Vuotavat korvat ja tupakointi

pumpulipuikko

Korvakäytävistä vuotaa kirkasta nestettä jatkuvasti. On kokeiltu vaikka mitä hoitoa. Nyt lääkäri totesi sienen siellä korvakäytävässä.Kerran viikossa olen käynyt lääkärillä ja jotain valkoista tököttiä hän laittaa sinne , mutta en tiedä mitä. Ei ole kertonut. Ei ole vieläkään parantunut.
On muuten harvasanainen korvalääkäri. Jos kysyy jotain niin vastauksia tulee niukasti.
Tupakoinnista kyllä sanoi että sekin voi aiheuttaa korvien tulehtumista.
Onko kellään kokemusta että tupakointi aiheuttaa ko. korvatulehduksen ?
Itsellä on muutenkin lapsesta asti ollut ongelmia korvien kanssa. Paljon välikorvatulehdusta ja aikuisena sitten toiseen korvaan tuli kolesteatooma joka leikattiin.
Nyt jatkuvat kovakäytävätulehdukset ja vuoto korvista.
Olen käyny korvalääkärillä monta kuukautta nyt jopa kerran viikossa ja parannusta ei tule.
Hermot alkaa mennä kun tuo kuulokin on mitä se on. Toisessa korvassa kuulo huonompi jo tuon kolesteatooman takia ja toinen tukossa jatkuvasti.

1

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellaemu

      Hei, olen 66.v. en ole koskaan tupakoinut, en osaa tuohon vastata, mutta - minulla aika ajoin vuotaa vasen korva. Viikko sitten poistettiin ylhäältä vasemmalta kivulias viisaudenhammas. Ehkä ja varmaankin tuo vuoto voi johtui myös hampaista, kun nyt vuotaa. Tutkituttaa kannattaa aina ja vaihtaa lääkäriä, jos yksi ei anna apua, lähetettä eteenpäin. Tinniittää myös ja joskus paljon, auttaa vähän kun pidän päässä joko pipoa tai huivia. Iäkäs äitini piti päänsä peitossa yleensä. Meitä haittaavat erilaiset säteilyt, kännykät, tv, tietokoneet ym. Jos asut lähellä muuntajaa, sähkölinjoja, muuta pois - Meitä yritetään lohduttaa, että nykyiset laitteet eivät säteile, kyll vaan mutta ehkä' vähemmän kuin vanhemmat laitteet. Kevät tuo tullessaan voimakasta säteilyä - en tiedä vaan miten siitä suojautua ? Luontoon- pois erilaisten laitteiden luota - on olemassa myös Suomen erityisherkät ry sekä Suomen sähköyliherkät ry - ehkä sieltä sivustoilta löytyisi jotain vinkkiä - apua - Itse haluan päästä tutkimuksiin. Kiitos jos olen ollut vähänkin avuksi - nm. maria

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4845
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      118
      1956
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1279
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1065
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe