Laitoin saman viestin vauva-puolelle, mutta ajattelin, että täältä saattaisi saada paremmin apua?
Meillä on 1-v. poika, joka ei suostu kunnolla syömään karkeaa ruokaa. Neuvolassa asiasta on kysytty viimeksi 2kk sitten, mutta ainut neuvo oli, että antakaa pojalle oma lusikka käteen (oli kokeiltu jo aiemmin, tuloksetta.)
Poika on ollut alusta saakka tosi nirso kokkareille ja meidän piti mm. puurohiutaleet vetää sileäksi blenderillä 7kk asti, muuten hän vain sylki puuroa pois. Samoin vihanneksia ei voinut pitkään aikaan tilsiä pelkällä haarukalla, vaan ne piti vetää silkkiseksi soseeksi, jotta poika suostui syömään. Nyt tilanne on jo parempi ja poika syö kohtuullisen karkeaa ruokaa, mutta esim. kaikkia 8kk ikäisille tarkoitettuja soseita ei suostu syömään, jos niissä on liikaa paloja. Yli 1-v. kaupan soseet ei mene alas. Puurot uppoaa nyt normaalissa muodossa.
Olemme nyt tarjonneet pojalle "aikuisten" ruokaa ja makunsa puolesta näyttää maittavan, mutta esim. mussakan joukosta poika sylki ja kakoi jauhelihat pois. Tänään syötiin blenderillä sileäksi vedettyä possua ja pieneksi paloiteltua spagettia, keitettyä porkkanaa ja porkkanaraastetta, mutta noista mikään ei uponnut, vaan kaikki syljettiin pois, vaikka annoin syödä itse sormin ja kun syötin, annoin tosi pieniä lusikallisia.
Poika sormiruokailee mm. maissinaksuja, raejuustoa, nuudeleita/makaroonia, riisiä, leipää, marjoja, hedelmän paloja, lihapullia JOS ne ovat pehmeitä ja tarpeeksi pieninä paloina, mutta yhtään karheampi, kuten pienet palat paistettua jauhelihaa tai tomaatin/kurkun/porkkanan palat eivät uppoa.
Kysymys kuuluu, että onko tämä vielä tässä iässä normaalia, ja jos ei ole, niin mitä pitäisi tehdä? Alkaa huolestuttaa, miten poika oppii syömään oikeaa ruokaa hoidossakaan (parin kk:n päästä aloitus), kun parhaiten uppoaisi vain kodin tai kaupan sileäksi vedetyt soseet ja silkkiset hedelmäpiltit. Kellään ollut samanlaista; olisiko rohkaisua/vinkkejä? :)
Se vielä, että pojalla on nyt alhaalla ja ylhäällä 4 etuhammasta, joten niitäkin voisi jo käyttää apuna, mutta lähinnä niitä on käytetty vain äidin puremiseen. Lastenlääkäri myös epäili pojan kuorsauksen takia suuria nielu- ja kitarisoja, voisikohan ne vaikuttaa nielemiseen haittaavasti?
1-v. ja syömisongelma
avusta_kiitollinen
1
250
Vastaukset
- nirsonlapsenäiti2
Kuulostaa niin tutulta. Pikkuhiljaa vaan suurempia paloja lähdettiin syömään ja kauan jouduin paloittelemaan hieman pienemmiksi ruokia mutta kyllä se siitä alkoi sujumaan. Ja ihan rauhassa lapsen omaan tahtiin. Näin jälkeenpäin ajatellen stressasin turhaan. Ja hoidossa tyttö syö paremmin itse kuin kotona, kumma juttu. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site876061Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524442SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574192SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73533Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1002615SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352419Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492148Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479