kiusaaminen

kiusattu66

Ketä on joskus kiusatti?mä oon 14v tyttö ja mä ja kaks muuta poikaa oltiin tosi hyviä kavereita. Siis ihan mielettömän hyviä kavereita. Mut sit me mentiin ylä asteelle siitä mun helvetti alko. Me ei oltu enää kavereita ja mua ruvettiin vähän kiusaamaan. Ei se nyt varsinaisesti kiusaamista ollu mut kyl se tuntuu musta pahalta. Mä oon aika sillee et mä vitsailen kaikest ja kaverit on sanonu et miten sä voit olla noin positiivinen mut mä kätken mun kaikki surut syvälle sisääni. Sit jos joku sanoo mulle pahasti niin mä otan sen oikeesti loukkauksena. Ja mä haluaisin loppumaan kaikki kiusaukset koska mä oon ite joutunut kokemaan ala koululla jo paljon kiusaamista niin musta se ei tunnu kivalta. Mut pienikin votsailu voi oikeesti tuntua tosi pahalta. Mä olin jo lähellä tehä itsarin kun mä en kestänyt enää. Ja mun entiset kaverit jätti mit aika törkeellä tavalla niin mä en haluais muitten koke van sitä tuskaa mikä siitä tuli. LOPETTAKAA KIUSAAMINEN SE EI OLE KIVAA:((

5

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei kiusattu66!

      Joskus kiusaajat eivät tajua olevansa kiusaajia tai että he tuottavat toiselle pahan olon. Olisikin hyvä, että kertoisit miltä sinusta tuntuu, kun sinusta vitsaillaan tai joku sanoo pahasti. Jos et näytä pahaa oloasi muille, niin miten muut voivat tietää, että sinua on loukattu? Yleensä kiusaamisen kohteeksi joutuvat helposti sellaiset ihmiset, jotka tavallaan sallivat kiusaamisen olemalla hiljaa tai liian kiltti sanoakseen mitään – siksi on tärkeää, että kerrot heidän sanojensa loukkaavan sinua.

      Kiusaaminen ei ole missään nimessä sinun vikasi, vaan vika on täysin kiusaajissa. Muistathan myös, että itsemurha ei ole ratkaisu mihinkään ongelmaan. Asioista puhuminen voisi auttaa pahaan oloosi. Voisit jutella vaikkapa terveydenhoitajalle, opolle, koulukuraattorille, vanhemmillesi tai kenelle tahansa luotettavalle aikuiselle. Tai jos tuntuu helpommalta, voisit puhua asiasta ensin jonkun kaverisi kanssa. Luotettavaa apua ja juttuseuraa voit löytää myös näiden linkkien kautta:

      https://www.tukinet.net/info.tmpl
      http://www.mll.fi/nuortennetti/

      Toivottavasti asiat järjestyvät, kaikkea hyvää sinulle!

      Terveisin Hansu ja Jutta Jyväskylän NettiSaappaasta

    • kiusattujenpuolesta

      Silloin kun toisesta tuntuu pahalta, se on kiusaamista!! Itsemurha ei ole ikinä ratkaisu, se on itsekkäin teko mitä tiedän, se taas tuottaa perheelle ja lähipiirille niin suurta surua ja tuskaa jota jäävät kantamaan tänne, he piinaavat itseään loputtomalla mietiskelyllä ja kysymyksillä kuten "miten en huomannut mitään"olisipa hän kertonut"miksi,miksi,miksi!!" Mutta toivon sinulle kaikkea hyvää! Puhuminen auttaa aina!

    • Tyly sana on iskua tuskallisempi :(

      -SAY NO TO RACISM-

    • Pineeh

      On kiusattu ja olen ollut koulukiusaaja. Meidän porukka oli ala-asteella aivan kamala. Järjetön toisten nokkiminen ja kiusattiin sitten toisiamme tai porukalla ulkopuolisia. Sitten meidän porukka (onneksi) hajosi ja mulle jäi kiusaamisvaihde päälle. Valitettavasti mulla toi verbaliikka on vahvaa ja oon ajanut pari luokkalaistani tosi pahaan henkiseen tilanteeseen. Kadun aivan perkeleesti. Mutta mulla kaikki tulee tottumuksesta, enkä aina edes tajua milloin kiusaan jotakuta. Mulla on itsellänikin ongelmia, jotka puran sitten muihin. En puolusta itseäni mitenkään, olen tehnyt monesti erittäin väärin ja en toivo, että kukaan joutuu kokemaan asioita joita olen itse tehnyt.

    • On, onneksi nyt ovat roolit kääntyneet päinvastaisiksi..
      BUAHAHHHAHAHA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      32
      2411
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      100
      2302
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      18
      1359
    4. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      49
      1217
    5. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      33
      1152
    6. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      27
      940
    7. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      51
      840
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      11
      811
    9. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      53
      745
    10. Sammuuko meillä

      Kipinä kun ei enää nähdä
      Ikävä
      56
      734
    Aihe