Kotoa pois muutto

10plus9

En osaa antaa järkevämpää otsikkoa. Mä haluan ja en halua pois kotoota. Pelottaa, etten jaksa hoitaa asioitani itte. Mulla on kaiken maailman mielenterveysongelmia ja henkisesti hyvin kuormittava ja toisinaan ilkeä isä ja menneisyydestä toki löytyy peruskouluaikanen helvetti ja mua_siin mieles_ahdisteleva veli, joka nyt asuu muualla.

Äiti puhuu aina tosinaan mulle itku silmissä, etten saa tehä itsemurhaa, kun se ei sitä kestä. Joten kai sitten ois ees kokeiltava, jos yksin asuminen helpottais tilannetta, kun isä on poissa peleistä. Aattelin toteuttaa tän muuttoprosessin n. vuoden päästä, kun lukio loppuu, mut ahdistaa ja pelottaa ihan mielettömästi. Mä oon lähes varma, että yhtäkkinen vastuu kaikista laskuista, siivoamisesta ja perustarpeitten hoitamisesta on mulle rankkaa etenkin kun tietyt "osat" musta on päällä.

Kaipaisin kokemuksia ja neuvoja itsenäistymisprosessiin ihmisiltä, joitten elämä ei oo ollu siitä hauskimmasta päästä. Kiitos.

1

241

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EzkuxD

      Kyllä sä pystyt siihen:)...kunhan opit pitämään talon siistinä ja laittamaan ruokaa nii kaikki on hyvin. Tai siis kuhan pidät kiinni kotitaloudellisista hommista esim. Tiskikoneen tyhjentäminen(tai tiskaus),siivoat talon välillä mut siis tää oli vaa miten mä tekisin...tee vaan niin mikä ittes mielestä tuntuu oikei

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe