon tai muuten eristämään koirat juoksun ajaksi.
Ota siis ensin yksi koira ja kun se on oppinut talon tavoille ja on todennäköisesti silloin jo parivuotias, ota toinen. Tai ota aikuinen ja sen totuttua sun kotiin, kaveri. Toki joskus tulee vastaan jo aikuisia koirapareja, semmoinenkin voisi olla vaihtoehto.- colliepojallinen
En koskaan ottaisi kahta koiraa yhtä aikaa. Olen sen virheen kerran tehnyt, toinen oli surullinen
ja loukkaantunut, kun tuli toinen taloon. Ei se koskaan siitä toipunut, vaikka kuinka pidimme
niitä yhtä hyvinä.
Collie on hyvä rotu, mutta en ottaisi kahta isoa koiraa yhtä aikaa, on tämän yhdenkin kanssa
joskus kiinni pitämistä. - 162
Ei missään nimessä kahta pentua yhtäaikaa JOS sinulla ei ole erittäin vankkaa kokemusta takana ja erittäin paljon aikaa . kaksi pentua ,kaksin verroin työtä . Et voi lenkittää niitä yhtäaikaa koska et voi kouluttaa kahta pentua kerralla ja samalla tavalla joudut tekemään kaiken kahteen kertaan . Kaksi murkkuikäistä urosta voi olla maanpäällinen helvetti jos ei osaa ottaa tilannetta hallintaan . Onneksi kasvattajat eivät ihan vähässäkumassa edes myy kahta pentua kerralla samaan kotiin . En keksi yhtään syytä miksi pitäisi ottaa kaksi pentua yhtäaikaa :D
- doglover
en suosittele, että ottaisit yhtäkään, ennen kuin olet vähän enemmän asiaan perehtynyt.
- collies
meillä kaksi samanikäistä urosta. vaatii erityistä omistautumista ja sitoutumista, että homma sujuu. omat koirat ovat kuin ajatus, mutta täytyy kyllä sanoa että vapaa-ajan on saanut niihin käyttää lähes kokonaan. älä ajattelekaan ottavasi kahta koiraa, jos et meinaa niiden kanssa esimerkiksi harrastaa jotain.
- 14plus16
Juu, kaks samanikästä koiraa on todella haastava kombo. Ne kilpailee koko ajan laumahierarkiassa keskenään. Varsinki samaa sukupuolta olevat koirat voi olla erityisen hankalia. Kaikki ei sopeudu, vaikka kuin kouluttais. Erään tutun nuori ja kilpailuviettinen vehnäterrieri ei koskaan sopinut muiden koirien kanssa ja siks sitä pidettiin eri huoneessa, kun tää tyyppi ei ollu kotona valvomassa tilannetta. Yks kaunis päivä toi koira kuitenkin tuli portin "läpi" huoneeseen, jossa perheen kaks muuta koiraa olivat ja raateli nää tosi huonoon kuntoon. Sitten koira saikin luvan etsiä uuden kodin, jossa se oli anut lemmikki.
- koiranimun
Lassie ei ole KOIRAROTU, vaan koiran NIMI :) Helpompaa aloittaa yhdellä koiralla ja ottaa vaikka pari vuotta myöhemmin toinen.
- vanhakettu
Yhdyn ylempiin mielipiteisiin, että koiria ei oteta yhtaikaa. Aloita yhdellä koiralla. Pennun kasvatus tulee tehdä huolella, ja yksi pentu kerrallaan. Sopiva väli on kaksi vuotta ennenkuin otat seuraavan. Useankin uroksen kohdalla kastrointi parantaa kykyä tulla toimeen laumassa. Meillä on ollut tapana pitää kahta koiraa, uroksia, eikä tappeluja ole ollut. Mutta se vahva johtajuus on se juttu, millä lauma pidetään sopuisana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476