Onko kokemuksia port ghalip..
Kokemuksia
6
<50
Vastaukset
- mirmak
eilen sieltä juuri tulin, mitä haluaisit tietää
- Matkaaja73
Mitä itse tykkäsit paikasta.oliko miten niinsanottua ripulia.mites ruoka puoli
- Mirmak
Viikon löhölomaa varten kiva paikka, joka päivä oli ohjelmaa sekä päivällä että illalla Animation tiimin järkkäämänä, mutta kun on keskellä ei mitään, niin ei hotellin ulkopuolelle pääse ilman taksia ja kun siellä on vaan yksi taksiyhtiö niin hinnat on sit huimat, esim. meidän hotellilta Port Ghalibin keskustaan (5 km) matka olis maksanut 20 €. Meidän hotelli oli ainoa josta sinne oli onneksi bussikuljetus, jonka hinta oli 15 LE per naama, mutta se on sellainen väkisin rakennettu "kaupunki", sieltä löytyy kyllä basaarikatu ja ravintoloita ja tinkiä saa sit reilusti, puolentoista tunnin reissu siihen paikkaan riitti mulle. Port Ghalibissakin oli hotelleja mut en tiedä tekeekö Finnmatkat niihin matkoja.
Finnmatkoilla on kuitenkin paljon retkiä, et jos niille osallistuu, niin näkee muutakin, itse osallistuttiin El Quseirin matkalle, kaupunki on 5000 vuotta vanha joten jonkinlaisen käsityksen oikeasta Egyptistä saa sitä kautta. Kovin tuulinen paikka tuo Marsa Alamkin on, yhtenä päivänä seitsemästä pääsi merelle uimaan, muina päivinä liehuivat punaiset liput.
Ruoka oli hyvää ja söin kyllä ihan laidasta laitaan niin kylmät kuin kuumatkin ruuat, itse en vatsatautia saanut, tälläkään kerralla, mutta muutaman tiedän siitä kärsineen, eivät kuitenkaan mitenkään kovin kipeitä olleet.
Ai niin meidän hotelli oli Three Corners Fayrouz Plaza Beach, neljän tähden hotelli.
Toivottavasti tästä on edes jotain apua jos matkaa sinne mietit, ja kysele lisää jos kiinnostaa- Matkaaja73
kiitos tiedoista.meillä on sama hotelli.täytyy mennä finmatkojen retkille jos rupee tympii.niitä oli jonkun verran.
- Mirmak
Jos tupakoit, niin osta tupakkakartonki saapuessasi Marsa Alamin lentokentältä, hotellissa on pieni kauppakäytävä, mutta siellä aski maksaa 4 € ja pyysi kartonkista 35 € kun kerroin et maksoin lentokentällä 18 $, niin sanoi, et se oli varmaan kiinalaista, et hänelläkin on sitä ja näytti kahta eri malboro kartsaa (ihan samanlaiset) ja se maksaa vaan 15 €, katsoin myyjää ja kysyin, et mistäköhän tax freehen mahtaa tupakat tulla, jätin ostamatta, törkeen huijausyrityksen takia, tupakat jotka kentältä ostin olivat ihan Belgialaisia ja takaisin tullessa ostin toisen kartsan joka maksoi 13,50 €, kyseessä oli sininen LM.
- Matkaaja73
Kiitos vaan en polta.torstaina olis lähtö toivotaan ettei tuulisi kauheasti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti24516617Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235351- 1152537
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar151995Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361736Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111969- 59935
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28838Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40830