kysymys?

Olen käynyt lukion ja intin ,jonka jälkeen erinlaisissa töissä.Olen nyt 22v ,joten viittiikö tällä iällä mennä enää amikseen yolinjalle.Onko kukaan aloittanut amista 22v tai vanhempana?
3282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse olen vasta 21-vuotias, mutta olen käynyt läpi sekä lukion että amiksen ylioppilaspohjaisen linjan. Vanhin joka aloitti samaan aikaan oli 30-vuotias ja sopi hyvin remmiin! Jos siis koet amiksen tarpeelliseksi ja mielenkiintoiseksi, niin siitä vain. Mitä sitä touhua katselin, niin ylioppilaspohjaisilla linjoilla meininki on aikalailla erilaisempaa kuin muilla linjoilla. Opettajatkin suhtautuivat meihin jotenkin lupsakammin.

Äänestä

Meijän luokalla vanhin on 22v muut on 17v ja pari 18v, tosin olemme ihan normaali linjalla eikä YO. hyvin se näyttäis tulevan toimeen muiden kanssa.
yolinjalla kaikki taitaa olla vanhempia

Äänestä

terppa.
ei koskaan ole liian myöhäistä opiskella lisää.
itse lähdin taas opiskelemaan 27vuotiaana, ensimmäinen vuosi takana, toinen menossa ja päivääkään en ole katunut. toisaalta en edes ollut "luokkamme" vanhin heebo vaan sattui porukkaan yksi kipale jo neljänkympin rajotusta hipova yksilökin mutta hyvin on molemmat viihdytty, luokkamme nuorin on nykyisin 17 ja loput meitä "pappoja" lukuun ottamatta 18-19v.

sehän nyt on fakta että rahaa ei ole tuhlattavaksi ja opiskelukaverit on nuorempia, mutta toisaalta sitä osaa suhtautua tohon opetukseen pikkasen paremmin kun alta 20v "pojat" joita näyttää enemmän kiinnostavan halpa kalja ;)

kun lähdin opiskelemaan niin samalla vaihdoin paikkakuntaa ja muutin..
joten nyt on entisille asuinsijoille yli 200km matkaa ja suurin osa kavereista aikasta kaukana, mutta vaihdossa sain solu-asunnon jossa on aina seuraa.. kämppikset on molemmat alle 19v.
vanha koira ei opi uusia temppuja, mutta ihan hyvin on toi asuminen mennyt, yhdessä ryypätään ja yhdessä kärsitään krapulaa ;) juu ja nuorilla pojilla on aina nuorta naisseuraa ;)

jos vaan oma motivaatio riittää niin ei muuta kun opiskelemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hmm kirjoitti:

Olen käynyt lukion ja intin ,jonka jälkeen erinlaisissa töissä.Olen nyt 22v ,joten viittiikö tällä iällä mennä enää amikseen yolinjalle.Onko kukaan aloittanut amista 22v tai vanhempana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu