Maalarin palkat

Maalaritypy

Moikka! Paljonkos te muut maalarit tienaatte? Onko tää kovinkin yleistä ettei kukaan suostu maksaan tessin mukaista palkkaa?

5

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3vuodenPalkatTuli

      Ei se mitään vaikkei maksakkaan. Teet vaan rauhassa töitä ja haet puuttuvat pennoset kun työt loppuu.
      Eli pirautat liittoon ja vaadit takautuvasti puuttuvat rahat tilillesi.
      Näin tein itse.

      • Maalaritypy

        Mulla on vakipaikka, eli töitä kyllä on mut ei oo kuulemma varaa maksaa enempää. Töitä oon muualta koittanu ettiä ja haastatteluissa käyny, mutta ei oo tullu mitään pitkäaikaista pestiä vastaan. Ja oon kuullut muilta maalareilta myös ettei muissakaan firmoissa makseta tessin mukaan. Jos ei työ kelpaa ni aina löytyy joku jolle kelpaa. Harmittaa koska tykkään alasta, mutta kun meininki on tommosta niin tässä joutuu väkisinkin miettiin alanvaihtoa.


    • TESsiKusee

      Palkkasin tuossa keväällä valmistuneen pintakäsittelyalan ammattilaisen rempan viimestelyhommiin. TESsin mukaiset palkat olivat niin naurettavan kuvottavat, että pistin pari euroa lisää korkeimpaan taksaan ja pyöristin vielä ylöspäin täyteen euroon. Oli silti todella edullista, vaikka kaveri teki hyvän jäljen ja nopeasti.

      • Maalaritypy

        Hienoa että joku edes viitsii maksaa tessin mukaista palkkaa, täällä päin siitä on turha edes uneksia jos töitä haluat tehdä.


    • Tittuuska

      Joo ei kannata maalarin hommiin jäähä näillä palkoilla ainaka Pirkanmaalla!!! Nykyään Palkataan vaan ne jotka suostuu oleen alipalkalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1349
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1134
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      207
      1126
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      181
      1094
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1029
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      973
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      896
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      125
      840
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      768
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      745
    Aihe