Kun ajatellaan että työvuosina olet jo maksanut tellejä ja lellejä ja kaiketi myös vellejäkin jne. Lisäksi olet koko urasi maksanut veroa niin käsittääkseni kun nyt maksat eläkkeestä veroa, on se saman tulon toistamiseen verottamista?
Vai olenko ymmärtänyt koko homman väärin?
Eikö eläkkeestä ole jo maksettu vero?
4
211
Vastaukset
Just joo - eikä kukaan ole eläkkeellä toista arvokkaapi/parempi. Joten tasaeläke 1500 euroa netto jokaiselle eläkeläiselle verottomana. Kannatan!
- eril
Kuule kyllä ovat eläkeläiset erilaisia. Toiset panostivat nuorena opiskeluun ja olivat vastuullisissa töissä sitten koko työikänsä. Näistä moni toimii yhteiskunnan hyväksi vielä eläkeläisenäkin. Heille pitää olla parempi eläke kuin niille, jotka ovat lusmuilleet toisten elätettävänä.
- oilman
Eläkkeissä on kysymyksessä kaksinkertainen verotus. Valtion ahneus ei tunne rajoja. Eläkeläisten on saatava yksi puolue puoilustaman oikeuksiaan.
- eril
Miten niin kaksinkertainen verotus? Siitä palkan osasta, joka meni eläkevakuutuksiin, ei maksettu veroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1452841- 2322147
- 482030
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2111942Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261710Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1441537Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä811453- 1221168
Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve291144Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3131039