Vajaan 2 vuotta vanhan koneen kovalevy oli rikki ja joko korjattiin tai vaihdettiin uuteen. En tiedä vielä, koneen saan ehkä huomenna. Kone on tehdasasetuksilla. No olinhan jo syksyllä tehnyt siihen järjestelmänpalautuksen. Mutta nyt minulla oli Seagate varmuuskopiontilaite. Luulen kuitenkin, että ei se mitään ohjelmia ole kopioinut, vaan joudun ne taas asentamaan. Esim. F-Securen. Olenko oikeassa?
Kovalevy korjattiin
hermostuttavaa
459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Mutta nyt minulla oli Seagate varmuuskopiontilaite. Luulen kuitenkin, että ei se mitään ohjelmia ole kopioinut, vaan joudun ne taas asentamaan. Esim. F-Securen. Olenko oikeassa?"
Mikä on varmuuskopiointilaite? Jos tarkoitat ulkoista kovalevyä, niin kaikki se on varmuuskopioitu, mitä olet asetuksista ruksannut varmuuskopioitavaksi - sitä ei kukaan voi tietää, eikä asiaa enää asetuksista, koska ne ovat nollautuneet kun kone on palautettu tehdasasetuksiin. Muistatko itse, mitä olit valinnut varmuuskopioitavaksi?
Aloita sillä, että asennat kaikki päivitykset käyttöjärjestelmään. Sitten voit asentaa ne ohjelmat mitä sinulla on ollut. Jos sinulla oli voimassa oleva lisenssi F-secureen, ei tarvitse ostaa uutta vaan asennat ohjelman ja käytät sinulla jo olevaa lisenssikoodia, niin ei tarvitse maksaa mitään. Muista ohjelmista en osaa sanoa, kun en tiedä mitä sinulla on, mutta sama periaate niissäkin on.
Jos et tiedä, mitä kaikkea olet varmuuskopioinut, voi olla parempi ettet palauta ohjelmia sieltä. Sen sijaan jos sinulla oli jotain tärkeitä tiedostoja, niin voinet palauttaa niitä sieltä varmuuskopiosta.
Jos F-Securen lisenssiaikaa ei ole paljon jäljellä niin sitä ei välttämättä tarvitse asentaa takaisin.
mistä näkee kuinka paljon on sitä f-securen lisenssiaikaa jäljellä...omani loppuu joskus lokak. aikaan muistaakseni.Ilmoittaako se aina , milloin se loppu lähenee vai pitääkö itse tietää....nyt en varmasti muista milloin tuo olisi tarkalleen.2vuoden kausi kuitenkin on meneillään.
Ensiksikin muistan sen, että ostin ohjelman joskus kesällä. Muistaakseni (edellinenkin oli F-Secure) alkavat huomauttelemaan, että loppuu silloin ja silloin.
Tänään tietokonefirmasta ilmoittivat, että koneen palautus on tänään. Etsin jo F-Securen numeron johon soittaa (en tykkää Chattailla). Soitin silloin järjestelmänpalautuksen jälkeenkin F-Securelle.
Ehkä laitan ensin Defenderin päälle niin kauaksi kun on loppuun asti asennettu. Siis ensin Windows 8 sen jälkeen Windows 8.1.
Eipähän vähään aikaa käy aika pitkäksi. Järjetelmänpalautuksen jälkeen upposin asiaan niin, että verensokeri putosi liian alas. Huomasin sen siitä, kun en ymmärtänyt esim. sitä mikä on tehtäväpalkki. Onneksi tajusin oikeaan aikaan. Nyt osaan olla varuillani. (Diab. 2)