1-v. ja syömisongelma

avusta_kiitollinen

Laitoin saman viestin vauva-puolelle, mutta ajattelin, että täältä saattaisi saada paremmin apua?

Meillä on 1-v. poika, joka ei suostu kunnolla syömään karkeaa ruokaa. Neuvolassa asiasta on kysytty viimeksi 2kk sitten, mutta ainut neuvo oli, että antakaa pojalle oma lusikka käteen (oli kokeiltu jo aiemmin, tuloksetta.)

Poika on ollut alusta saakka tosi nirso kokkareille ja meidän piti mm. puurohiutaleet vetää sileäksi blenderillä 7kk asti, muuten hän vain sylki puuroa pois. Samoin vihanneksia ei voinut pitkään aikaan tilsiä pelkällä haarukalla, vaan ne piti vetää silkkiseksi soseeksi, jotta poika suostui syömään. Nyt tilanne on jo parempi ja poika syö kohtuullisen karkeaa ruokaa, mutta esim. kaikkia 8kk ikäisille tarkoitettuja soseita ei suostu syömään, jos niissä on liikaa paloja. Yli 1-v. kaupan soseet ei mene alas. Puurot uppoaa nyt normaalissa muodossa.

Olemme nyt tarjonneet pojalle "aikuisten" ruokaa ja makunsa puolesta näyttää maittavan, mutta esim. mussakan joukosta poika sylki ja kakoi jauhelihat pois. Tänään syötiin blenderillä sileäksi vedettyä possua ja pieneksi paloiteltua spagettia, keitettyä porkkanaa ja porkkanaraastetta, mutta noista mikään ei uponnut, vaan kaikki syljettiin pois, vaikka annoin syödä itse sormin ja kun syötin, annoin tosi pieniä lusikallisia.

Poika sormiruokailee mm. maissinaksuja, raejuustoa, nuudeleita/makaroonia, riisiä, leipää, marjoja, hedelmän paloja, lihapullia JOS ne ovat pehmeitä ja tarpeeksi pieninä paloina, mutta yhtään karheampi, kuten pienet palat paistettua jauhelihaa tai tomaatin/kurkun/porkkanan palat eivät uppoa.

Kysymys kuuluu, että onko tämä vielä tässä iässä normaalia, ja jos ei ole, niin mitä pitäisi tehdä? Alkaa huolestuttaa, miten poika oppii syömään oikeaa ruokaa hoidossakaan (parin kk:n päästä aloitus), kun parhaiten uppoaisi vain kodin tai kaupan sileäksi vedetyt soseet ja silkkiset hedelmäpiltit. Kellään ollut samanlaista; olisiko rohkaisua/vinkkejä? :)

Se vielä, että pojalla on nyt alhaalla ja ylhäällä 4 etuhammasta, joten niitäkin voisi jo käyttää apuna, mutta lähinnä niitä on käytetty vain äidin puremiseen. Lastenlääkäri myös epäili pojan kuorsauksen takia suuria nielu- ja kitarisoja, voisikohan ne vaikuttaa nielemiseen haittaavasti?

1

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nirsonlapsenäiti2

      Kuulostaa niin tutulta. Pikkuhiljaa vaan suurempia paloja lähdettiin syömään ja kauan jouduin paloittelemaan hieman pienemmiksi ruokia mutta kyllä se siitä alkoi sujumaan. Ja ihan rauhassa lapsen omaan tahtiin. Näin jälkeenpäin ajatellen stressasin turhaan. Ja hoidossa tyttö syö paremmin itse kuin kotona, kumma juttu. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2160
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      180
      1941
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      855
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      802
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe