Älytalo, pitkä sähkökatko ja bugit

Tuomaskuoma

Mitä tapahtuu? Kauanko (akku) pitää talon päällä? Pitääkö kaikki laitteet ajastaa uudelleen,jos kello seisahtuu? Mitä sähkönkulutus maksaa? Mistä saa korjaajan ja varaosia ja kauanko? Mitä tekniikka maksaa? Kuka osaa asentaa? Te, joilla on jo älytalo, kertokaa bugeista. Voiko talon hakkeroida? Miten laitteet päivitetään? Eikö pelota asua tällaisessa talossa?

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wkudygfwkudyfvkwruyvf

      Kysymykseen on sikäli mahdoton vastata, että 'älytalo' voi tarkoittaa melkein mitä tahansa tuotetta tai järjestelmää. Mutta tuolta voit aloittaa:
      www.knx.fi

      • Tuomaskuoma

        Oli mainos, ei vastannut kysymyksiin.


      • Wkudygfwkudyfvkwruyvf

        Kysymyksiin ei voi vastata jos et kerro mitä järjestelmää tarkoitat. Yleisellä tasolla voi sanoa jotain. Akkuja käytetään yleensä vain hälytysjärjestelmissä. Kelloja yleensä on yksi, joka jakaa ajan järjestelmän kaikille kelloille. Tuokin yksi kello yleensä on varmennettu sähkökatkojen varalta. Korjaajan/varaosien saatavuus riippuu järjestelmästä. Hinta riippuu järjestelmästä ja laajuudesta. Asentajia voi etsiä sitten kun tietää minkä järjestelmän olet hankkimassa. Ei voi hakkeroida. Ei pelota.


    • MaamiesseuranAave

      Mitä tapahtuu?
      Jos tulee sähkökatko, niin silloin ei taloon tule sähköverkosta sähköä.

      Kauanko (akku) pitää talon päällä?
      Riippuu akuista. 0min - 30vrk.

      Pitääkö kaikki laitteet ajastaa uudelleen,jos kello seisahtuu?
      Ei tarvitse, jos ei halua.

      Mitä sähkönkulutus maksaa?
      Semmoset reilun kymmenen senttiä per kilowattitunti.

      Mistä saa korjaajan ja varaosia ja kauanko?
      Korjaajan saa puhelimella kiinni, varaosia kaupasta. Korjaajan tuloon kestää 1min - 14vrk riippuen korjaajasta. Varaosia saa jopa 300 vuotta.

      Mitä tekniikka maksaa?
      0,5 - 30000000 euroa.

      Kuka osaa asentaa?
      Asentaja.

      Te, joilla on jo älytalo, kertokaa bugeista.
      Bugi on virhe ohjelmistossa.

      Voiko talon hakkeroida?
      Voi.

      Miten laitteet päivitetään?
      Päivitysohjelmiston avulla tai sitten ostetaan uudet laitteet.

      Eikö pelota asua tällaisessa talossa?
      Ei pelota

    • NäinMeillä

      Meillä laitettiin rinnankytkennällä akkujen lisäksi muutaman Faradayn kondensaattoreita 20 kpl jonka johdosta jännite ei katkea ihan pienestä katkoksesta. Toimii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      172
      1925
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      51
      694
    Aihe