Ensiksi eteinen on lämmin. Eteisen lattia on reunoilta tiivis ja alusta hiekkaa, hiekan päällä karhuvilla, paperi ja lastulevy jonka päällä muovimatto.
Tarkoitus on purkaa lattia ja laittaa eristeeksi finnfoam tai vast. Eristeen päälle kipsilevy ja sen päälle lattialämmitys ja laattalattia.
Finnfoam tai vast ja hiekan väliin jää väkisten jonkinverran ilmaväliä. Huom lattia reunoilta tiivis - ei siis ilmanvaihtoa. Kannattaisiko laittaa hiekkaa vasten karhuvillan ja sen päälle finnfoam.
Finnfoam saadaan notkumattomaksi rossimpohjan maallisella ratkaisulla.
Jos hiekkaa vasten karhuvilla niin olisiko hyvä laittaa paperi
Mökin eteisen lattia
3
372
Vastaukset
- kyttijärpä
Minullakin on eteinen lämmin, sitten kun imuroin ei siellä ole edes hiekkaa.
- Jämpti
Jos oikein ymmärsin niin sulla on eteissä maanvarainen lattia.
Laita finnfoamia 2 kerrosta saumat eri kohtiin niin tulee tukevampi alusta, uretaanilla vaahdotat reunat ja saumat tiiviiksi. Tarvittaessa tasoitat pitkällä laudalla hiekan pintaan ennen eristeiden asentamista.
Siihen päälle esim. 5x100 mm teräsverkko johon kiinnität lattialämmityskaapelit ja verkon nostat irti eristeestä n. 25 mm valukorokkeilla.
Sitten valat n. 50 mm paksun laatan pikalattiamassalla ja seuraavana päivänä laatat.
Turha sinne on alkaa mitään kipsilevyjä laittamaan ja tasotteita vaan yhdellä valulla koko homma. - TuliVainMieleen
"Eteisen lattia on reunoilta tiivis ja alusta hiekkaa, hiekan päällä karhuvilla, paperi ja lastulevy jonka päällä muovimatto".
Eikö tuollainen ole aikamoinen homevaurioriski. Ennen rakennettiin ihan järjenvastaisesti.
Hiekkamaastahan nousee kapillaarinen kosteus tuohon villaan, joka sitten märkänä kastelee sen paperin ja lopulta lastulevykin kostuu. Sitten vielä lastulevyn päällä on hengittämätön muovimatto, joka takaa sen, ettei ylöspäin pääse kosteus haihtumaan, mutta ei kyllä alaskaan, joten ihan taatusti alkaa haista vähitellen tuo lattiarakenne.
Haiseeko muuten jo? Onko löytynyt hometta?
Kannattaa ehdottomasti tehdä homma nyt kunnolla. Onneksi on vain kyse pienestä tilasta, joten ei tarvitse miettiä esim. hintaa. Finnfoam on siis kalliimpaa.
Yleensä ajatellen olisi hyvä laittaa lattian alle kunnon salaojasorat, sillä niiden läpi ei kapillaarinen kosteus pääse nousemaan. Tosin onhan tuo Finnfoam vettymatön ja homettakin kestävä, mutta jos laittasit salaojasoraa, niin riittäisi tavallinen styroksikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2263911Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️323215Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi333184Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k243107Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1013048Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.72897- 92418
Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872286Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2302278Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill92098