Museoautoja ostetaan usein vain verojen kiertämiseksi, ajetaan muka 30 päivää vaikka oikeasti ajetaan öisin siinä kuin muutkin.
Museoauton verot ja vakuutukset on vuodessa noin 40 e joten ei kukaan oikeasti hanki museoautoa muka jostain naurettavasta keräilysyystä vaan oikeasti niillä kierretään veroja.
Kyllä olen kateellinen kun itse maksan autoni kiinteitä kuluja melkein 2000 vuodessa.
Museoautoo
20
362
Vastaukset 20
- näääs
on se ilmoja pielly, kuusiskallakin oli lumet puronnu katolta.
- FT500
Provosoivia viestejä kirjoitetaan usein öisin Suomi24:ään ihan vaan koska ei ole itsellä oikeaa elämää ja kaikki tuntuu katkeralta. Usein käynti yleislääkärillä auttaa ahdistukseen, mieto rauhoittava tai lyhytvaikutteinen unilääke tuo avun.
Tai sitten voit ostaa museoauton jolla voit ajella öisin ja nauttia veronkierrosta (tosin polttoaineesta, varaosista, huollosta ja vakuutuksesta joudut maksamaan verot maksettuasi ensin verot palkastasi, jolla harrastuksesi rahoitat). - Keväänmakua
Yöllinen alkoholinkäyttö ja ongelmat arkielämässä lisättynä kateudella ovat aika soppa.
- Keskikokoinen
Niinhän minäkin teen!!
Tallissa on ruosteeton, alkuperäiskunnossa oleva 60-luvun muskelikorinen jenkkiauto,tosin vain pikkulohkolla,mutta MR auto kumminkin.
Vakuutettukin käyvästä arvostaan,noin 2kympistä.!
Tarttis vain hommata talvirenkaat,lohkolämmitin,penkinsuojat ettei vinyyleihin palellu ym pientä Suomi olosuhteisiin.
Mitäpä tuo haittaa vaikka ajo-ominaisuudet on hirveät talvella,bensankulutus kammottava ja tehostimet tekevät ohjauksen kuin jarrutkin arpapeliksi eikä reilu 5,5 metriä pituutta,2m leveyttä ja n 2000kg omapaino tee takavetoisesta keskikoon autosta kovin ketterääkään vaan mitäpä siitä kun säästää veroissa...ellei satu kolahtamaan,ruostumaan tai särkymään,meinaan kun osat ei ihan skooda-ooppeli hinnoissa... - Siitävaan
Muuten toi väärinkäyttö olisi hyvä idea kait jonkun mielestä ellei:A Tahtovat vaatia melkoista vaalimista nuo museoautot että pysyvät museoautoina Suomen olosuhteissa...
B:Melkoisen monet museoautoiksi kilvitetyt ovat jo suht kalliita resuisiin vanhoihin käyttöromuihin verrattuna.
C:Sanotaan suoraan ettei ainakaan 60 saati 70-luvun autosta ole enää käyttöautoksi oli sitten miten hieno yksilö tahansa..ja nehän taasen jo kalliitakin.
Niitä nimittäin tarvii korjata-säätää,osia ei ihan jokanurkassa eikä ajettavuuskaan tätä päivää missään ns tavisautoissa,puhumattakaan että kuplat,600 Fiatit,Taunukset....saati vanhat Volovot/Saapit/jenkkiraudat kovin vähällä menovedellä kulje vaikka miten vähän veroja trafille eikä kukaan täyspäinen antiikkidieselillä edes yritä,tyyliin sepelimylly mersut=0-100 1min ..jos lähtee käyntiin=) - tähtijohto
Kyllä 1985 mallinen W124 Mersu on semmoinen, että sillä ajelee päivittäistä normiajoa ilman suurempaa tuskaa.
- FT500
Siitä sitten vaan W124:ää museorekisteröimään. Tänä vuonnahan sen saa museokilpiin. Helppo homma, näitä viestejä museoautoista kun lukee, niin eihän se kuulemma vaadi kuin kossupullon museokatsastajalle ja toisen pullon sitten aina kun käy konttorilla näytillä.
Jos katsastusmies kiinnittää huomiota siihen, että mittariin on taas tullut 30 päivän ajoista 20000 kilometriä täytyy sitten antaa toinenkin pullo.
Kolmekymmentä vuotta vanha nakumersu, eihän sillä hyvällä tuurilla ole miljoonaakaan kilometriä ajettu? Just ja just sisäänajettu? Osia kasvaa joka oksalla, uuttakin saa Vehosta melkein ilmaiseksi... Se on kuule halpaa tämä veronkierto! - ford1929
Onpa aloittaja kateellinen, lienetkö verohallinnossa töissä? Kyllä tommosia kateellisia urpoja riittää tässä maassa.
- Lorryman
Joo kyllä nautin veronkierrosta. Minulla on museokuorma auto jolla ajelen rahtia ja tienaan nätit verottomat rahat.
Ja muutenkin tiisseliveroa ei ollenkaan, liikennevakuutuskin vain muutaman kympin. Säästöt on monta tonnia vuodessa, ajan vielä polttoöljyllä niin lisää säästyy.
Nyt vasta luulis museomania kenkuttavan.
Osta sinäkin museokuorma-auto ja ala hommiin. Uskomattoman paljo ajoa tälleen yöaikaan ja pimeällä. - owfih
Ei se museo mersujen väärinkäyttö lopu vaikka täällä kuinka vinoiltasiin, uskokaa pois ps. niihin myydään myös irto mittaristoja ?
- FT500
Ei lopu ei. Eipä lopu moni muukaan asia.
Tosin ne joita naapurin museomersulla ajo haittaa laittavat vihjeen veroviranomaiselle. Ja hoplaa, on sekin kateuden aihe pois päiväjärjestyksestä.
Täytyy sitten vaan keksiä joku muu kateuden aihe.... - paapppa90
60 ja 70 luvun auto soveltuu mainiosti käyttöautoksi ja se on kunnossa.
Tiedän yhden tyypin joka ajaa kaikki ajot -62 vuoden mersulla. Se auto on hänen uusin. Vanhempia harrasteautoja löytyy lisäksi pari muuta mersua. - tropex
Museomanin ei kannata olla KADE, ihan olet vapaa pstaan itsekkin museokilpisen. Ja pääset nauttiin ajamisesta, halvalla. Kerro sitten kokemukset ja säästöt.
Minä tiedän kokemuksesta paljonko jaksaa vanhalla ajaa ja kuin herkkua se yleensä on..
Kokeilemaan vain, toivotan onnea matkaan!- adfkm
Älä yllytä , tuo vaikuttaa pitkässä juoksussa kaikkien museorekisteröityjen etuihin , siitä tässä on kysymys , ei niinkään muutaman oman edun tavoittelija kadehtiminen.
- MB250cdi_2014
Kuka viitsii ajaa 30 vuotta vanhalla autolla vain sen vuoksi, että säästää, tuskin kukaan. Itse maksan mielelläni normaalit maksut, jotta voin käyttää uutta autoani.
- T1977
Täällä käyttiksenä vasta 19 vuotias, harrasteena 37 vuotias, molemmat hyvin yleisiä aikanaan, harrastepeli ihmeen harvinainen museoituna, romuna tai tuunattuna ja virittetynä noita kyllä löytyy.
- NaapuriKatteusOnSairaus
Ei se ole ku hankkit 12 museo ajoneuvoa ja vuosikulusi tippuu n.600€ ja säästät niinkuin naapurisi, mutta mitä luulet että museoauton muut ylläpitokulut ovat vuositasolla että ajoneuvot pysyy asiallisessa kunnossa.
- Fyfaan
Mulla on käyttöautona 30-vuotias kaara ja harrastusvehjeenä kymmenvuotias biili.
- Eivaankehtaa
Minulla on kolme pientä museo ooppelia, ja vaikka ne toimiikin niin ajelin yhteensä 22 päivän aikana viimevuonna niillä kaikilla yhteensä.
Ei niistä tänäpäivänä enään ole käyttöautoiksi, niin turvattomia ovat.
Käyttöautona mulla -84 mallin farmari Volvo joka sekin on melkoista histosiaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom701113- 64882
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66866- 53858
- 190851
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70735Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72712- 42706
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal206700Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki31654Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26578Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S54569- 42548
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen169474Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47474- 18468
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12427Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9394J-mies!
Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin32382