Miten tuon toimeentulotuen kanssa menee Tampereella kun en saa luottotietohäiriöiden takia opintolainaa? Onko mahdollista saada tukea vai pitääkö tämä opiskelu nyt lopettaa?
Vastaukset 3
- Påpulisti
Minulla aikanaan alennettiin toimeentulotuen perusosaa 20% kahden kuukauden ajan samasta syystä kuin sinulla.
- SossullePataan
On ollut laiton alentaminen, sitä on liikkeellä. Laissa on selvästi määrätty nuo alentamisperusteet ja luottotiedottomuus ja opintolainan saamattomuus EIVÄT OLE toimeentulotuen alentamisperuste. Tuollaisiata päätöksistä kannattaa aina valittaa ja sossulle tulee sitten "pataan" viimeistään hallinto-oikeudessa ja valittajalle tuet jälkikäteen.
Valittaminen ei maksa käytännössä juuri mitään joten siinä ei ole kun voitettavaa. Nimenomaan kuten "SossullePataan" kertoo. Tosin jos kyseessä on vaikka jo kolmas tutkinto niin sitä ei välttämättä tarvitse oikeuskäytännön mukaan tukea toimeentulotuella. Mutta jos on ensimmäinen tutkinto niin silloin pitää saada lainan osalle toimeentulotukea ellei ole saatavissa muuta lainaa korvaavaa rahoitusta. Eikä tukea saa alentaa!
Joissain kunnassa on myönnetty opintolainan tilalle maksuhäiriöisille sosiaalista luottoa mutta sekin on laitonta jos henkilöllä olisi ilman tuota luottoa oikeus toimeentulotukeen.
http://www.satakunta.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901746
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,39912- 81906
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56811- 60668
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?69620Olet niin tärkeä
Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.19561Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38546Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te36541- 21527