Voiko alle 5 viikon ikäisen NP-lattiavalun olettaa olevan täysin turvallista jo laminoittaa, kun kosteusmittaus poratusta reiästä oli 86%, pinnasta 76%? Valussa on lattialämmitysputkisto mutta lämmitys ei näillä näkymin tule olemaan toiminnassa ennenkuin laminaatit. Mietin että mitäs sitten tapahtuu kun lattialämmitys käynnistetään ja laminaatit on jo pinnassa, kiihtyykö valun kosteuden haihtuminen tällöin jolloin kosteus tiivistyisi solumuovin alla, joka estää kosteuden haihtumisen ilmaan? Mutta voiko tämä kosteus jäädä niin kauaksi valun pintaan että mikrobikasvu käynnistyy?
Itselläni ei olisi mitään kiirettä laminaatteja vielä laittaa mutta rakentajilla tuntuu olevan.
Lattiavalun kuivumisesta
9
224
Vastaukset
- fgyhjlkl
Ja vielä, jotkut väittävät että poratuista rei´istä saa luotettavia lukemia vain päivän parin ajan, onko näin?
- 100100
Ei se solumuovi ole mikään kosteus-sulku. Kosteus tulee siitä läpi, ota pala ja kaada siihen päälle vettä.
Ota kone ja kerää sillä kosteutta pois sieltä asunnosta, jos olet epävarma.
Se on pari vuotta, kun alkaa olla todella kuiva talo asumisen alettua.- fghjkly
No, laminaatti kuitenkin on eräänlainen kosteussulku joka vaatii riittävän kuivan valun. Kuivain oli meillä yli kolme viikkoa. Kyseessä ei ole uudisrakennus, joten rakenteet ei ole niin kosteita, muuten. Kuitenkin halutaan olla varovaisia, koska juurikin homeisen lattian takia piti lattia uusia.
- tietoatietoa
Kerro, kuinka vahva se valu on? Solumuovi ei todellakaan ole kosteussulku, eikä laminaatti.
- TurhaKiirePois
Mikään valu ei täysin kuivu noin lyhyessä ajassa lämmittämättä.
En lähtisi päällystämään laattia ennenkuin lämmitys olisi ollut vähintään viikon päällä ja sisäilman vaihtamisesta oltaisiin huolehdittu!
Siinä vaiheessa kun siihen lämmöt lyödään päälle sieltä tulee kosteutta aivan varmasti huomattavasti. Laattojen pysymisen kanssa tulee myös ongelmia, jos lämpö ei ole käytetty päällä ennen laatoitusta. - Fakta_on__
Kun kosteuksia mitataan pitää laatan lämpötilan olla mahdollisimman lähellä lopullista lämpötilaa.
Myös porareikä vanhenee.
Itse käytän wiiste Oy:n mittausjärjestelmää.
Siinä asennetaan valun aikana antura jota sitten lukulaitteella luetaan mutta sekään ei poista väärässä lmpötilassa mitattuja lukemia.- apkirj
"Kun kosteuksia mitataan pitää laatan lämpötilan olla mahdollisimman lähellä lopullista lämpötilaa"
Samaa sanoi oma järkikin mutta minkäs teet kun nämä tällaiset huolettomat rakennustarkastajat jne eivät muuta osaa tuijottaa kun kosteusprosentteja. Nyt ei voi kun pelätä pahinta ja toivoa parasta kun lattiaa aletaan lämmittää vasta ehkä parin viikon sisällä jos silloinkaan.
- jwg
Arvot taitaa laminaatille olla 85 %ja 75%. Joten mittaustuloksen perusteella ei voi vielä asentaa kun huomioi virhemarginaalin /- 3% (yleisesti käytetty).
- apkirj
Valu on 7cm paksu. Laminaatit piti laittaa kun timpurit väitti kivenkovaan ettei mitään huolta ole kun kosteus on mitattu riittävän kuivaksi, ja samaa kysyin mittaajalta jolta tuli myös ehdottoman selvä vastaus niin ei auttanut kuin raahata laminaatit työmaalle ja pian ne olikin paikallaan. Valu oli 5-6 viikkoa vanha. Lämpöä oli ollut hyvin, yli 20 astetta ja kuivainkin oli reilu 3 viikkoa, eli kuivumisolosuhteet oli hyvät. Tein myös perinteisen muovitestin parista kohtaa viikonlopun aikana ennen laminointia ja kuiva oli muovi. Mikä ei tietenkään ole mikään 100% varma testi. Lattialämmitys ei vieläkään ole käytössä, menee varmaan viikko pari ainakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722699Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252448Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville402117Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.131986Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1081472- 1671343
- 511011
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28954IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16768Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99761