Auttaako migreeniin

Kaveria auttamassa

Onko kenelläkään kokemusta homeopatiasta migreenin oitoon? Tuloksia? Paljonko maksaa?
Yritän etsiä apua kaipaavalle kaverilleni tietoa asiasta.

7

1123

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ktg

      Ei auta.

      • vielä sen verran,että esim L.Sulkakoski ottaa vastaan pulssissa,joka on yksityinen lääkäriasema,taksat ovat sen mukaiset,ehkäpä noin 70E vaan Kela kyllä korvaa jonkun prosentin lääkärinpalkkiosta.terv kummitäti


    • tepsu

      Meillä homeopatia auttoi tyttäreni 4v asti sairastamaa migreeniä. Lääkärit syöttivät vahvoja särkylääkkeitä ja kaikki päänsäryt piti kirjata ylös ym pitkäveteistä touhua.Tytär nyt 11v kärsi koulussa monta vuotta migreenin aiheuttamasta pahasta olosta.Samaan aikaan kun itse aloitin homeopaattisen hoidon , sai myös tytär lääkityksen.Migreeni( suvussa paljon, myös miehelläni) alkoi pikku hiljaa jäädä pois. Nykyään päänsäryt tulevat silloin tällöin, erittäin harvoin kuitenkin.Samalla kun tytär sai oman homeopaattisen lääkkeensä, alkoi koulu menemään entistä paremmin ja mm koulukiusaaminen loppui.( tyttö oli 4v koulukiusattu!!) Hän sai paljon itseluottamusta ja nykyään uskaltaa pitää puolensa niin itsensä kohdalla kuin muidenkin.eikä poissa oloja koulusta ole ollut migreenin takia. Itselläni myös migreeni hävinnyt! Eli kannattaa ihmeessä kokeilla.!! Ehdota ystävällesi pätevän homeopaatin yhteyden ottoa.palstalta löytyy nettiosoite mistä löytyy homeopatiasta tietoa sekä homeopaatteja ympäri maan.

    • Kärsin itse jokapäiväisestä migreenistä vas.puolella.Olen ollut Liisa Sulkakosken vastaanotolla,Turussa,lääkäri ja homeopaatti.
      En saanut apua,koska minun migreenini on vaihdevuosista johtuvaa.....joillekin se iskee päälle vasta menop.jälkeen,,,mulla on estolääkitys joka päivä ja välillä kortisoonikuurit,noin viikon kerrallaan.Syön myös Naramigia kohtauksiin.....
      Elämäni on kovasti invalidisoivaa...juuri nyt,,,toivoa paremmasta en tiedä vielä..
      Mitä sinä käytät???
      terv kummitäti

      • toiselle homeopaatille

        Kerroit, ettet saanut apua, koska migreenisi on vaihdevuosista johtuvaa.

        Ei ole olemassa erityisiä migreenityyppejä, joihin homeopaattinen valmiste auttaa tai ei auta. Homeopaattista valmistetta kartoitettaessa otetaan huomioon oireiden kokonaiskuva ja kaikki tilanteeseen vaikuttavat seikat.

        Älä tyydy tuohon ja huonoon elämänlaatuusi, vaan hakeudu klassiselle ammattihomeopaatille. Vaivaasi on apu saatavissa homeopatian keinoin. Mikä parasta, hoito on kokonaisvaltaista eli olo kevenee ja helpottuu myös henkisesti. Suosittelen lämpimästi!


      • vielä..

        Et todennäköisesti hyötyisi samasta valmisteesta, mistä joku toinen saa migreeniinsä apua. Päinvastoin olosi saattaisi entisestään huonontua.

        Klassisessa homeopatiassa kartoitetaan kullekin yksilöllisesti parhaiten sopiva lääkeaine. Tämän tekee koulutuksen saanut homeopaatti. Koulutuksesta on hyvä aina kysyä ja varmistua.


    • SEIJA

      ITSE KÄRSIN NOIN 15 VUOTTA MIGREENIKOHTAUKSISTA, KÄVIN LÄPI MONENLAISTA LÄÄKETIETEELLISTÄ TUTKIMUSTA/ HOITOA, NÄIDEN VUOSIEN VARRELLA, EIKÄ MISTÄÄN SANOTTAVAMMIN OLLUT APUA, KOHTAUKSET TOISTUVAT JATKUVASTI TULIVAT JA MENIVÄT, OLIN PÄIVIÄ TYÖKYVYTÖN JA EPÄTOIVOINEN. HAKEUDUIN HOMEOPAATTISEEN HOITOON, KLASSISEN HOMEOPAATIN VASTAANOTOLLE. HAASTATTELU KESTI NOIN 1,5 TUNTIA, SAIN VALMISTEET, KÄVIN HOMEOPAATILLA MUUTAMAN KERRAN VUODEN AIKANA.RADIKAALI MUUTOS TAPAHTUI JO ENSIMMÄISTEN KUUKAUSIEN AIKANA, MIGREENIKOHTAUKSIA EI TULLUTKAAN YHTÄ TIHEÄSTI JA VÄHITELLEN NE VÄHENIVÄT. NYT VUOSIA HOIDOSTA, EI ENÄÄN MIGREENIÄ. OLEN MYÖS MUUTEN MUUTTUNUT HOIDON KULUESSA, EN OLE NIIN "TIUKKAPIPO" KUIN ENNEN, SUOSITTELEN LÄMPIMÄSTI.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      100
      2613
    2. 62
      939
    3. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      939
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      269
      809
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      133
      752
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      56
      696
    7. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      641
    8. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      622
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      46
      605
    10. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      63
      577
    Aihe