10.02.2015 kävin hammaslääkärissä. Hampaasta oli lähtenyt paikka. Tilalle laitettiin väliaikainen paikka, joka kesti 5 päivää. Seuraava hammaslääkäri aikani on 19.3.2015.
Mitä teen?
Väliaikainen paikka
2
155
Vastaukset
- väliaikaistavainpesään
Olet nähtävästi päässyt Jyväskylän kaupungin hammaslääkärien väliaikaispaikkaputkeen. Siellä nimittäin osataan vain kaksi asiaa jollain tavalla:
1) jok'ikiseen vaivaan (reikä, juurihoito, lohkeama yms.) laitetaan aina ensimmäiseksi väliaikainen paikka, vaikka aikaa olisikin tehdä työ kunnolla.
2) Kun olet käynyt laitattamassa riittävän monta väliaikaista paikkaa ensiavussa hutiloidusti tehdyn tilalle, niin lopulta hammasmätä iskee (siis juurihoidon tarve). Tähänkin saat Jyväskylässä lääkkeeksi väliaikaisen paikan. Miksi? No tietysti siksi, että hammas otetaan kohta kuitenkin pois: "Miksi et tullut riittävän ajoissa paikkuuttamaan tuota reikää..?" Juu, juu, tulinhan minä. Jonotin useita viikkoja ja aina vain laittelitte väliaikaisia paikkojanne. Nyt sitten ette ala juurihoitoa piloille menneeseen hampaaseen tekemään, koska hoitoennuste on AINA huono. Miksi? No tietysti siksi, että väliaikaisten paikkojen käyttö on päästänyt bakteerit syövyttämään koko hampaan.
Näin pienestä paikkaustarpeen laiminlyönnistä saadaan kätevästi muutaman kuukauden kuluessa hammasmätätapaus. Ja lopulta siis hammas pois.
Ja tämä on arkipäivää niin kauungin, sen suosimien yksityisten kuin täysin yksityisten hammaslääkäriasemien kanssa. Jyväskylässä.
MITÄ VITUN JÄRKEÄ TÄLLAISESSA PELLEILYSSÄ ON?
Saavatko nämä hammaslääkäreiksi itseään kutsuvat hyvätkin provikat implanttikirurgiaan erikoistuneilta kollegoiltaan? Siksi monta implanttiklinikkaa Jyväskylästä löytyy!- Hammaslääkäri
Reikä etenee yleensä aika paljon hitaammin. Mitäs jos varaisit ajan ihan tarkastukseen ja hakeutuisit sitä kautta ihan kokonaishoitoon. Akuuttuajoilla annetaan akuuttihoito.
Hätätapauksessa ennen hammaslääkäriin pääsyä kuopan voi suojata apteekista saatavalla väliaikasmateriaalilla nimeltä Cavit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981