Gerbiilini nukkuvat...

Gerbiilini nukkuvat ihan koko ajan. 6-viikosia vauvoja ostettu eläinkaupasta.Eli toinen on välillä päivisin ulkona toinen nukkuu päivät ja molemmat on illalla/yöllä hereillä.Niillä on sellanen puinen pesäkoppi josta ne on tehnyt pesän...ja nukkuu siellä.Onko gerbiilit yöeläimiä...vai???
Kommentteja...miten teijän gerbut nukkuu ja missä???
7375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mun gerbiili oli ihan huippu tyyppi :)!!
sillä oli sama päivärytmi kun mulla eli aina kun sammutin valot ja menin nukkuu, niin sekin nukahti ja kun aamulla heräsin, niin sekin heräs samoihin aikoihin... :) :)
joskus se jopa saattoi nukahtaa syliin :)

nyt se on jo kuollu :(

Äänestä
  • Gerbut on laumaeläimiä. Niitä pitää olla vähintään 2. Vastaan nyt vaikka viesti on jo 12 vuotta vanha

    Äänestä

Mun gerbut oli kyllä päivisinkin hereillä, enimmäkseen kyllä iltasin. Kaipa noi vauvat vielä nukkuu enemmän.. :)
Mullakin pojat nukku useimmiten kopissa tai sitten akvaarioon purukasaan kaivetussa tunnelissaan. Joka muutti muotoaan pitkin päivää, aamulla töihin lähtiessäni se meni akvaarion etureunasta mökkiin, kotiin tullessani etureuna oli tukossa ja vasen reuna oli kaivettu tyhjäksi! Monesti pojat vetelivät sikeitä myös kopin katolla kahtena karvapallona.
Kyllä noita voi muuten totuttaa heräilemään aikaisemminkin, puuhailet vain häkin luona ja rapistelet ruokakupilla, pian ne tulevat katsomaan mitä tapahtuu. Ainakin omani tottuivat käsittelyynkin tosi pian. Otin ne pahvipurkissa mukaani vaatehuoneen lattialle juoksemaan. Se kun oli niin pieni tila että päästäkseen tutkimaan joka nurkan eläinten oli kuljettava minun jalkojeni yli ja selän takaa jne. Sen jälkeen ne saivat kyllä kuljeksia isommallakin alueella.
Kaikkea hyvää sulle ja pikkusillesi.

Äänestä

Onko normaalia että, toinen gerbiileistä herää ja toinen vielä nukkuu?? Molemmat on 3kk vanhoi.

Äänestä
  • On

    Äänestä

Miten nopeasti ne kesyyntyvät tai kauanko siinä menee että, tulevat kädelle ja antvata rapsuttaa? :)

Äänestä
  • Useemmat gerbut ei opi tulemaan kädelle automaattisesti yms, mutta kunhan ne muuten ovat kesyjä (eivät pure aina kun laitat käden terraan yms.) Niin ne voi 'kalastaa' terrasta ja ovat kädellä nätisti. Ja ilmoittaahan gerbu kädessäkin silloin kun haluaa takaisin terraan - tai pidät sitä puristuksissa yms kädessä - puraisulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Tuuli* kirjoitti:

Gerbiilini nukkuvat ihan koko ajan. 6-viikosia vauvoja ostettu eläinkaupasta.Eli toinen on välillä päivisin ulkona toinen nukkuu päivät ja molemmat on illalla/yöllä hereillä.Niillä on sellanen puinen pesäkoppi josta ne on tehnyt pesän...ja nukkuu siellä.Onko gerbiilit yöeläimiä...vai???
Kommentteja...miten teijän gerbut nukkuu ja missä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu