Väliaikainen paikka

epätieoinen

10.02.2015 kävin hammaslääkärissä. Hampaasta oli lähtenyt paikka. Tilalle laitettiin väliaikainen paikka, joka kesti 5 päivää. Seuraava hammaslääkäri aikani on 19.3.2015.
Mitä teen?

2

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väliaikaistavainpesään

      Olet nähtävästi päässyt Jyväskylän kaupungin hammaslääkärien väliaikaispaikkaputkeen. Siellä nimittäin osataan vain kaksi asiaa jollain tavalla:
      1) jok'ikiseen vaivaan (reikä, juurihoito, lohkeama yms.) laitetaan aina ensimmäiseksi väliaikainen paikka, vaikka aikaa olisikin tehdä työ kunnolla.
      2) Kun olet käynyt laitattamassa riittävän monta väliaikaista paikkaa ensiavussa hutiloidusti tehdyn tilalle, niin lopulta hammasmätä iskee (siis juurihoidon tarve). Tähänkin saat Jyväskylässä lääkkeeksi väliaikaisen paikan. Miksi? No tietysti siksi, että hammas otetaan kohta kuitenkin pois: "Miksi et tullut riittävän ajoissa paikkuuttamaan tuota reikää..?" Juu, juu, tulinhan minä. Jonotin useita viikkoja ja aina vain laittelitte väliaikaisia paikkojanne. Nyt sitten ette ala juurihoitoa piloille menneeseen hampaaseen tekemään, koska hoitoennuste on AINA huono. Miksi? No tietysti siksi, että väliaikaisten paikkojen käyttö on päästänyt bakteerit syövyttämään koko hampaan.

      Näin pienestä paikkaustarpeen laiminlyönnistä saadaan kätevästi muutaman kuukauden kuluessa hammasmätätapaus. Ja lopulta siis hammas pois.

      Ja tämä on arkipäivää niin kauungin, sen suosimien yksityisten kuin täysin yksityisten hammaslääkäriasemien kanssa. Jyväskylässä.

      MITÄ VITUN JÄRKEÄ TÄLLAISESSA PELLEILYSSÄ ON?

      Saavatko nämä hammaslääkäreiksi itseään kutsuvat hyvätkin provikat implanttikirurgiaan erikoistuneilta kollegoiltaan? Siksi monta implanttiklinikkaa Jyväskylästä löytyy!

      • Hammaslääkäri

        Reikä etenee yleensä aika paljon hitaammin. Mitäs jos varaisit ajan ihan tarkastukseen ja hakeutuisit sitä kautta ihan kokonaishoitoon. Akuuttuajoilla annetaan akuuttihoito.

        Hätätapauksessa ennen hammaslääkäriin pääsyä kuopan voi suojata apteekista saatavalla väliaikasmateriaalilla nimeltä Cavit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe