mustaruuti aseluvalla lainattavat aseet

jhjjjjgt

Saako siis haulikon lainaan kuin ennen vai ei? Vai pitääkö olla savupeli?

4

134

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määtiän

      Onko semmosta aselupaa kun "mustaruutiaselupa" kai sekin on asekohtainen,pistooli,kivääri,haulikko eikä pelkkä mustaruutilupa.

    • Hei. Riippuu siitä, mitä hallussapitoluvassa lukee. Jos mustaruutiaseen hallussapitoluvassa lukee mustaruutiase,sillä luvalla voi sitten pitää lainassa mustaruutiasetta ja pienoiskivääriä. Tavallisen haulikon saa lainata sille, jolla on oikeus haulikon, kiväärin tai yhdistelmäaseen hallussapitoon (kts aselaki 87§

    • jhhhkk

      Mustaruutiaseita on myös tykkinä ja haulikoina.konekiväärikin löytyy.. Tosin ei ehkä mahdollinen tuo viimeinen lupaan :) mutta nuo lainaussäännöt on naurettavia. 45 revolverin omistajana et voi lainata revolveria joka on kuivaruutitoiminen. Nuo piitäisi kyllä palauttaa ihan vaikka pitoaika-- xvuotta ja sais vaihtaa kuivaruutimallin jos tykkää ostaa..

    • gjhjj

      Ja kyllä.unohdin kirjoittaa mikä väline on ..kun mustaruuti aseella saa kyllä minkätahansa mustaruutipelin lainata tarkoitin siis nyt esim.haulikkoa. Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      172
      1869
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1340
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      221
      985
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 56
      820
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      765
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    8. 90
      737
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      677
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      636
    Aihe