Laivalla Kuubasta?

Heja

Onko kellään tietoa, pääseekö Kuubasta laivalla tai esim. lentäen edullisesti/helposti käymään muilla lähisaarilla, esim. Jamaikalla, Haitilla? Matkustan Kuubaan melkein kuukaudeksi, joten aikaa ehkä riittäisi käymään naapurustossakin. Olen saanut käsityksen, että laivailu saattaa olla melko kallistakin? Kiitos vastauksista..

2

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chiquita

      Säännöllistä laivayhteyttä Kuubaan tai Kuubasta ei ole. Ymmärrettävistä syistä....

      Jotkut ovat kyllä reissanneet sinne esim. rahtilaivalla tai vaikka jonkun yksityisen purjeveneen mukana. Risteilyt ovat sitten erikseen, mutta ei niille käsittääkseni pääse yhdensuuntaiselle matkalle eikä se ainakaan halvaksi tulisi.

      Monet käyvät lentäen esim. Dominikaanisessa tasavallassa, jos ovat pitempään Kuubassa ja haluavat uudistaa oleskelulupansa. Muitakin mahdollisuuksia tietenkin on.

      MUTTA: kuukausi Kuubassa EI ole pitkä aika. Kuuba on pitkä saari, en muista juuri nyt tarkkaa lukua mutta yli tuhannen kilometrin menee. Paikasta toiseen matkustaminen kestää yllättävän kauan. Ja maassa kyllä riittää monia kivoja kaupunkeja ja paikkoja, joihin tutustua.

    • pääsee

      Cubana lentää monillekin lähisaarille.
      Esim. Havannasta Jamaikalle sellaisen
      400-500 euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3095
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      60
      2300
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1520
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1299
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      87
      1159
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      29
      1009
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe