Koira vetää pyörällä ajaessa, kun näkee toisen!

hesmo

Elikkäs koira menee ko juna, kun olemme kävellen liikkeellä. Pyörällä, kun ollaan niin kaikki menee hyvin, jos ei tule toisia nelijalkaisia vastaan. Koira ei todellakaan mene agressiiviseksi, mutta vetää kuin viimeistä päivää, kun lajitoverin näkee ja tätä ongelmaa ei ole kuin ainoastaan pyörällä! Olen miettiny kaikenlaisia ratkaisuja onko muilla samoja ongelmia. Nykyään ainoa ratkaisu on nostaa etutassut ilmaan, mutta ei se varmaan mukavalta tunnu kaverista ko roikkuu kaulasta tällä hetkellä ainoa mahdollisuus.

13

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyöräilijäsaku

      Sama juttu meillä. Eipä tuossa ole ongelmaa, pidän hihnaa aina toisessa kädessä ja veto on helposti tasapainotettavissa pyörää ohjaavalla toisella kädellä. Käytätkö jousta, tms kiinnitystä hihnalle pyörään? En todellakaan voi kuvitella miten se itsellä onnistuisi, kädessä pitäessä on niin helppoa vetää lähemmäs ja taas ohituksen jälkeen löysätä niin että koira pääsee juoksemaan nurmelle, kun sillä mielummin jolkottaa.

      Harmillisinta on itse toiset koiranomistajat, jotka haluavat väen vängällä tulla vastaan samalla puolen tietä, kuin oma koira.

    • Taitoa

      Näinhän ne pakkaa tekemään.Ei muuta kun ohitat vastaan tulevan siten että koita on pientareenpuolella on paremmin hallittavissa,ei pääse hönkyilemään,kun pyörä on välissä. Minulla on koiran lyhyessä hihnassa vasurissa ohituksen ajan,oikealla kädellä ohjaan pyörää. Helposti jaksaa pitää 45 kiloisen hanskassa yhdellä kädellä. Ei mitään ongelmaa.

      • spk

        Missä pyöräilet, niin tullaan katsomaan suoritustasi.


      • Taitoa

        Oulun seudulla,tervetuloa katsomaan,moni sen näkeekin kun pyörätie on isontien vieressä.
        Onko siinä jotain ihmeellistä sinun mielestäsi? Minulla ,on pienehkö Jopo tyyppinen pyörä,jonka istuin on sen verran alhaalla että jalkani yltää maahan vaikka istun satulassa.
        Jos tulee odottamaton tilanne,on helpompi hallita.


    • jypsjeps

      Pyörälenkki vetävä koira on huono yhdistelmä. Tarkoitan jos ei osaa/pysty pitämään koiraa hallinnassa.
      Itselläni oli 27kg koira, ja jaksoin sitä kyllä pitää kiinni vaikka pyörräillessä innostui välillä vähän koventamaan vauhtia.
      Suosittelen harjoittelemaan muiden koirien ohitusta ensin ilman pyörää ja sitten pyörän kanssa. Kaikkea voi sattua, joten on syytä olla varuillaan. :)

    • spk

      Kannattasko toi peruskäytös,-tottis ja -remmikäyttäytyminen opettaa ensin, jalat maassa, ennenkuin hyppää fillarin selkään hallitsemattoman koiran kanssa?Vai oliko aloitus vitsiksi tarkoitettu?

    • vaarallista

      En kyllä lähtisi fillarilla ajelemaan tuommoisen koiran kanssa.

    • SPKn_sairaudet_YP

      Tämä ei

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/11546277

      Pyörälläajamista sekä pyörän vierellä nätisti kulkemista ei opetella yleisillä paikoilla joihin kuuluvat kadut, jalkakäytävät tms. eli paikat, joissa liikkuu paljon ihmisiä. Esim. hiekka-/nurmikenttä tai muu vastaava soveltuu harjoitteluun oivallisesti, jossa ei heti alkuun ole ketään muita. Pikkuhiljaa voi lisätä ylimääräisiä ärsykkeitä.
      Koira kulkee yleensä käveltäessä ohjaajan vasemmalla puolella remmi löysällä, mutta pyöräiltäessä on fiksua opettaa seuraaminen omanlaisella käskyllä eli vaikkapa koira pyöräiltäessä oikealla puolella ja heti jos alkaa vetää, pysähdytään. Käsky voi sivulla sijaan olla vierellä, jotta ei sekoitettaisi sitä normiseuraamista pyörän vierellä juoksemisen kanssa.
      Oma koirani oppi tämän alta aikayksikön eikä koskaan ollut mitään ongelmia pyörällä juoksutettaessa. Vastaantulevista koirista ei piitannut mitään, koska pyöräilystä yhdessä omistajan kanssa oli tehty kivaa.

      Missään nimessä en suosittelisi tarakalle kiinnitettäviä tankoja joihin koira kiinnitetään vaan ihan yksinkertaisesti remmi toisessa kädessä ja pyörän ohjaus toisen käden hallinnassa pikkuhiljaa vauhtia lisäten perusoppien oltua varmasti hallinnassa etenemään. Näin toimien 50-kiloinen saksanpaimen pysyy hyvin hallinnassa pyöräiltäessäkin.

      • pyöräilijäsakupentu

        Kiitti sulle Flick kattavasta asiapitoisesta vastauksestas


    • Taitoa

      Olen täysin samaa mieltä, että isoa koiraa ei kannata missään nimessä kiinnittää pyörään!
      Se on sellainen yhdistelmä että siitä ei hyvä seuraa. Perus käytös/käskyt, on hyvä opetella ennen kuin lähtään pyöräileen. "Seis",on se ensimmäinen käsky ja sen pitää toimia,kuten myös "sivu". Perus asiat pitää olla kunnossa, ennen kuin mennään yleiselle paikalle pyöräileen,
      silloin se on turvallista. Ei muuta kun turvallisia pyöräilylenkkejä,kyllä se siitä, kun etenee hitaasti ja varmasti koirulin kanssa :)

    • paksukallo

      Eli koira ei osaa remmikävelyäkään? Ohitus harjoitellaan remmikävelyllä ja siihen käskytys-ohi tai jatka tai jotain. Siten edetään pyörällä ja sama käsky jo lähestyessä

    • saku-koira1

      jopo hyvä ylettyy tarvittaessa jalat maahan,,ja innokas koira valjaisiin ja tankoon kiinni ja vielä varmistukseksi remmi käteen ja kaulaan,,niin parhaiten pärjää sattui mitä tahansa,,

    • Flick_

      Kiitos kiitoksista. Kerroin vain kuinka itse koirani kanssa toimin aikoinaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe