Kipeä koira

huolestunutlapsi

Kuukausi pari sitten 8-vuotiaan suomenlapinkoira nartun (leikattu) kunto petti kesken normaalin kävelylenkin (1-2 km) yllättäen. Koiralla oli ripulia. Parin tunnin päästä koira oli jaloillaan, hieman hidashan se oli pari päivää mutta pian tokeni ja käyttäytyi aivan normaalisti.

Pari viikkoa sitten koira alkoi ripuloimaan. Yritimme nesteyttää koiraa hyvin mutta pari päivää sitten se romahti taas. Se ripuloi ja oksenteli sekä sai ns. 'kipukohtauksia' muutaman kerran. Tänään se virtsasi verta kahdesti, uloste oli kiinteää mutta pehmeää. Koiran hengitys on raskasta ja se on hidas liikkeissään.

Koira menossa huomenna päivällä eläinlääkäriin, ja ajattelin kysyä että kuinka suurella todennäköisyydellä huomisaamu on viimeinen kerta kun koiramme näen? (Olen itse koululainen) Mistä saattaisi olla kyse?

3

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä

      Kyllähän tuo tietysti vähän pahalta kuulostaa, toivottavasti kyse ei kuitenkaan ole mistään hirveän vakavasta. Eihän sitä toisaalta kannata etukäteen murehtia, mutta ei sitä valitettavasti koskaan tiedä. Helli nyt karvakuonoasi ja toivottavasti kaikki järjestyy parhain päin huomenna!

    • kumpaelossa

      Kumpa juttu olisi jo selvinnyt ja koiruli saanut oikeaa hoitoa.. Oireet ovat sellaiset etten luettelisi sitä mahdollisuutta pois että olisi saanut jotain myrkkyä sisäänsä mikä olisi tuhonnut sisäelimiä

    • huolestunutlapsi

      Hei! Väliaikatietoja täältäpäin.

      Eläinlääkärin labratulokset tulivat. Koiralla on hepatiitti, krooninen haimatulehdus, munuaisvaurioita, sappirakon tulehdus ja jonkinasteinen kasvain maksassa. 2/3 arvoista oli joko koholla ja liian matalalla. Koira voi diagnoosiinsa nähden hyvin ja on pirteä, käyttäytyy melkein kuin ennen lukuunottamatta sitä, ettei pääse hyppäämään sängylle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      245
      5491
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      59
      4799
    3. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      17
      3620
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      291
      3338
    5. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      21
      3304
    6. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      182
      3209
    7. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      78
      2904
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      71
      2120
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      30
      2027
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      90
      2026
    Aihe