Lapsi haluton liikkumaan

3vt

Aina kun näemme samanikäisiä lapsia niin huoli hiipii mieleeni, onko kaikki hyvin? Vaikka teidän kyllä ettei pitäisi verrata.
Eli lapseni on 3 v ja aina ollut jotenkin haluton liikkumaan.
Kaikki istumisen ja kävelyt jne oppinut muutaman kuukauden keskivertoa myöhemmin, mutta neuvola ei ole ollut huolissaan missään vaiheessa.
Lapsi ei jaksaisi kävellä pidempiä matkoja vaan alkaa heti vinkumaan, joku 500 m ihan maksimi. Paljon muut 3 vuotiaat jaksaa kävellä?
Lapsi ei myöskään osaa hyppiä kun yhden hypyn verran, juokseminen on kömpelöä eikä haluakaan juosta.
Kun muut samanikäiset kiipeilevät ja juoksevat ulkona jatkuvasti niin omani vain jököttää paikoillaan tai ihan pienellä säteellä vähän kävelee..

Pelottaa jo kaikki mahdolliset "syyt".
Onko tämä normaalia?
Olen itsekkin pienenä ollut kuulemma vähän samantapainen.

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rikkautta

      Mikä on ns. normaalia, ja onko edes väliä, jos ei ole samanlainen kuin muut. Lapsesi kehittyy omaa aikatauluaan noudattaen. Olet lapsesi tärkein ihminen, joten älä arvostele lastasi. Kyllä kaikki lapset jotenkin kehittyvät kukin omaan tahtiinsa. Monet äidit ovat niin kovia kehumaan lapsia, jotta odottaisi niistä kaikista tulevan vähintään professoreita. Lapsi myös huomaa heti, jos äiti ei ole häneen tyytyväinen tai yrittää patistaa toisten joukkoon, vaikkei ole siihen ehkä valmis. Minulla on yksi ihana erityislapsi ja toinen älykkö, molemmat yhtä rakkaita.

    • aas123SDS

      Moikka, muistatko liikkuiko lapsesi odotusaikana vatsassa paljon? Meidän neiti liikkui poikkeuksellisen vähän, lääkäri kirjoitti että "laiskasti liikkuva vauva", mutta kaikki oli ok kuten myös lapsen synnyttyä. Oli rauhallinen liikumaan, oppi kävelemään vähän myöhemmin Noin nelivuotiaaksi ei ollut kiinnostunut liikunnasta. Oppi pyöräilemään 6v. Mutta nelivuotiaana päiväkodin ja harrastusten myötä motoriikka kehittyi huimasti ja pikkuhiljaa innostui juoksemaan, ja pikkusisaren malli innosti liikkumaan ja tänä päivänä pärjää oikein hyvin liikuntajutuissa ja on innokas. Muut harrastukset etusijalla, eikä sen enempää vieläkään ole kiinnostunut kilpailemaan tai vakavammin harrastamaan.
      Kannattaisi tehdä yhdessä mukavia juttuja, joiden ohessa huomaamatta liikutaan.Pelkkä kävely harvoin itsessään motivoi,useat tuonikäiset vinkuu jo pienen kävelyn jälkeen,muutama sata metriä saa jo marisemaan. Sekä etsiä kavereita, joiden kanssa puuhata ja leikkiä. Veikkaan että vuoden sisällä tilanne muuttuu kun alkaa enemmän leikkiä toisten kanssa ja jos tähän kannustat, ei taida olla vielä päiväkodissa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      275
      7580
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      65
      4287
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      277
      3614
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2299
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1767
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1412
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1277
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      105
      1251
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1172
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1151
    Aihe