haluaisin koiran.

haaveileva

Haluaisin kovasti koiraa, samoin tavallaan isänikin. Hän sanoi kerran että on koirakuume ja ottaisi heti koiran jos joku vain ulkoiluttaisi kun ei itse jaksa lonkkakipujen takia, joten minä heti tarjouduin ulkoiluttamaan mutta olen joka toinen viikko äidillä ja joka toinen isällä. Sanoin isälleni että se on hyväksi kun itsekkin liikkuu. Miten saisin suostuteltua ostamaan koiran?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kisällikoirakko

      Itse olin nuorena kisällinä aktiivi kisaajalla ja sain sitä kautta treenata ''omalla''. Kun aikuistun ja aloin tienata omaa rahaa säästin ihka omaan sitten ja luontaisesti hoitokoiran rodusta tuli oma :)
      Jotkut paikalliset kasvattajat ja hoitolat kaipaa apu käsiä aloitaisin sieltä hakemaan pohjaa. Samalla säästäisin possussa/tilillä omaa varten hiljalleen. Koira on kuluerä osa pienemmin kulutavia toiset isommin vaan sitä ei pysty edes monirotuisesta näkemään kumpaa se tulee olemaan. Mielummin omistaa koiran kestävän kukkaron kanssa ja iloita jos paljastuukin pienemmäksi menoeräksi kuin toisin päin.
      Isäsi varmaan pohtii ajan ja jaksamisen ohella myös taloutta: kestääkö se koiran ja sen kulut, entä jos se sairastuukin? Fiksu vanhempi kun ennakoi ja suunnitelee :)

    • jfjöpsrp

      Ei tuossa tilanteessanne voi ottaa koiraa. Asut kahdessa paikassa ja isälläsi on lonkkakipuja. Lonkkakivut ovat kyllä sellaisia, kulumavikoja, etteivät ne parane itsestään. Voi joutua vaikka keinonivelen ottamaan siihen lonkkaansa. Koira on hauska, ihana, mutta vaativa eläin. Sitä pitää ulkoiluttaa, sen seurassa tulee olla, lääkärikulut usein yllättävät, alussa jopa rokotuskertojen määrä myös maksaa jne.jne. Jospa löytäisit jostain sellaisen paikan, jossa voisit käydä koiria katsomassa tai sitten vaikka ulkoilutat toisten koiria, sopivan kokoisia ja saat siitä vaikka taskurahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11289
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5371
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2620
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2296
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1725
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1383
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1309
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1216
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1129
    Aihe