Jarkko Sipilä : Luupuisto
Pitkälti toista tusinaa komisario Takamäkeä Sipilä on työstänyt markkinoille. Siis kirjaa. Vaikka totuuden nimessä lisättävä, että enemmän kuin komisario tilaa vie omia teitään kulkeva ataripoliisi Suhonen. Jonka liikkeet lain harmaalla alueella ovat siellä tummimmassa reunassa. Ja nimikin välillä joku muu, riippuen mikä puhelimista soi.
Vaihteeksi Sipilä tuo kuvioihin uuden mielenkiintoisen poliisin. Toki neiti Mustavaara vasta vierailee harjoittelijana murharyhmässä, koulutuksen kesken ollen. Saattaapi palata romaaneihin, kunhan valmistuu. Sen verran sivuja ja kehuja hänelle uhrataan, jotta jatko lie mielessä myös romaanitaiteen saralla.
Kovasti paljon Sipilä käyttää aikaansa ja painopaperia poliisihallinnon uusiin organisaatiomuutoksiin kriittisesti suhtautuvan Suhosen katkeriin kommentteihin. Tyyliin. " Ennen oli ihan oikein antaa kymmenen kilon takavarikosta vinkkimiehelle puoli kiloa." Taustalla häilyy Paateron palatsin pukumiesten armeija, jolla ei ole mitään käsitystä poliisin kenttätyöstä. Tätä laatikoiden piirtelyä ja virkojen siirtelyä sekä toistuvia laillisuusvalvonnan puheluja pakoon päästäkseen Suhonen jopa miettii hommien lopettamista.
Ai niin, tapahtuuhan tässä rikoskin. Innokas sienestäjä löytää Keskuspuistosta irtoluun ja kunniallisena kansalaisena kiikuttaa sen poliisilaitoksella. Ihmisestä, sanoo oikeuslääkäri ja kropan loppuja ruvetaan etsimään. Nimihän löytyy dna-rekisteristä nopeasti, joten jotain on mistä aloittaa. Samantien löytyy toinenkin ruumis, vaihteeksi kokonainen , eikä kalmojonon päätä näy.
Sipilän tyyli kirjoittaa on kuin juna kulkisi. Ei mikään Pendolino vaan 50-luvun höyryveturin vetämä. Raskasta ja hidasta, pikkutarkkaa ja toisteista. Ei aikatasosiirtymiä, ei henkimaailman juttuja vaan perinteistä arkista hidasta poliisityötä. Joku näistäkin kirjoista tykkää, itselle jää muutama väliin ja ajoittain palaan rikospaikalle tarkistamaan onko tyyli muutunut.
Jarkko Sipilä : Luupuisto
Pekkaomakela
2
231
Vastaukset
- JalmariS
Hyvä analyysi
- näinikkään
Tuskin Jarkko Sipilä saisi teksteilleen kustantajaa, mutta kun oma osuuskunta on perustettu, niin sitä kautta kaikki menee läpi, mikä on kyllä valitettavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1758517KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4557727Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763900Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633786Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223105Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään702967Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211891