Minulla on viitisen vuotta vanha Pace MSS100 -satelliittivastaanotin, jolla olen katsonut lähinnä analogista BBC:tä, mutta joskus on käynyt mielessä, että digitaalinen tarjonta voisi olla hyvinkin runsaasta. Mitä tarvitsen lisäksi? Satelliittivastaanottoon tarkoitetun digisovittimenko?
Digitaaliset satelliittilähetykset
Juha H.
4560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Juuri niin, tarvitset digitaalisen virittimen. Itse vaihdon taannoin analogisen virittimen digitaaliseen (FTA), kanavien määrä nousi n. 20:sta 600! Vanha peili, kaapelit ja lnb(t) säilyivät ennallaan.
Ei kai viritintä tarvitse vaihtaa? Tarkoititko sovitinta eli kansankielessä digiboxia?
digibokseja on 3 eri mallia. DVB-T anteenin kautta, DVB-C kaapelin kautta tapahtuvien TV-lähetysten seurantaan VHF-UHF (~50-500MHz) taajuuksilla.
Satelliittien vastaaotoo tapahtuu DVB-S digipoksilla. Sulla on ilmeisesti analoginen viritin? Sillä ei voi DVB-S standardin (?) TV-kanavia vastaanottaa.
Analoginen viritin tosiaan on, mutta miksi sitä ei voi liittää satelliittivastaanottoon tarkoitettuun digisovittimeen? Juuri tällä sovitinlisäyksellähän (boxi tietysti antenni- tai kaapelimallia) kansa tekee tavallisista vastaanottimista sopivia digimuutoksiin?