moikka, apua ja neuvoja neitsikoihin

seeppa

Niin, saman lainen kysymys että mitä jos neitsikka lentää päin ikkunaa? Onko "haittaa/vaaraa" pitää peilejä ja ikkunoita ei peitettyinä lentämisen aikana? Ja paljon tilaa neitsikat tarvivat lentämiseen? Ja yhessä paikassa oli että vois ostaa huoneen hajustimen neitokakadu huoneeseen. Onko mahdollista, ja minkä lainen olisi hyvä? Käykö kaikki?
Monta juoma ja ruoka kuppia 2 neitsikkaa tarvitsee? Ja monta jos on poikasia? ( kaverin kysymys ) voisiko neitsikoilla olla häkki joka on jaettu kahteen osaan, onko järkeä? tai siis JOS ON PARI NAARAS PITÄÄKÖ NAARAS LAITTAA ERI HÄKKIIN HAUDONNAN MUNINNAN JA KUORIUTUMISEN AJAKSI? ja pärjäävätkö 2 koirasta ja 1 naaras keskenään?

2

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seeppa

      Minkälainen juomakuppi tai automaatti pitäisi olla ja kuinka iso? Käykö jyrsijän juomapullo? apua!

    • -M-

      Lintu voi luulla että peilin kohdalla on aukko ja voi lentää päin niin kovasti että katkaisee niskansa tai saa aivotärähdyksen. Peitä peili ja ikkunat ainakin ensimmäisillä lentokerroilla että lintu oppii siinä olevan esteen, peittoa voi sitten värän kerrallaan ottaa pois niin että lintu tottuu peitottomaan peiliinkin. Kesyn linnun voi myös ensin viedä ikkunan tai peilin viereen ihan kiinni, koputtaa lasia ja antaa linnun itsekin kokeilla ja huomata että siinä on näkymätön seinä. Neitsikka on aika pienikokoinen ja taitava lentäjä, joten pienehkökin huone riittää siipien ojenteluun, mutta aina toki parempi mitä enemmän tilaa on käytössä.

      Hajustimia, suihkeita tai ilmanraikastimia ei pidä lintujen lähellä käyttää tai korkeintaan hyvin, hyvin mietoja versioita, niiden hengitystiet ovat ilmapussitekniikasta johtuen paljon herkemmät kuin ihmisillä ja ne voivat sairastua tai jopa kuolla ylimääräisistä kemikaaleista hengitysilmassa. Linnut aina puhtaaseen tilaan jos joutuu vaikka hyönteissuihkeita käyttämään tai käytetään hiuslakkoja tai maalataan. Suitsukkeita ja tuoksuöljyjäkin kannattaa käyttää hyvin varoen lintujen läheisyydessä.

      Kuppeja on hyvä olla reilu märää niin voi nopeasti vaihtaa likaantuneen uuteen vaikkei heti joutaisi pesemään. Ainakin kuivamuonalle, tuoreruoalle, ja mahdollisesti voimaruoalle tms tarvitaan kupit, useammalle linnulle on hyvä olla useampi kuppi ettei tule kinaa. Vesi on paras opettaa juomaan hamsterinpullosta, siinä pysyy vesi puhtaampana kuin avokupissa, katso kuitenkin että linnut varmasti osaavat sitä käyttää ennen kuin kokonaan poistat entisen juomakupin.

      Pesimäaikaan kolmannen pyörän suhteen voi todella tulla tappeluita, oli sukupuoli mikä hyvänsä ja ainakin kannattaa varautua siihen että useampia häkkejä tarvitaan. Jos alat jakaa vanhaa häkkiä niin pitää katsoa että molemmille puolille jää riittävästi oleskelutilaa (vakituisessa häkissä 0,75 m2, tilapäisesti toki vähän vähemmänkin riittää) eikä jakaminen vaikeuta esim häkin siivoamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1442
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      56
      849
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      683
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      680
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      644
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      72
      609
    Aihe