10.02.2015 kävin hammaslääkärissä. Hampaasta oli lähtenyt paikka. Tilalle laitettiin väliaikainen paikka, joka kesti 5 päivää. Seuraava hammaslääkäri aikani on 19.3.2015.
Mitä teen?
Väliaikainen paikka
2
164
Vastaukset
- väliaikaistavainpesään
Olet nähtävästi päässyt Jyväskylän kaupungin hammaslääkärien väliaikaispaikkaputkeen. Siellä nimittäin osataan vain kaksi asiaa jollain tavalla:
1) jok'ikiseen vaivaan (reikä, juurihoito, lohkeama yms.) laitetaan aina ensimmäiseksi väliaikainen paikka, vaikka aikaa olisikin tehdä työ kunnolla.
2) Kun olet käynyt laitattamassa riittävän monta väliaikaista paikkaa ensiavussa hutiloidusti tehdyn tilalle, niin lopulta hammasmätä iskee (siis juurihoidon tarve). Tähänkin saat Jyväskylässä lääkkeeksi väliaikaisen paikan. Miksi? No tietysti siksi, että hammas otetaan kohta kuitenkin pois: "Miksi et tullut riittävän ajoissa paikkuuttamaan tuota reikää..?" Juu, juu, tulinhan minä. Jonotin useita viikkoja ja aina vain laittelitte väliaikaisia paikkojanne. Nyt sitten ette ala juurihoitoa piloille menneeseen hampaaseen tekemään, koska hoitoennuste on AINA huono. Miksi? No tietysti siksi, että väliaikaisten paikkojen käyttö on päästänyt bakteerit syövyttämään koko hampaan.
Näin pienestä paikkaustarpeen laiminlyönnistä saadaan kätevästi muutaman kuukauden kuluessa hammasmätätapaus. Ja lopulta siis hammas pois.
Ja tämä on arkipäivää niin kauungin, sen suosimien yksityisten kuin täysin yksityisten hammaslääkäriasemien kanssa. Jyväskylässä.
MITÄ VITUN JÄRKEÄ TÄLLAISESSA PELLEILYSSÄ ON?
Saavatko nämä hammaslääkäreiksi itseään kutsuvat hyvätkin provikat implanttikirurgiaan erikoistuneilta kollegoiltaan? Siksi monta implanttiklinikkaa Jyväskylästä löytyy!- Hammaslääkäri
Reikä etenee yleensä aika paljon hitaammin. Mitäs jos varaisit ajan ihan tarkastukseen ja hakeutuisit sitä kautta ihan kokonaishoitoon. Akuuttuajoilla annetaan akuuttihoito.
Hätätapauksessa ennen hammaslääkäriin pääsyä kuopan voi suojata apteekista saatavalla väliaikasmateriaalilla nimeltä Cavit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944263Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293233No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452350- 351358
- 10949
- 141948
- 6904
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12842Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11780