Tulin mokanneeksi raskaasti kamerani (Canon s100) kanssa. Suihkutin puhdistusainetta suoraan kameran linssille ja pyyhin siitä mikrokuituliinalla. Nyt sitten kuvaamaan alkaessani huomasinkin, että puhdistusainetta oli mennyt linssin (tai ilmeisesti oikeastaan linssin suojuksena olevan lasin) taakse. Se sumentaa kuvat, ja edessä oleva lasipinta estää minua pyyhkimästä sitä pois.
Mitä voin tehdä? Saanko itse jollain konstilla kosteutta pois? Vai hoituuko asia ainoastaan huoltoliikeessä? Vai onko kamera lopullisesti pilalla?
Kosteus lasin takana linssillä
6
604
Vastaukset
- Aloitteleva_kuvaaja
Vastaan itse omaan avaukseeni. Kosteus haihtui kameran sisältä lämmön avulla.
- sumentaa
Tuskinpa se minnekään sieltä hävisi. Ilman suhteellinen kosteus vaan muuttui lämpenemisen myötä. Kun seuraavan kerran jäähdytät objektiivin niin sumennus saattavaa tulla takaisin.
- Canonistiminäkin
okaro kirjoitti:
Ei se objektiivi ole ilmatiivis.
Jep. Halpojen pokkarien ja järkkärien suojaukset ovat huonoja. Osa zoomeista oikein imuroi kosteutta ja pölyä sisälleen. Toisaalta kyllä tuollaisen rakenteen luulisi tuulettuvan.
- jupsii
Jos tuo sumentuma nyt vielä palaa, niin tuuppaa kamera muovipussiin, jossa on kourallinen kuivattua riisiä.
Riisi imee kyllä kosteuden pussissa olevasta ilmasta. - riisiä-kriisi
jupsii kirjoitti:
Jos tuo sumentuma nyt vielä palaa, niin tuuppaa kamera muovipussiin, jossa on kourallinen kuivattua riisiä.
Riisi imee kyllä kosteuden pussissa olevasta ilmasta.Ehkä aloittaja seuraavalla kerralla valittaa että objektiivin sisällä on eräskin riisinjyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492328- 262203
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271545Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161514- 1241427
- 191093
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117954Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883