Miten aika riittää?

Mihin laitatte 1-2 vuotiaat termiitit six aikaa että saatte esim. koti askareet tehtyä?
Kyselen muuten vaan...
5380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos oot noin tyhmä, niin laita ne sinne mistä ovat tulleetkin.

Äänestä

Laitan lapset piirtämään tai joskus tiukan paikan tullen turvaudun videoon. Tai annan jonkin rojulaatikon tongittavaksi (tosin sen joutuu siivoamaan jälkeenpäin). Tai annan heidän auttaa kykynsä mukaan. Tai teen kotitöitä lasten nukkumaan menon jälkeen. Tai ennen heidän heräämistään aamulla.

Tai sitten teen kotitöitä vain sen minkä ehdin. Ei kaikkea tarvitse aina ehtiä, varsinkaan kerralla. Tämänikäisten kanssa ei voi vaatia, että kämppä on aina tiptop.

Äänestä

Joihinkin kotihommiin voi ottaa mukaan. Leipominen sujuu kohtalaisesti, kun muksut ovat mukana.
Vähän yli 1-v. oli onnesta soikeena, kun pääsi mukaan leipomaan: essu ja huivi päälle, syöttötuoliin vierelle ja käteen kulho ja vispilä. Minä sain tehtyä kakkutaikinan. vatkaimet annoin nuoltavaksi.

Pullan ja sämpylän tekemisessä omat taininanäkäreet muksulle. No, lapset syövät sen taikinan, ehkä 2-v. suostuu antaa palasen paistettavaksi..

Aikaa vaan pitää varata enemmän. Ja sietää se ylimääräinen sotku.

Siivouksessa omat, mutta melkoiset kuivat luutut muksuille. Saunan/kylpäärin pesuun mukaan: luistelevat märässä.

Mutta normaaliin viikkosiivoukseen ja tiskaukseen ja muuhun paikkojen järkkäämiseen tuo sama kuin edelläkin: vasta sitten kun lapset ovat nukkumassa, videot - tai sitten .. no. Tää aika menee kuitenkin nopeasti ohi. Vuoden päästä on jo hiukkasen enemmän omaa aikaa...

Äänestä

1-vuotiaana jaloissa koko ajan, ja oikeastaan mitään ei saanut tehtyä. Pakolliset jälkien siivoukset ja tiskaukset, kaupassakäynnin, pyykinpesun ja jonkinasteisen ruuan sai tehtyä. Päivällä ei nukkunut kuin korkeintaan 45 minuuttia reisuun ja yöllä herätti koko ajan, joten kaaduin sänkyyn suurinpiirtein samaan aikaan lapsen kanssa.

Mutta helpotti heti, kun lapsi sen verran "järkiintyi", ettei tarvinnut koko aikaa olla kävelemässä perässä.

Äänestä

Mä laitan lapsen omaan sänkyyn kun tiskaan,imuroin, käyn wc:ssä/suihkussa.
Muuten ei kyllä onnistuis kun repii imurin töpselin pois seinästä ym. muuta kivaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eräs joka aamulla heräs kirjoitti:

Mihin laitatte 1-2 vuotiaat termiitit six aikaa että saatte esim. koti askareet tehtyä?
Kyselen muuten vaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu