Lapsi haluton liikkumaan

3vt

Aina kun näemme samanikäisiä lapsia niin huoli hiipii mieleeni, onko kaikki hyvin? Vaikka teidän kyllä ettei pitäisi verrata.
Eli lapseni on 3 v ja aina ollut jotenkin haluton liikkumaan.
Kaikki istumisen ja kävelyt jne oppinut muutaman kuukauden keskivertoa myöhemmin, mutta neuvola ei ole ollut huolissaan missään vaiheessa.
Lapsi ei jaksaisi kävellä pidempiä matkoja vaan alkaa heti vinkumaan, joku 500 m ihan maksimi. Paljon muut 3 vuotiaat jaksaa kävellä?
Lapsi ei myöskään osaa hyppiä kun yhden hypyn verran, juokseminen on kömpelöä eikä haluakaan juosta.
Kun muut samanikäiset kiipeilevät ja juoksevat ulkona jatkuvasti niin omani vain jököttää paikoillaan tai ihan pienellä säteellä vähän kävelee..

Pelottaa jo kaikki mahdolliset "syyt".
Onko tämä normaalia?
Olen itsekkin pienenä ollut kuulemma vähän samantapainen.

2

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rikkautta

      Mikä on ns. normaalia, ja onko edes väliä, jos ei ole samanlainen kuin muut. Lapsesi kehittyy omaa aikatauluaan noudattaen. Olet lapsesi tärkein ihminen, joten älä arvostele lastasi. Kyllä kaikki lapset jotenkin kehittyvät kukin omaan tahtiinsa. Monet äidit ovat niin kovia kehumaan lapsia, jotta odottaisi niistä kaikista tulevan vähintään professoreita. Lapsi myös huomaa heti, jos äiti ei ole häneen tyytyväinen tai yrittää patistaa toisten joukkoon, vaikkei ole siihen ehkä valmis. Minulla on yksi ihana erityislapsi ja toinen älykkö, molemmat yhtä rakkaita.

    • aas123SDS

      Moikka, muistatko liikkuiko lapsesi odotusaikana vatsassa paljon? Meidän neiti liikkui poikkeuksellisen vähän, lääkäri kirjoitti että "laiskasti liikkuva vauva", mutta kaikki oli ok kuten myös lapsen synnyttyä. Oli rauhallinen liikumaan, oppi kävelemään vähän myöhemmin Noin nelivuotiaaksi ei ollut kiinnostunut liikunnasta. Oppi pyöräilemään 6v. Mutta nelivuotiaana päiväkodin ja harrastusten myötä motoriikka kehittyi huimasti ja pikkuhiljaa innostui juoksemaan, ja pikkusisaren malli innosti liikkumaan ja tänä päivänä pärjää oikein hyvin liikuntajutuissa ja on innokas. Muut harrastukset etusijalla, eikä sen enempää vieläkään ole kiinnostunut kilpailemaan tai vakavammin harrastamaan.
      Kannattaisi tehdä yhdessä mukavia juttuja, joiden ohessa huomaamatta liikutaan.Pelkkä kävely harvoin itsessään motivoi,useat tuonikäiset vinkuu jo pienen kävelyn jälkeen,muutama sata metriä saa jo marisemaan. Sekä etsiä kavereita, joiden kanssa puuhata ja leikkiä. Veikkaan että vuoden sisällä tilanne muuttuu kun alkaa enemmän leikkiä toisten kanssa ja jos tähän kannustat, ei taida olla vielä päiväkodissa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      181
      6808
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      120
      3239
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      110
      1916
    4. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1749
    5. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      47
      1738
    6. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      65
      1700
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      3
      1655
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1501
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1340
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      68
      1323
    Aihe