Olen saanut kuulolaitteen pari viikoa sitten ja nyt olen huomannut, ettei kännykän kanssa puhumisesta tule yhtään mitään ja netissä käytävät Lync-palaveritkin ovat yhtä tuskaa sankaluurien takia.
Voinko saada induktiosilmukan korvauksetta käyttööni kuulokeskuksesta? Ovat näköjään aika hinnakkaita, joten onko mitään suosituksia malleista, jos sellaisen joutuu ihan omin päin hankkimaan?
induktiosilmukka
5
366
Vastaukset
- Tukka-Irmeli
Aikalailla samassa tilanteessa olen ja minulle on alusta asti sanottu kuulokeskuskesta että induktiosilmukka pitää hankkia omalla kustannuksella. Tietenkin jos tarvitset sen työkäyttöön niin periaatteessa työnantajan tulisi se hankkia, kuten selkävaivaisille sähköpöytä.Itselläni ongelma on, että hankkisin sen heti kun saisin tietää millainen näihin vasta saamiini kojeisiin sopisi. Huonosti on tietoa laitteista ja laiskasti vastaavat kuulokeskukselta.
- kuuluux
No juuri tätähän EN halunnut tietää :). Arvasin kyllä että pihistelevät kun ovat niin kalliita ne induktiosilmukat. Ja työnantajakin on intialaisfirma, joten taitaa jäädä hankkimatta, Mitenkähän sitten lienee tulonhankkimisvähennyksen kanssa, koska työvälineestähän siinä on kyse?
- trtrtrttrtr
tollanen vanha nokialainen kun 6060 toimii hyvin kuulolaitteen kanssa.Siinä kai joku silmukka. tai sitten puhelin kaiuttimen kanssa ainakin kotioloissa
- 12jake
Tietämättä mistä olet kojeesi saanut tai hankkinut, niin kuitenkin siitä samasta paikasta avun pitää löytyä. Maksaa silmukan sitt kuka tahansa.
Mutt kuulokojeita, ainakin korvan takana tai korvakäytävässä pidettäviä kyllä voi säätää, niin ett kuuluu myös kännykästä ihan niin kuin muutkin äänet. Kuten mulla vuodsikausia on kuulunut sekä näillä joku vko sitten saamillani, että kaksilla edeltävillä kojeilla.
Toiseksi, Lync-puheluita ja muita vastaavia, netissä tietokoneella käytäviä puheluita/videoneuvotteluja (Skype ja FaceTime, ym) varten tietokoseen voi kytkeä koneen piipparia paremmat kaiuttimet...
Eli ei välttämättä tarvi hankkia kyselemiäsi induktiosilmukoitakaan.
Ja sitäpaitsi, mikäli olet kojeesi Suomesta hankkinut tai ovat muuten Suomessa tunnettua merkkiä, niin niillä on maahantuoja, jolta saa apua ja tietoa, jos et Kuulokeskuksesta moista tietoa saa.
Netistä löytyy käyttämiesi kojeiden maahatuojan yhteystiedot melko varmasti.
Mitä jos vaikka sinne soittaisit ja kysyisit, niin apu tulisi nopeammin, kuin täältä viikkoja odottamalla.
Toivottavasti en ole tyly. En ainakaan sellaista yrittänyt.- kuuluux
Sain kuulokeskuksesta koekäyttöön induktiosilmukan ja täytyy kyllä sanoa, että on hyvä laite. Kännykän käyttö helpottui, koska nyt silmukka siirtää äänen kännykästä suoraan korvaan langattomasti ja puhelin voi olla vaikka taskussa tai pöydällä, kunhan se on Bluetoothin kantaman päässä. Ja äänikin on paljon selkeämpi kuin pelkän kuulolaitteen avulla kuunneltuna. Tiedä sitten miten niitä kuuloaitteen säätöjä voisi tehdä paremmaksi, mutta nykyiset säädöt eivät ainakaan kännykän ääntä kovin hyvin toista.
Lync-puhelut sujuvat myös paremmin ja avokonttorissa ei tuo lisäkaiuttimen käyttö olisi oikein hyvä idea ollutkaan. On meillä toki neukkareita ja pari ns. silent roomia, mutta aina ei ehdi mennä niihin puhumaan rauhassa ja aina se ei ole tarpeenkaan, jos kyse on palaverista, jossa 1 ihminen puhuu ja parikymmentä kuuntelee (näitäkin on aina silloin tällöin, kun esim. vain tiedotetaan jostain asiasta).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244666- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483105- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522328
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539