INHOTTAVIN juontaja Juhani Seppälä pitäisi

INHOTTAVIN.JUONTAJA

erottaa tuon inhottavan olemuksensa takia, mutta ennen kaikkea sen takia, että vääntää historiaa aina suomalaisia demonisoiden.

Ruotsalaiset ovat muka antaneet sitä ja tätä, venäläiset ovat antaneet sitä ja tätä!!!

Ja katin kontit!

Molemmat naapurimme ovat alistaneet, verottaneet, vieneet miehet sotiin, kurjistaneet ja heikentäneet kansaamme melkein koko viime vuosituhannen ajan.

Kansa köyhtyi raskaan verotuksen alla, miehet vietiin sotiin, sairaudet tulivat kansa kurjistui, kehitys miltei pysähtyi...

Ja siltikin Suomi sai itsenäisyytensä, sai sen vielä säilytettyäkin.

4

413

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Välimeren

      maiden yritys saada uusia siirtomaita Euroopan Unionin perustamisen kautta
      etenee.

      Suoranaisia väärennöksiä taloudellisesta asemastaan oli monilla Välimeren mailla

      päästäkseen liittymään EUniin ja EMUun.

      Kun siirtomaa-herruuden aika on niillä mailla ohi, niin huomasivat: pohjoisessa vielä olisi riistämisen mahdollisuutta, siellä on hyvinvointivaltioita.

      Niistä hyvinvointivaltioista vain Suomi liittyi EMUun, Euroopan rahattomuusliittoon Lipposen ..ilman kansanäänestystä, perustuslain VASTAISESTI siis,

      viemänä.

      Ja Suoi viime tuhatluvun aikana vuorotellen kummankin naapurinsa riistämänä ollut, ensin yllättäen hyökkäsi Ruotsi armeijoineen vuonna 1155 ja kun kansa alkoi köyhtyä ja kurjistua, se hyökkäsi aina uudelleen, kunnes koko maa oli Ruotsin valtaama, sen jälkeen vielä Venäjän hyökkäys aiheutti kauhean Ison Vihan ajan 1700-luvulla jo muutenkin kurjistuneessa maassamme, josta miehet aina vietiin sotiin, kun Ruotsin hullut kuninkaat tekivät Ruotsista suurvaltaa, sitten vielä Venäjän valtaamana, kunnes lopulta vuosituhannen viimeisellä sataluvulla Suomi sai itsenäisyyden v. 1917.

      Kun 22 vuotta oli itsenäsyyden aikaa ollut, niin jo sinä aikana Suomi rakentui ja nousi niin paljon, että pystyi SÄILYTTÄMÄÄN itsenäisyytensa vuosien 1939 -45 puolustautumis-sodassa.

      Tosin hinta oli liian suuri, sata tuhatta nuorta miestä tapettiin Itä-Suomen sotatantereille ja saman verran haavoittui niin fyysisesti kuin henkisestikin.

      Sotakorvauksetkin (ainoana maana maailmassa)

      pystyimme vielä maksamaan tuolle tappaja-ryssä-valtio-jättiläiselle.

      Ja sitten kun riistäjä-syöpäläiset olivat poissa heikentämässä ja kurjistamassa

      kansaamme, olemme pystyneet rakentamaan hyvinvointivaltion, sivistyneen hienon yhteisön.

      KANNATTAKAAMME nyt sitä YHDESSÄ!

    • Ykkösaamu

      TV:ssä YLE:n Ykkösaamussa Tasavallan presidenttiä haastateltiin.

      "Ruotsi sotii ja taistelee taas kohta viimeiseen suomalaiseen!"

      • Menneisyyden_tuntemus

        Jos ei tunne menneisyyttään, ei ymmärrä oikein nykyhetkeäkään.

        Näin "avulias" oli entinen valtaajamme, "rakas" naapurimme Ruotsi:

        VIIME vuosituhat, siitä on suomalaisille on syötetty valheita ja salattu tosiasioita!

        Uskomatonta, että tämäkin Talvisodan asia on meiltä pimitetty:

        >> Ruotsi kielsi Suomen länsi-auttajilta kauttakulkuoikeuden Suomeen. <<

        » Länsivallat olisivat auttaneet pientä Suomea Talvisodassa taistelussa Idän jättiläistä vastaan, mutta Ruotsi (ja Norja) kuitenkin kielsivät länsiliittoutuneiden joukoilta kauttakulkuoikeuden Suomen avuksi Talvisodassa.

        Kuten Mannerheim totesi 14.3.1940: "Valitettavasti ei suuriarvoista lupausta avusta, minkä länsivallat antoivat, voitu toteuttaa, kun naapurimme itsestään huolehtien kielsivät joukoilta oikeuden läpikulkuun. «

        Että näin avulias oli entinen valtaajamme Ruotsi.

        >> Kansa, joka ei tunne historiaansa, on tuomittu toistamaan sitä.

        Oma menneisyys pitäisi tuntea, ja siitä pitäisi oppia.

        Silloin säästyttäisiin satojen tuhansien nuorten elämän menetyksiltä,

        heitä ei enää enempää tapettaisi sodissa. <<

        ...

        Suomalaiset eivät tunne historiaansa edes viime vuosituhannen osalta.


    • nmnmuyyuuy

      SUSANNA lAINE PUOLI SEITSEMÄSSÄ ON NIIN RAIVOSTUTTAVA ETTÄ EI PYSTY KATSOMAAN ENÄÄ OHJELMAA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1375
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      885
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      799
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      592
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      567
    10. 48
      547
    Aihe