Älytalo, pitkä sähkökatko ja bugit

Mitä tapahtuu? Kauanko (akku) pitää talon päällä? Pitääkö kaikki laitteet ajastaa uudelleen,jos kello seisahtuu? Mitä sähkönkulutus maksaa? Mistä saa korjaajan ja varaosia ja kauanko? Mitä tekniikka maksaa? Kuka osaa asentaa? Te, joilla on jo älytalo, kertokaa bugeista. Voiko talon hakkeroida? Miten laitteet päivitetään? Eikö pelota asua tällaisessa talossa?
5208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kysymykseen on sikäli mahdoton vastata, että 'älytalo' voi tarkoittaa melkein mitä tahansa tuotetta tai järjestelmää. Mutta tuolta voit aloittaa:
www.knx.fi

Äänestä
  • Oli mainos, ei vastannut kysymyksiin.

    Äänestä

  • Kysymyksiin ei voi vastata jos et kerro mitä järjestelmää tarkoitat. Yleisellä tasolla voi sanoa jotain. Akkuja käytetään yleensä vain hälytysjärjestelmissä. Kelloja yleensä on yksi, joka jakaa ajan järjestelmän kaikille kelloille. Tuokin yksi kello yleensä on varmennettu sähkökatkojen varalta. Korjaajan/varaosien saatavuus riippuu järjestelmästä. Hinta riippuu järjestelmästä ja laajuudesta. Asentajia voi etsiä sitten kun tietää minkä järjestelmän olet hankkimassa. Ei voi hakkeroida. Ei pelota.

    Äänestä

Mitä tapahtuu?
Jos tulee sähkökatko, niin silloin ei taloon tule sähköverkosta sähköä.

Kauanko (akku) pitää talon päällä?
Riippuu akuista. 0min - 30vrk.

Pitääkö kaikki laitteet ajastaa uudelleen,jos kello seisahtuu?
Ei tarvitse, jos ei halua.

Mitä sähkönkulutus maksaa?
Semmoset reilun kymmenen senttiä per kilowattitunti.

Mistä saa korjaajan ja varaosia ja kauanko?
Korjaajan saa puhelimella kiinni, varaosia kaupasta. Korjaajan tuloon kestää 1min - 14vrk riippuen korjaajasta. Varaosia saa jopa 300 vuotta.

Mitä tekniikka maksaa?
0,5 - 30000000 euroa.

Kuka osaa asentaa?
Asentaja.

Te, joilla on jo älytalo, kertokaa bugeista.
Bugi on virhe ohjelmistossa.

Voiko talon hakkeroida?
Voi.

Miten laitteet päivitetään?
Päivitysohjelmiston avulla tai sitten ostetaan uudet laitteet.

Eikö pelota asua tällaisessa talossa?
Ei pelota

Äänestä

Meillä laitettiin rinnankytkennällä akkujen lisäksi muutaman Faradayn kondensaattoreita 20 kpl jonka johdosta jännite ei katkea ihan pienestä katkoksesta. Toimii!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuomaskuoma kirjoitti:

Mitä tapahtuu? Kauanko (akku) pitää talon päällä? Pitääkö kaikki laitteet ajastaa uudelleen,jos kello seisahtuu? Mitä sähkönkulutus maksaa? Mistä saa korjaajan ja varaosia ja kauanko? Mitä tekniikka maksaa? Kuka osaa asentaa? Te, joilla on jo älytalo, kertokaa bugeista. Voiko talon hakkeroida? Miten laitteet päivitetään? Eikö pelota asua tällaisessa talossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu