ensimmäistä kertaa menossa turkiin huhtikuun lopulla. Onko ketään ollut huhtikuussa sidessä, onko minkälaiset ilmat silloin ollu? Mitä kaikkea tekemistä tai näkemistä sidessä on, niin vähän tietäisi, että mitä odottaa. Onko siellä kauppoja tai liikkeitä/ravintoloita muuallakin, kuin vain siden keskustassa/vanhassakaupungisa?
tekemistä sidessä
3
226
Vastaukset
- Kylvaan
Oltiin viimevuonna vapun aikaan, muutama sateinen päivä mutta suurimmaksi osaksi lämmintä ja auringonpaistetta. Side itsessään aika pieni paikka, vähän shoppailtavaa, lähinnä basaarit, joissa kaikissa sama tavara. Lähellä on Manavgat, johon pääsee helposti ja edullisesti dolmus-bussilla. Siellä on enempi liikkeitä ja myös edullisempi hintataso kuin siden basaareissa.
- Matkailija78
Sidehän on perinteinen saksalaisten eläkeläisten lomapaikka. Tämän huomaat esim. basaarissa jossa myyjät huutelevat saksaksi turisteille. Hämmentyvät jos vastaat suomeksi. :) Amfiteatteri ja rauniot ovat upea ilmestys, muuten ei juuri nähtävyyksiä, mutta kannattaa vuokrata auto ja ajella kauemmaksi katselemaan paikkoja, vuokra 20e/vrk, esim raunioiden lähellä kadun varressa muutama hyvä luotettava vuokraamo, tai ainakin se oli jota me käytimme.
- dönerkebab
Käytiin Sidessä syksyllä 2014, oli mukava reissu. Pieni paikka, rauhallinen, ei mikään varsinainen bilemesta, niitä pitää hakea muualta. Sama huomio, kuin edelliselläkin, eli saksalaisten vaikutus Sideen on SUURI! Englannin kieli ei vaan suju läheskään kaikilta paikallisilta, mihin olimme tottuneet oikeastaan kaikkialla muualla turistikohteissa esim. Välimeren alueella (no, ei varmaan olla ihan kaikissa käyty :) ) Ja esim. saksalaisten kohtuu röyhkeä etuilu esim. hotellin aamupalalla oli ihan mielenkintoista näin suomalaisesta näkökulmasta. Mutta jos ei noiden asioiden anna häiritä, niin ihan jees paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2735112- 514117
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii933609- 502709
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461863- 191847
- 1051697
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘981491- 711085
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1461063