Suora lainaus zepon kirjoituksesta facebookissa: "Onko kenelläkään tiedossa hyviä monipuolista tanssimusiikia soittavia bändejä tai esiintyjiä jotka ovat vähemmän tunnettuja"
Ilmeisesti hyvä orkesteri pitäisi saada halvalla. Eikös näiden tanssijärjestäjien pitäisi olla alan ammattilaisia ja sen verran hyvin kartalla että tietävät mitkä orkesterit soittavat hyvin ja vetävät porukkaa paikalle?
Ilmeisesti hyvä orkesteri pitäisi saada halvalla. Eikös näiden tanssijärjestäjien pitäisi olla alan ammattilaisia ja sen verran hyvin kartalla että tietävät mitkä orkesterit soittavat hyvin ja vetävät porukkaa paikalle?
Vastaukset 37
Vanhimmat
Toiset järkkärit osaa hommansa paremmin,kuin toiset...
Onnentähtikin ollut jo Ruusulinnassa monta kertaa.nyt vasta zeppo hokas koko bändin! Ei taida olla taitoa näpeissä,kun pitää Paroonin perässä hiihtää ja kopioida ohjelmia :D
Soita tsuppo levyjä!
Ja zeppo soittaa. Tässä zepon kommentti facebookissa: "Monet ovat toivoneet monipuolisempaa musiikkia tansseihin. Jos kannatusta löytyy aloitamme LUMOSSA soittamaan levyjä 22.00-22.30 välisenä aikana. Tanssijat voisivat esittää toivomuksia tanssilajeista, kappaleista tai laulajista fasebookissa sivullamme Lavatanssit Lumon monitroimikeskus ennen tansseja? Sitten tansseissa soitettaisiin toivottuja kappaleita. Tykkämisillä voisi vielä saada tietoa mikä kappale olisi monen mielestä hyvä. Soitettaisiin sitten osa kappaleista joita on tykätty paljon!"
Tässä on siis sellainen tilanne että monipuolisuustakuu ei toteudu lumossa jonka vuoksi siellä tullaan soittamaan levyjä puoli tuntia. Ilmeisesti hyvät orkesterit ovat zepon mielestä liian kalliita tai eivät halua lumossa esiintyä.
Huomaa oikeinkirjoitus "... fasebookissa ..."
Voiko olla nolompaa?
Kohta se nuolee tanssijoiden pers...tkin.
Varsinainen levyraati Lumossa.
Mahtaa olla aikamoinen levykokoelma DJ Tsupolla.
Totta. Kohta zeppo kyselee että onko jollain lahjoittaa perinteistä levysoitinta niin voidaan soittaa hänen vanhoja savikiekkoja joista ei tarvitse maksaa teosto-maksuja.
Ainiin, onkohan Teosto tietoinen näistä lumontanssiaisista joissa on lehtijutunkin perusteella käynyt tuhansia tanssijoita. Ovat varmaan hyvinkin kiinnostuneita tulevista teostomaksuistaan.
Siinä käy taas, että Zeppo ottaa ritolat ja pitää tansseja ensi vuonna taas uudessa paikassa,uuden yhdistyksen nimissä...ei siis mitään uutta!
Ei mua ainakaan nolota, päinvastoin. Kyllä näköjään ottaa joitakin pattiin kun Vantaalla on huippu tanssipaikka LUMO. Toivottavasti jatkaa ainakin 20 vuotta.
Lumon lukio paljastuu olevan Umpihomeessa ja kaupunki sulkee paikan kokonaan.näin käy Vantaalla joka paikassa.
Ootko nyt varmasti käyttänyt kaikki keinot saadaksesi Lumon tanssit loppumaan? Koita vielä valittaa Euroopan unioniin.
Eihän ne tanssit lopu jos maksaa teostomaksunsa?!
Ei ole homeessa, huippukunnossa, on iso parketti ja ilmanvaihto pelaa toisin kuin jossain paikoissa missä ilmanvaihdosta huolehtii katossa roikkuva tuuletin.
Olen erimieltä jumppasalin ilmanvaihdosta,mutta se siitä. Ehkä se pelaa nyt paremmin kun väkimäärä on pudonnut yli puolella. Tottahan sen pitääkin pelata parille sadalle ihmiselle.
Heti vuodenvaihteen jälkeen lumossa oli varmaankin se 1000 tanssijaa ja ilmanvaihto ei ollut riittävä. Muutamalle sadalle tanssijalle se varmasti riittää joten näiltä osin tilanne on kunnossa mutta asialle ei ole tehty mitään vaan homma tuli kuntoon ainoastaan sillä että siellä käy vähemmän porukkaa.
Väärä Seppo Kaltiainen?
kannattais kilauttaa paroonille ja kysyä.
Tanssiporukka ryhmä facebookissa on Zepon oma ilmoittelukanava.
Ei ole päivää ettei Lumo ole jotenkin tapetilla. Alkaa ärsyttää liika mainostaminen jo. Eikö Lumolla ole omat sivunsa,mainostakoon siellä :(
Koko palsta pitäisi sulkea herralta kokonaan. Eikö tanssinjärjestäjillä voisi olla oma keskustelupalstansa. Saattaisi olla mielenkiintoisia juttuja :D
Lumossa tanssitaan vielä ensi talvikin, orkesterit on jo varattu.
Ylivoimaisesti eniten Lumo nimi esiintyy paroonin joukkojen kirjoituksissa. Se on tehnyt Lumosta suomen tunnetuimman tanssipaikan. Lumo tunnetaan jo Lapissakin.
Kun täällä nyt fb:n sivuja kommentoidaan niin laitan minäkin lainauksen Vantaan sanomien sivuilta"Viikoittain tansseja kiertävä espoolaispariskunta toteaa, että lähiseudulta ei tällä hetkellä parempaa tanssipaikkaa löydy". Minä olen ihan samaa mieltä.
Mielipiteitä mahtuu maailmaan.
Toinen tykkää äidistä,toinen tyttärestä.
Jo joku molemmista.
Jos nyt joku ei vielä tiedä niin kerron että Vantaalla Korson LUMOssa on uusi huippuhyvä tanssipaikka. Tansseja on tiedossa ainakin 2016 kevääseen asti ja toivottavasti vielä vuosia sen jälkeenkin. Tässä linkki http://www.tanssikeskus.fi/
On se vaan hyvä juttu kun asiakkaat otetaan noin hyvin huomioon, kysellään mitä he haluavat.
Nuoletko pers...tkin jos pyydetään????????
Luuletko tosiaan että levyjä tullaan soittamaan lumossa sen takia että tanssijat niin haluaa? No ei todellakaan vaan orkesterille saadaan pidempi tauko ja näin ollen pärjätään yhdellä orkesterilla ja zepolle tulee halvemmaksi
Muutenkin tuo tanssien aika on jo lyhyt..lipun hintaan nähden.
Aika on sopiva, alkaa sopivasti ja loppuu sopivasti. Kyllä nämä yökerhotanssit joissa illan päätähti tulee lavalle klo.1 on ihan hanurista.
Lällää lälläti lää.
Hyvä Seppo! Näin löytyy uusia orkestereita.
Kyllä uudistusta tarvitaankin, näissä tuntemattomammissa bändeissä on monesti ollut tosi hyviä. Negatiiviset jaksaa kääntää kaiken huonoksi. Hyvä kun on Seppo Kaltiaisen kaltaisia yrittäjiä jotka jaksaa kaikesta mollaamisesta huolimatta uudistaa ja kuunnella toiveita. Hävettää ihan teidän kaikkien haukkujien puolesta, miten jaksatte ja ilkeätte. Menkää kasvokkain kertomaan nämä kaikki negatiivisuutenne älkääkä täällä jauhako. Mikä tietotoimisto on tiedottanut, että vuokrat ja muut velvoitteet on maksamatta. Kyllä kaupunki ja valtio huolehtii ei täällä tarvitse ruotia asioita josta ei oikeasti tiedä mitään. Ei kun nimellä ja kuvalla vaan kun noin tietäviä olette, tiedä vaikka ansiomitalin saatte rohkeista kirjoituksistanne.
Ei kai kukaan voi kaikkia bändejä tietää, jos sinä tiedät niin kerro ihmeessä. Täytyypä olla tarkkana jos kohdalle sattuu. Vaihtelu virkistäisi.
E.V.V.K.
Hyviä bändejä kyllä löytyy, kun viitsii käydä muuallakin kuin ainaisissa Finkku, Sinitaivas, Mäkimattila, Lunnas, Kantola.... tansseissa. Viime kesänä oli lähilavalla parikin varsin hyvää orkesteria, joita en ollut ennen nähnyt/kuullut.
Eskelisen bändi on hyvä ja monipuolinen
Mahtavaa asiakaspalvelua. Jos tanssipaikan pitäjä kysyy asiakkailta mikä on heidän mielestä hyvä orkka ja otta niitä orkia soittamaan. Silloin muutkin orkat pääsevät soittamaan , kun ne samat joihin kaikki on jo kyllästynyt. Muutamissa paikoissa aina samat esiintyjät vuodesta toiseen. Katsotko saman elokuvan kymmeniä kertoja uudestaan. Alkaa varmasti haluamaan jotakin muuta.
Suomalainen lavatanssija on tyyppiä "haluaa katsoa saman elokuvan satoja kertoja uudestaan".