Vanha Nokian 6101. Haluaisin tyhjentää kokonaan. Alla ohje, jota en saa toimimaan. Mikä on perustila ja Sim-kortti paikallaan vai ilman?
Nokian puhelimen muistin saa tyhjennettyä kirjoittamalla perustilassa näytölle *#7370
http://www.digitoday.fi/mobiili/2009/05/25/nain-pyyhit-kaiken-kannykan-muistista/200913022/66
Nokian puhelimen muistin saa tyhjennettyä kirjoittamalla perustilassa näytölle *#7370
http://www.digitoday.fi/mobiili/2009/05/25/nain-pyyhit-kaiken-kannykan-muistista/200913022/66
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sen asetuksista voi. Osassa vanhoista Nokian luureista tyhjennys pitää tehdä itse eli poistaa manuaalisesti omat tiedot kuten txt viestit, puhelutiedot, lokit, sovellukset, yhteystiedot jne.
http://www.hard-reset.com/nokia-6101-hard-reset.html
Sulla taitaa risuaita puuttua lopusta
Ei tahdo millään onnistua
* 3 call Power on
tai
*3 call Power on
sammutti vehkeen
*#7370# koodilla meni tekemään lisäystä puhelinmuistioon eli alkoi kysellä tallennettavaa nimeä
Menu > Settings > Phone > Phone management > Factory settings > Delete data and restore > YES
Tätä mahdollisuutta ei löytynyt.
Tyhjensin käsin kaiken mahdollisen, mutta vielä pitäisi pystyä ylikirjoittamaankin ettei kaivella.
Kiitos kaikille
Tuon sivun ohjeet eivät ole hyvät vanhoille Nokian peruspuhelin malleille. Ne on luultavasti vaan kopioitu sinne olettaen että samat ohjeet toimii kaikissa peruspuhelimissa.
Ylikirjoitus on helppo tehdä. Ota kännykän kameralla kuvia esimerkiksi lattiasta niin pitkään kunnes muisti loppuu. Näin muisti ylikirjoittuu eikä kuvissa näy henkilökohtaisia asioita/ympäristöä. Tätä ennen varmista että kaikki henkiläkohtainen data on poistettu. Muuten tästä ei ole hyötyä.
"Ylikirjoitus on helppo tehdä. Ota kännykän kameralla kuvia esimerkiksi lattiasta niin pitkään kunnes muisti loppuu. Näin muisti ylikirjoittuu eikä kuvissa näy henkilökohtaisia asioita/ympäristöä. Tätä ennen varmista että kaikki henkiläkohtainen data on poistettu. Muuten tästä ei ole hyötyä."
Tämä on ilmeisen hyvä neuvo. Kiitos paljon kannyman
Nakkaa nuotioon ilman akkua. Olen jossain kauppakeskuksessa nähnyt puhelimille tarkoitetun keräysastian. Menevät siitä kierrätykseen. Itsekin vein laatikosta vanhat halot.