endometrioosiko

nainen24

Mulla on ollut kovat menkkakivut lähes aina.. monesti makaan lattialla kippurassa kun mikään muu asento ei oo hyvä. Yleensä on ihan järkytyävän huono olo ja välillä oksennan.
Yleensä yötkin menee valvoen kun ei vaan pysty nukkumaan.. onneksi nyt sattui vapaa päivälle..
Epäilen että minulla olisi endometrioosi... olisiko täällä joku, jolla olisi kokemusta kyseisestä taudista? Pelkään myös niitä hoitoja.. sattuuko ne?

3

124

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoidakuntoon

      Tavalliset särkylääkkeet eivät siis auta kuukautiskipuihin. Asia vaatii lääkärintutkimuksen. Jos mitään erityistä ei löydy, niin ainakin voit saada tehokkaampia kipulääkkeitä.

    • Endometrioositar

      Hei! Ikävä kuulla tilanteestasi :( Minulla siis on epäilydiagnoosina endometrioosi sekä adenomyoosi. Minulla ei juuri koskaan ole ollut kivuliaita kuukautisia, mutta viimeiset puoli vuotta on ollut krooninen menkkamainen jomotus ja välillä invalidisoivia kramppeja. Myös välivuodot ovat tuttu juttu minulle. Syötkö mitään e-pillereitä, käytätkö e-rengasta, kierukkaa, mitä näitä nyt on? Minulla e-pillerit pitivät suhteellisen hyvin kivut kurissa noin 2v ajan, mutta nyt ei enää tepsi muuta kuin kovat kipulääkkeet (Panacod, Tramali ja Litalgin). Endometrioosi on krooninen sairaus, johon valitettavasti ei ole parantavaa hoitokeinoa. Endometrioosin oireita pyritään lievittämään pääsääntöisesti hormonaalisilla valmisteilla. Tyhjennysvuodon/kuukautisten aikana yleensä joutuu turvautumaan jopa vahvoihin kipulääkkeisiin. Niin sanotusti viimeinen hoitokeino on laparoskopia, eli tähystysleikkaus jolla pyritään poistamaan endometrioosia mahdollisimman paljon, jolloin oireet lievittyvät. Itse olen menossa laparoskopiaan 2kk päästä. Aivan viho viimeinen on radikaali leikkaus, eli poistetaan kohtu ja munasarjat. Se on kuitenkin sellainen operaatio, että lääkärit eivät sitä mielellään tee.

      Jos epäilet siis sinulla olevan endometrioosi, niin neuvon sinua pitämään vaikka 2kk niin sanottua kipupäiväkirjaa. Kirjaat joka päivä kaikki tuntemuksesi ylös vaikka asteikolla 1-10. Myös, oletko joutunut ottamaan kipulääkettä ja kuinka paljon (vaikka kellonajatkin). Kirjaa ylös myös kuukautisten alkamispäivä, kesto ja runsaus. Tämä kaikki sen takia, että suurin osa lääkäreistä ei valitettavasti "tiedä" endometrioosista, ja käskevät tulemaan takaisin jos pahenee. Itse ravasin parin kk:n välein lääkärillä, ja kerran kuukaudessa ambulanssilla sairaalaan krampin vuoksi. Kramppini on siis oikeasti niin pahoja, että menetän jopa tajuntani, ja helposti invalidisoidun. En siis pysty liikkumaan ollenkaan, ja jopa hengittäminen on vaivalloista.

      Jouduin menemään yksityisen lääkärin puheille, joka on erikoistunut endometrioosiin. Niitä on todella paljon yksityisellä puolella. Maksaa kyllä, mutta hän kirjoitti minulle sisätutkimuksen jälkeen suosiolla lähetteen naistentautien poliklinikalle. Siellä sitten alkoivat uskomaan minua.

      Endometrioosin toteaminen voi viedä jopa vuosia aikaa. Ensin kokeillaan mahdollisimman paljon mm. eri hormoneja yms. Kuten jo sanoin, leikkaukset on viimeiset mahdollisuudet. Endometrioosia voi myös itse hoitaa niin sanotulla endo ruokavaliolla. Googlettamalla löytyy tuosta ruokavaliosta paljon tietoa.

      Toivottavasti tämä auttoi sinua edes jonkin verran! Jään seurailemaan tätä keskustelua, eli jos tulee jotain mieleen niin kysy pois vain! Yritän auttaa parhaimpani mukaan. Saanko muuten kysyä minkä ikäinen olet? Itse olen vasta 20-vuotias :/

      Olen pahoillani, jos sairastat tätä sairautta :( Yritä päästä kuitenkin lääkärin puheille! :)

    • monetkeinot

      Onko sinulla migreeni?
      Huono olo ja oksennus voi toki tulla kivusta, on se missä tahansa, mutta migreeniin liittyvät myös.
      Minulla on hormonaalinen migreeni, jolloin kohtaukset tulevat kuukautisten juuri ennen, niiden aikana tai välittömästi jälkeen. Nuorempana en sitä kipua tunnistanut migreeniksi, koska se oli epätyypillistä.
      Kivut lähtivät lähes kokonaan, kun aloin käyttää e-pillereitä. Migreeni tulee korkeintaan taukoviikolla, mutta niitä taukoja voi harventaa. Joku hormonikierukka olisi voinut olla parempi, mutta keskustele lääkärin kanssa.
      Liikuntalajeista toiset auttavat paremmin ja rentoutumisen osaaminen on aina hyväksi. Jotkut oppivat tunnistamaan kipuja yllyttävät ruoka-aineet ja juomat.
      Lämmin haude vatsalla auttaa monia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1052
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      842
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      826
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      52
      808
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      181
      788
    6. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      686
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      682
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      663
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      653
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      614
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      568
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      39
      489
    13. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      454
    15. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      39
      446
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      428
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      11
      413
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      383
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      364
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      362
    Aihe