Kaverien hylkäämä

kaverienhylkäämä

Tuntuu siltä kuin kaverit olisivat hylänneet. :( Emme enää näe toisiamme, puhu puhelimessa tai sosiaalisissa medioissa kuten ennen. Jos vähänkin ehdotan tapaamista, niin kaverit sanovat että tapaaminen käy, mutta sen jälkeen tapaamisesta ei kuulukaan. :(

Tuntuu kuin minut olisi jätetty yksin... läheiset ystävät joiden kanssa olen viettänyt monta hyvää hetkeä ovat hylänneet ja olen aina se osapuoli joka pitää yhteyttä ja kaverisuhteita yllä - turhaan! :(

Onko kohtalon tovereita? Miten olette selvinneet tilanteesta?

6

141

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samamulla

      Sama mulla,valitettavasti....enkä osaa auttaa,...

    • Someone222

      Jep, täysin sama... :( Ovat vaa lähteny käveleen... En tiiä miks... Sanotaa, et tapaamine käy, mut sit ei "ehitäkää" tai muuta sellasta... :( Ja tosiaa ite oon se, joka pitää yhteyttä niihi... :(

      • kaverienhylkäämä

        Ikävää, että sinulle on käynyt samoin. :( Omalla kohdallani meillä ei ole edes tullut minkäänlaisia erimielisyyksiä. :( Yhtäkkiä heitä ei enää kiinnostanutkaan pitää yhteyttä. Olemme olleet todella läheisiä keskenämme. :(

        Toivotaan, että tilanne muuttuisi pian paremmaksi... :( Olen puhunut tästä kavereideni kanssa ja ovat vakuutelleet pitävänsä yhteyttä, mutta lupaus ei ole pitänyt... :(


    • elämätönelämä

      Itse olen nykyään 24v ja kaveri suhteet katos tuossa 4-5 vuotta sitten. Itse aina olin se joka joutu pitään yhteyttä yms..

    • Moikka

      Ikävää kuulla, että yhteydenpito kavereiden kanssa ei onnistu. Etenkin monella nuorella aikuisella tällainen tilanne voi tulla eteen siinä vaiheessa, kun kavereiden kanssa päädytään opiskelemaan eri paikkakunnille (tai vaikka vain eri oppilaitoksiin). Ystävyyden/kaveruuden pitäisi olla vastavuoroista ja molempien osapuolten pitää yhteyttä toisiinsa. Vaikea tilanne. Kerran joku kertoi sellaisen vinkin yhteydenpitoon, että jokaisen tapaamisen yhteydessä sovittaisiin seuraava tapaaminen. Tällöin yhteydenpito tavallaan saisi jatkuvuutta. Voisikohan sellaista kokeilla? Joskus tosin käy niin, että vanhojen kavereiden kanssa yhteydenpito vain jää vähän epäsäännölliseksi. Löytyisikö nykyisistä elämänpiireistäsi uusia ystäviä, joiden kanssa yhteydenpito olisi säännöllisempää?

      Toivon, että löydät tähän ongelmaan ratkaisun. Jokainen ansaitsee ystävän, jonka kanssa viettää aikaa.

      Tsemppiä ja kaikkea hyvää sinulle!
      Terkuin NettiSaapas-ohjaaja Nina Ylä-Savon Saappaasta

    • JOROMA14314234642624

      Itsellä ollut ja on sama tilanne. Kun kaverit järkkäävät bileitä, minulle ei edes kerrota saati sitten kutsuta, maanantaina vaan koulussa puhutaan siitä jne..
      Onneksi olen "tunnevammainen" enkä ota sitä itseeni, sillä en välitä kavereistani, mutta se yksi tyttö. Ahh, olen niin rakastunut häneen ja tuntuu aina pahalta ajatella että siellä se bailaa muiden jätkien kanssa..
      Jos hän alkaisi seurustella jonkun näistä jätkistä kanssa (mikä on epätodennäköistä) löisin todennäköisesti tältä jätkältä hampaat kurkkuun. Olen erittäin isokokoinen jätkä ja voimakas (185cm, salilla käyvä, 95kg, ei läskiä, vain lihasta ;)
      Syksyllä kuitenkin tuli tilanne jolloin tämä tyttö tuntui lähentyvän erään jätkän kanssa ja melkein olivat seurusteluasemassa ja tunsin oloni onnelliseksi, en tiedä miksi, niin kuin tunteet olisivat kadonneet.
      Sitten taas joululoman jälkeen kyseinen jätkä haukkui tytön ihan maanrakoon tämän kuullen ja silloin suutahdin ja löin tätä aivan täysillä naamaan. Selitykseksi sanoin että tuntui vain siltä ja nyt kaikki kuvittelevat että olen joku ihme friikki..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5085
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      145
      2941
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1824
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe