Lasikuitutapeteista ei oo koskaan liian montaa keskustelua..
Seinällä ois lasikuitutapetit, jotka on maalattu.
Perinteisten tasoitteiden ohjeistuksissa on aina maininta, että maalatut tai kiiltävät pinnat pitää pestä primerillä tai hioa mattapintaisiksi ennen tasoitteen levittämistä. Sitten on taas telattavia tasoitteita kuten presto r, jonka yksi käyttökohde on juurikin nämä lasikuitutapetit, mutta näissä ei tätä mainintaa ole ollenkaan.
Oishan tuo mukava jos tasotus tarvias tehdä vaan kerran, niin tarviaako siis maalattu lasikuitutapetti ensiksi siis esim. hioa ennen kun sen tasottaa?
Maalatun lasikuitutapetin tasoittaminen
4
365
Vastaukset
- enkittaisi
Vähän turhan työlästä. Tasoitustapetti ensin päälle ja siitä sitten tasainen jatko.
- Liippalaappa
Revi se lasikuitutapetti pois, ei se monessakaan tapauksessa kovin tiukassa ole ja sitten tasoitat seinät kahteen kertaan. Yhdellä tasoituskerralla et saa maalausalustaa edes tapetin päälle.
- lasikuitutasoite
Oiskos sulla antaa vinkkejä miten sen saa revittyä cyprocista irti, ettei menis cyprocit kokonaan vaihtoon? Aika tiukan olosesti se meinaa siinä olla.
- Älärevikkään
lasikuitutasoite kirjoitti:
Oiskos sulla antaa vinkkejä miten sen saa revittyä cyprocista irti, ettei menis cyprocit kokonaan vaihtoon? Aika tiukan olosesti se meinaa siinä olla.
Jos se on liimattu siihen kipsilevyyn kunnolla, niin silloin hio kiinni olevan lasikuitutapetin pinta karkealla hiomapaperilla hieman naarmuille. Tämän jälkeen voit tasoittaa tapetin kahteen kertaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181