Menestys vai tuhon alku?

kultakortti14385070

Moni ihminen myontää, että Nokia menestyksen kukkuloilla ei enää välittanyt asiakkaistaan ja siksi puhelin liiketoiminta ajautui tuhoon! Laitteet eivät vastanneet asiakkaiden toiveita. Mutta henkilökunta tiesi paremmin kuin asiakkaat mitä he halusivat.

Täsmälleen samanlainen virtsakalvon tulehdus vaivaa nyt ylivoimaiseksi markkinajohtajaksi Helsinki - Tallinna reitillä kasvanutta Tallinkkia!

Minulla keitti yli viimeisen kerran, nyt vaihtuu yhtiö!

Tässä syyt:

Ensimmäinen kerta tapahtui Toukokuussa Superstarilla. Tulin Tallinasta - Helsinkiin ja istuin keulabarissa lattiatasolla. Laitoin matkalaukkuni yläkertaan menevan portaan alle ja istuin muutaman metrin paassa olevaan pöytään työskentelemään läppärillä. Helsinkiin saavuttaessa viimeistelin dokumenttini, suljin läppärin reppuuni ja laskin repun istuimelleni siksi aikaakun hain laukkuni. Lähdin viimeisenä koko keulabaarista, sinne jai vain henkilokunta siivoamaan pöytia. Saavuttuani terminaaliin muistin reppuni ja yritin päästa hakemaan sita. Ei onnistunut! En myoskään, pyynnoistäni huolimatta, saanut puhelinnumeroa johon olisin voinut soittaa.
Pyydettin vain soittamaan Helsingin löytötavara toimistoon. Soittelin sinne viikon, kasi kertaa päivässa, mutta reppua ei tullut. Puheluista tuli 20€ lisavahinkoa.

Viikoa myöhemmin mennessäni Tallinnaan menin infoon keskustelemaan asiasta. Puheilleni tuli laivan turvallisuuspäällikkö. Piirsin paikan jossa olin istunut ja mihin reppu oli jäänyt. Hän sanoi että, no problem, videolta löytyy repun viejän kuva. Meilla on jatkuva videovalvonta paalla, turvallisuus syistä.
Kun halusin menna ktsomaan videa se ei käynyt. Hän otti puhelinnumeroni ja lupasi soittaa kun on katsonut videon. Ei ole miehesta kuulunut mitään sen jälkeen. No, kukapasita haluaisi tunnustaa omaa henkilokuntaa varkaaksi!

Seuraava episodi oliin sitten kesäkuussa, mittarissa 30 astetta ja minä, muiden mukana, Talinnassa t-paitasillani. Siinä hiki virtasi jo kävellessä käytäviä pitkin laivaan. Mutta siellä olikin sitten Imastointi kunnossa. Vilu siinä tuli, eikä ollu lisävaatteita mukana. Seuraavana aamuna olkin sitten kurkku kipeänä kesäflunssa voimissaan. Seuravan viikon aikana tapasin useita kohtalotovereita. Meille kävi kuten Frimanin laulussa yksi lensi....siinä kesämeni köhisten.....
Kun sitten hyvää hyvyyttäni vihjaisin stuertille mita oli tapahtunut.....olin täysi idiootti.....ei se mu flunssa laivasta alkanut....meillä on kaikki just niinkuin pitaa....älä turhaan valita! Yhtä erehtymätön kuin Putin!

Monia muita vastaavia juttuja on kuluneen vuoden aikana tapahtunut...viimeksi tänään ku halusin parkkeerata autoni keskikäytävän viereen, repi joku keltaliivinen kansiapina perseensä. Sillä meni yli ymmärryksen ku autot ei meinannu mennä vierekkäin kahteen riviin, vaan olis tullu kaksi peräkkäin kumpaankin riviin. Ennen kuulumaton katastrofi! Helvetin poro ei meinaa totella mitä mä sanon!

Sanalla sanoen ruoka on pilviin hinnoitettua moskaa. Palvelu paksun suolen mutkan takaa ja henkilökunta vasta rannalta.

Siispä Eccon äänestyslippu käyttöön....Viking-/Eckeröline here I come!

1

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OsakkeenomNuolenta

      Kyllä se karahti siihen liiallisen 1/4 vuosituoton kyttäämiseen..., olisi pitänyt pitää enemmän vähemmän tuottavia kokeilevia tuotteita kaupan, niin olisi nähnyt mikä lähtee "vetämään" muotien mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3533
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2154
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1819
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1579
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      14
      1488
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1225
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      86
      1174
    Aihe