INHOTTAVIN juontaja Juhani Seppälä pitäisi

INHOTTAVIN.JUONTAJA

erottaa tuon inhottavan olemuksensa takia, mutta ennen kaikkea sen takia, että vääntää historiaa aina suomalaisia demonisoiden.

Ruotsalaiset ovat muka antaneet sitä ja tätä, venäläiset ovat antaneet sitä ja tätä!!!

Ja katin kontit!

Molemmat naapurimme ovat alistaneet, verottaneet, vieneet miehet sotiin, kurjistaneet ja heikentäneet kansaamme melkein koko viime vuosituhannen ajan.

Kansa köyhtyi raskaan verotuksen alla, miehet vietiin sotiin, sairaudet tulivat kansa kurjistui, kehitys miltei pysähtyi...

Ja siltikin Suomi sai itsenäisyytensä, sai sen vielä säilytettyäkin.

4

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Välimeren

      maiden yritys saada uusia siirtomaita Euroopan Unionin perustamisen kautta
      etenee.

      Suoranaisia väärennöksiä taloudellisesta asemastaan oli monilla Välimeren mailla

      päästäkseen liittymään EUniin ja EMUun.

      Kun siirtomaa-herruuden aika on niillä mailla ohi, niin huomasivat: pohjoisessa vielä olisi riistämisen mahdollisuutta, siellä on hyvinvointivaltioita.

      Niistä hyvinvointivaltioista vain Suomi liittyi EMUun, Euroopan rahattomuusliittoon Lipposen ..ilman kansanäänestystä, perustuslain VASTAISESTI siis,

      viemänä.

      Ja Suoi viime tuhatluvun aikana vuorotellen kummankin naapurinsa riistämänä ollut, ensin yllättäen hyökkäsi Ruotsi armeijoineen vuonna 1155 ja kun kansa alkoi köyhtyä ja kurjistua, se hyökkäsi aina uudelleen, kunnes koko maa oli Ruotsin valtaama, sen jälkeen vielä Venäjän hyökkäys aiheutti kauhean Ison Vihan ajan 1700-luvulla jo muutenkin kurjistuneessa maassamme, josta miehet aina vietiin sotiin, kun Ruotsin hullut kuninkaat tekivät Ruotsista suurvaltaa, sitten vielä Venäjän valtaamana, kunnes lopulta vuosituhannen viimeisellä sataluvulla Suomi sai itsenäisyyden v. 1917.

      Kun 22 vuotta oli itsenäsyyden aikaa ollut, niin jo sinä aikana Suomi rakentui ja nousi niin paljon, että pystyi SÄILYTTÄMÄÄN itsenäisyytensa vuosien 1939 -45 puolustautumis-sodassa.

      Tosin hinta oli liian suuri, sata tuhatta nuorta miestä tapettiin Itä-Suomen sotatantereille ja saman verran haavoittui niin fyysisesti kuin henkisestikin.

      Sotakorvauksetkin (ainoana maana maailmassa)

      pystyimme vielä maksamaan tuolle tappaja-ryssä-valtio-jättiläiselle.

      Ja sitten kun riistäjä-syöpäläiset olivat poissa heikentämässä ja kurjistamassa

      kansaamme, olemme pystyneet rakentamaan hyvinvointivaltion, sivistyneen hienon yhteisön.

      KANNATTAKAAMME nyt sitä YHDESSÄ!

    • Ykkösaamu

      TV:ssä YLE:n Ykkösaamussa Tasavallan presidenttiä haastateltiin.

      "Ruotsi sotii ja taistelee taas kohta viimeiseen suomalaiseen!"

      • Menneisyyden_tuntemus

        Jos ei tunne menneisyyttään, ei ymmärrä oikein nykyhetkeäkään.

        Näin "avulias" oli entinen valtaajamme, "rakas" naapurimme Ruotsi:

        VIIME vuosituhat, siitä on suomalaisille on syötetty valheita ja salattu tosiasioita!

        Uskomatonta, että tämäkin Talvisodan asia on meiltä pimitetty:

        >> Ruotsi kielsi Suomen länsi-auttajilta kauttakulkuoikeuden Suomeen. <<

        » Länsivallat olisivat auttaneet pientä Suomea Talvisodassa taistelussa Idän jättiläistä vastaan, mutta Ruotsi (ja Norja) kuitenkin kielsivät länsiliittoutuneiden joukoilta kauttakulkuoikeuden Suomen avuksi Talvisodassa.

        Kuten Mannerheim totesi 14.3.1940: "Valitettavasti ei suuriarvoista lupausta avusta, minkä länsivallat antoivat, voitu toteuttaa, kun naapurimme itsestään huolehtien kielsivät joukoilta oikeuden läpikulkuun. «

        Että näin avulias oli entinen valtaajamme Ruotsi.

        >> Kansa, joka ei tunne historiaansa, on tuomittu toistamaan sitä.

        Oma menneisyys pitäisi tuntea, ja siitä pitäisi oppia.

        Silloin säästyttäisiin satojen tuhansien nuorten elämän menetyksiltä,

        heitä ei enää enempää tapettaisi sodissa. <<

        ...

        Suomalaiset eivät tunne historiaansa edes viime vuosituhannen osalta.


    • nmnmuyyuuy

      SUSANNA lAINE PUOLI SEITSEMÄSSÄ ON NIIN RAIVOSTUTTAVA ETTÄ EI PYSTY KATSOMAAN ENÄÄ OHJELMAA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      96
      1574
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1495
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      976
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      41
      872
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      114
      860
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe