Isäni epäilee kaikkee mitä mä ja mun vanhin sisko tehdään nykyään. Ollaan yli 18-v. Jos käydän ulkona ja sanon meneväni tyttökaverin kanssa hän pistää äidin soittaa 2 kertaa ja tarkistaa. Jos menen hesaan se on sitten pahempi. Kuitenkin tarkoitus on sanoa ett jos menenkin talosta ulos ja puhunkin tai menenkin juhliin missä on miehiä/poikia hän alkaa kysellä kaikenlaista äidin kautta. Kuka se oli, mitä se sano, mitä sä sanoit.
Hän ei koskaan sano ei mutta hänen käytöksensä sanoo muuta.
Tänään sain tarpeekseni kun menin kissani ja siskoni kanssa kaverin luo näyttää kissaaa. HÄn oli silloin nukkumassa ja kun kuuli että oltiin siellä hän sanoi äidille että valehdellaanko vai mitä me piilotellaan häneltä.
Isäni on modernin/vanhanaikaisen sekoitus. Olen muslimi joten en saa seurustella jne. Mutta en ole niitä ultrauskovaisia. En osaa puhua isälleni tärkeistä asioita ilman että alan itkeä. Hän vihaa ku me itketään. Tänään aion kysyä häneltä että onko hän kasvattanut meidät valehtelikoiksi? Mikä on syy miksi hän ei usko meitä, ei edes äitiä. Mutta minua pelottaa hirmusen paljon. Oli iso trauma pienenä siksi.
Mitä teen?
Epäilevä isä
2
174
Vastaukset
- ghops
Sano sille seuraavaksi, että olet täysi-ikäinen etkä siksi mitenkään tilivelvollinen vanhemmillesi. Jos isäs haluaa pitää suhteenne hyvällä mallilla, kannattaisi hänen antaa vähän omaa tilaa. Luulis hänen valitsevan ennemmin hyvän suhteen tyttäriinsä kuin välirikon. Tuossa tilanteessa ainakin omalla kohdallani se olisi seuraus ennen pitkään.
Mielestäni edellinen vastaaja on oikeassa siinä, että kannattaa varmasti puhua isäsi kanssa. Isäsi haluaa varmaan suojella sinua ja siksi tietää, missä liikut ja kenen kanssa. On kuitenkin varmaan hyvä sanoa ääneen se, että koet ettei sinuun luoteta ja arvostaisit sitä, jos saisit enemmän vapautta. Näin voit myös näyttää, että olet sen luottamuksen arvoinen. Usein rehellisellä keskustelulla pääsee pitkälle.
Sanna
NettiSaapas
Helsinki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1216040- 292120
- 1771952
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101133Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114- 73997
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24997Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24902Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765