Voi olla, ettei tällä palstalla paljon Renault Capturin omistajia käy, mutta kysyn silti kokemuksia, kuinka tuossa autossa tarkenee talvella? Tuulilasin vertailutestissä ei ollut mitään lämmityslaitteen tehosta.
Captur, onko lämmin auto talvella?
8
2109
Vastaukset
- Kyselyiässä
Itse itselleni vastaten: TM 2014 talviautotestin mukaan Capturin lämmityslaitteen toiminta on s.u.r.k.e.a.a.
- onselämmin
Ajelin viime viikon Capturilla Kanarialla, oli riittävän lämmin. Talvi se oli sielläkin. Muuten näppärä peli, eikä 0.9 litrainenkaan ole ihan toivottoman tehoton.
- Etelämaalaisten.auto
Mutta kuitenkin.
Testissä sisätilojen lämpiäminen maantieajossa oli Rellulla testin HEIKOIN. Mazda ja Skoda lämpenivät 20 asteeseen viidessätoista minuutissa, Capturilla kesti 38 minuuttia päästä samaan.
Taajama-ajossa sisätilojen lämpeneminen 10 asteeseen kesti Rellulla yli 40 minuuttia. Eli siinä vaihessa kun pääset firman parkkipaikalle, auto alkaa nippa nappa olla lämmin. - automatique
Lämpeneminen on siis Golf-luokkaa. Mutta jos vokkelo on nimetty VAGniikan maailman talviautoksi, niin täytyy Capturinkin olla sitten todella hyvä.
- valopäät_ry
Etelämaalaisten.auto kirjoitti:
Mutta kuitenkin.
Testissä sisätilojen lämpiäminen maantieajossa oli Rellulla testin HEIKOIN. Mazda ja Skoda lämpenivät 20 asteeseen viidessätoista minuutissa, Capturilla kesti 38 minuuttia päästä samaan.
Taajama-ajossa sisätilojen lämpeneminen 10 asteeseen kesti Rellulla yli 40 minuuttia. Eli siinä vaihessa kun pääset firman parkkipaikalle, auto alkaa nippa nappa olla lämmin.Webastoja ja sisätilanlämmittimiäkin on jo keksitty. Itteään saa syyttää, jos nykyautossa tarvitsee palella.
- Kapturi
1½ talvea Capturilla ajaneena voin kertoa että kyllä siellä tarkenee, lämpöä tulee aivan riittävästi. Eikä meidän autossa ole edes moottorinlämmitintä.
Capturissa on jäähdyttäjän edessä säleikkö joka menee automaattisesti kiinni pakkasella.
Ovatkohan ne TM:n pojat pesseet auton kuvaksia varten ja se on jäätynyt kiinni "auki"-asentoon?
Meinaan minulle itselleni kävi kerran niin kun pesin auton kerran pikkupakkasella, nykyään läträän talvella veden kanssa vähemmän etusäleikön kohdalla.- Etelämaalaisten.auto
No hyvä että on säleikkö, ettei tarvitse viritellä viimasuojaa banaanilaatikosta.
- käännähänkellosi
Etelämaalaisten.auto kirjoitti:
No hyvä että on säleikkö, ettei tarvitse viritellä viimasuojaa banaanilaatikosta.
Automaattinen etusäleikkö löytyy nykyään monesta uudesta autosta BMW:stä lähtien. Sillä pyritään lämpiämisen nopeuttamisen lisäksi pienentämään myös ilman vastusta.
Tämä on ymmärrettävästi vierasta palstan 90-luvun romukasoilla ajaville häiriköille. Tekniikka kehittyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2394190Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1142649Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412402Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161446Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811446- 481179
- 781097
- 59973
- 45956
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58931