Onko täällä ylipainoisia pcosta kärsiviä ja vielä ylipainoa päälle? oletteko päässeet hoitoihin? vai onko tätä nykyään jo jotain "rajoja".
Itse olen ylipainoinen ja hoitoihin vasta hakeutumassa. Hommat toisen terkkarin kanssa kyl sillain hoidossa ja vasta ihan alussa että laihdutan, mutta on se mulla pirun vaikeaa. Ikä painaa vaan kohta päälle ja toinen suloisuus olisi vielä toiveissa.
Lapsettomuushoidot pco ja ylipaino
2
495
Vastaukset
- ansuvi
Minulla ei pcota, mutta painoa on kanssa ollut ja ennen kuin päästiin edes lääkäriä tapamaan niin oli ehto että painoa on pudotettava meillä on täällä että painoindeksi täytyy olla alle 35, jossain paikoissa kuulemma vielä tarkemmat rajat. Keskustele ihmeessä ensin terkkarissa mitkä ovat oman alueesi rajat, jotta et joudu pettymään jos lähete aiheeseen erikoistuneelta lääkäriltä tulee takaisin. Henk. koht oli se että tuli bumerangina takaisin ja se masensi niin että ei mitään rajaa. Ja laihduttaminenkin on ollut vaikeaa kun koko ajan miettii kuinka on huono ihminen.
- Tanju84
Minulla on pcos ja ylipainoa jonkin verran. Hoitoihin olemme päässeet nyt melkeinpä jopa 3 vuoden yrittämisen jälkeen. Lapsettomuusklinikalla (kunnalllinen) minulle sanottiin, että olisi hyvä jos saisi edes 5 % painosta tippumaan. Mutta kaikesta huolimatta hoidot aloitettiin. :)
Ensin käytin Terolutia, jotta saatiin menkat aikaiseksi. Kiertoni aikaisemmin on ollut 32-90, eli todella epäsäännöllinen. Samalla aloitin Metforemin 1 tbl x2 päivässä. Vuodon alettua Clomifen 2 tbl kierron 3.-7. päivinä ja kontrolliultra kp. 10-12. Clomifen ei tehonnut tuolla kahden tabletin annoksella, joten seuraavaan kiertoon sitten annosta nostettiin 3 tablettiin. Tänään kävin jälleen kontrollissa, eikä mitään vaikutusta.
Nyt sitten seuraavaksi Letrozol -lääke käyttöön. Ja samalla tavalla kontrolliultraäänet.
Pitäisi vaan osata olla ahdistumatta ja ajattelematta asiaa.. Helpoksi tätä asiaa ei tee se, että ystävät saavat pieniä ihmisiä.
Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52715