tekemistä sidessä

jaan77

ensimmäistä kertaa menossa turkiin huhtikuun lopulla. Onko ketään ollut huhtikuussa sidessä, onko minkälaiset ilmat silloin ollu? Mitä kaikkea tekemistä tai näkemistä sidessä on, niin vähän tietäisi, että mitä odottaa. Onko siellä kauppoja tai liikkeitä/ravintoloita muuallakin, kuin vain siden keskustassa/vanhassakaupungisa?

3

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylvaan

      Oltiin viimevuonna vapun aikaan, muutama sateinen päivä mutta suurimmaksi osaksi lämmintä ja auringonpaistetta. Side itsessään aika pieni paikka, vähän shoppailtavaa, lähinnä basaarit, joissa kaikissa sama tavara. Lähellä on Manavgat, johon pääsee helposti ja edullisesti dolmus-bussilla. Siellä on enempi liikkeitä ja myös edullisempi hintataso kuin siden basaareissa.

    • Matkailija78

      Sidehän on perinteinen saksalaisten eläkeläisten lomapaikka. Tämän huomaat esim. basaarissa jossa myyjät huutelevat saksaksi turisteille. Hämmentyvät jos vastaat suomeksi. :) Amfiteatteri ja rauniot ovat upea ilmestys, muuten ei juuri nähtävyyksiä, mutta kannattaa vuokrata auto ja ajella kauemmaksi katselemaan paikkoja, vuokra 20e/vrk, esim raunioiden lähellä kadun varressa muutama hyvä luotettava vuokraamo, tai ainakin se oli jota me käytimme.

    • dönerkebab

      Käytiin Sidessä syksyllä 2014, oli mukava reissu. Pieni paikka, rauhallinen, ei mikään varsinainen bilemesta, niitä pitää hakea muualta. Sama huomio, kuin edelliselläkin, eli saksalaisten vaikutus Sideen on SUURI! Englannin kieli ei vaan suju läheskään kaikilta paikallisilta, mihin olimme tottuneet oikeastaan kaikkialla muualla turistikohteissa esim. Välimeren alueella (no, ei varmaan olla ihan kaikissa käyty :) ) Ja esim. saksalaisten kohtuu röyhkeä etuilu esim. hotellin aamupalalla oli ihan mielenkintoista näin suomalaisesta näkökulmasta. Mutta jos ei noiden asioiden anna häiritä, niin ihan jees paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5112
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4117
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3609
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2709
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1847
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      105
      1697
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1491
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe